Fervex ExtraTabs

Fervex ExtraTabs to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i chlorofenaminę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast chlorofenamina zmniejsza ilość wydzieliny z nosa, łzawienie oczu i kichanie. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia w celu łagodzenia objawów przeziębienia, stanów grypopodobnych oraz zapalenia śluzówki nosa i gardła.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Grupa farmakoterapeutyczna: Inne leki złożone stosowane w przeziębieniu.

Lek zawiera dwie substancje czynne:
• paracetamol – łagodzi ból i zmniejsza gorączkę,
• chlorofenaminy maleinian – zmniejsza ilość wydzieliny z nosa, łzawienie oczu i kichanie.

Fervex ExtraTabs jest wskazany w leczeniu objawów przeziębienia, zapalenia błony śluzowej nosa i gardła oraz stanów grypopodobnych, takich jak:
• wodnista wydzielina z nosa i łzawienie oczu
• kichanie
• bóle głowy
• gorączka.

Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Dla dzieci w wieku poniżej 15 lat przeznaczone są inne leki, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol i chlorofenaminy maleinian.
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 4 mg chlorofenaminy maleinianu.

Pozostałe składniki to:
kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 90, glicerolu dibehenian, magnezu stearynian, substancja powlekająca*, substancja polerująca**


* hypromeloza (E 464), glikol propylenowy (E 1520), tytanu dwutlenek (E 171), azorubina, lak glinowy (E 122), indygotyna, lak glinowy (E 132)
** woda oczyszczona, wosk pszczeli (E 901), wosk carnauba (E 903), polisorbat 20 (E 432), kwas sorbinowy (E 200)

Dawkowanie

Ta postać leku przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Dorośli i dzieci o masie ciała > 50 kg (w wieku > 15 lat)

1 tabletka(500 mg paracetamolu 4 mg chlorofenaminy) 

Odstęp pomiędzy dawkami 4 godziny

Maksymalna dawka dobowa leku – 4 tabletki (2000 mg paracetamolu 16 mg chlorofenaminy) 

Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki 4 tabletek w ciągu doby.


Całkowita dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 3000 mg na dobę.
Maksymalna dawka dobowa chlorofenaminy maleinianu nie powinna przekraczać 16 mg na dobę (4 tabletek na dobę).

Uwaga: Należy sprawdzić, czy inne leki, przyjmowane przez pacjenta, nie zawierają paracetamolu i (lub) chlorofenaminy, w tym leki wydawane bez recepty. Leków tych nie należy stosować równocześnie, aby nie przekroczyć zalecanej dawki dobowej. W razie konieczności przyjęcia innych leków zawierających te same substancje, należy skonsultować
się z lekarzem lub farmaceutą.

Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletki należy połykać w całości popijając płynem (np. wodą, mlekiem, sokiem owocowym). W związku z uspokajającym działaniem tego leku, leczenie najlepiej jest rozpoczynać wieczorem.

Częstość stosowania leku
1 tabletka, powtarzać według potrzeb, nie częściej niż co 4 godziny, nie przekraczając dawki 4 tabletek na dobę.

Okres stosowania leku
Jeśli gorączka lub ból utrzymują się dłużej niż 3 dni lub objawy nie ustąpią po 5 dniach, należy ponownie rozważyć stosowane leczenie.

Przedawkowanie

Należy przerwać leczenie i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym w szpitalu. Przedawkowanie może być śmiertelne. Główne objawy zatrucia w pierwszych 24 godzinach to: wymioty, ból brzucha i bladość.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek może powodować senność nasilającą się przez alkohol:
• leczenie najlepiej jest rozpoczynać wieczorem,
• w trakcie leczenia należy powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych, stosowania leków zawierających alkohol lub leków uspokajających.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Ten lek, w normalnych warunkach stosowania, może być przyjęty w ciąży, jeżeli leczenie jest krótkotrwałe (kilka dni) i w zalecanych dawkach. Jednak w przypadku nadmiernego podawania leku pod koniec ciąży lek może spowodować objawy neurologiczne u noworodków. Przed przyjęciem tego leku należy zawsze poradzić się lekarza i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki.

Karmienie piersią
Lek najprawdopodobniej przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie karmienia piersią ze względu na działanie uspokajające u dziecka (może wystąpić letarg, zmniejszone napięcie) lub odwrotnie, pobudzenie (bezsenność).

Ulotka Fervex ExtraTabs

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fervex ExtraTabs (forum)

Stosujesz Fervex ExtraTabs? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fervex ExtraTabs. Podziel się doświadczeniami na forum.