Tardyferon-Fol

Tardyferon-Fol to lek w postaci tabletek powlekanych o zmodyfikowanym uwalnianiu, który stosuje się w leczeniu niedoborów żelaza. Składnikiem czynnym leku jest Ferrosi sulfas (siarczan żelaza) oraz Acidum folicum (kwas foliowy). Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz zapobieganie niedoborowi żelaza u kobiet w ciąży.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Tardyferon-Fol jest lekiem złożonym zawierającym żelaza(II) siarczan i kwas foliowy. Żelazo uwalnia się powoli i równomiernie, dzięki czemu rzadziej dochodzi do miejscowego nagromadzenia się go w żołądku i w jelicie, a tym samym poprawia się tolerancja leku. Opóźnione uwalnianie wywiera korzystny wpływ na wchłanianie żelaza w jelicie. Wchłanianie kwasu foliowego następuje szybko.

W czasie ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie na żelazo i tym samym łatwo dochodzi do jego niedoboru w organizmie. Początkowo niedobór żelaza może prowadzić do ogólnych dolegliwości, takich jak zmniejszenie apetytu lub szybkie męczenie się, bez cech niedokrwistości. Dopiero w przypadku znacznego niedoboru żelaza tzn. wówczas, gdy nie wystarcza go do niezbędnego wytwarzania hemoglobiny, powstaje jawny brak żelaza z niedokrwistością. Ogólne dolegliwości ulegają nasileniu, a dodatkowo może wystąpić pękanie kącików ust, łamliwość paznokci i włosów. Znaczny niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zaburzeń w wytwarzaniu krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi – takie zjawisko występuje jednak rzadko.

Tardyferon-Fol stosuje się w zapobieganiu oraz leczeniu niedoborów żelaza i kwasu foliowego u kobiet w ciąży

Skład

Substancjami czynnymi leku są: żelazo(II) w postaci żelaza(II) siarczanu wysuszonego w dawce 80 mg oraz kwas foliowy w dawce 0,35 mg.

Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja typ B (Eudragit RS 30 D), kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja typ A (Eudragit RL 30 D), maltodekstryna, trietylu cytrynian, talk, glicerolu dibehenian, celuloza mikrokrystaliczna; otoczka: tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), sepifilm LP010 (hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy), trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna tabletka, tj. 80 mg jonów żelaza i 0,35 mg kwasu foliowego dziennie lub co drugi dzień, w ostatnich dwóch trymestrach ciąży (lub od 4. miesiąca ciąży).

Należy połknąć tabletkę w całości, popijając wodą. Nie należy jej ssać, żuć ani trzymać w ustach. Tabletki należy przyjmować popijając dużą szklanką wody, przed lub w trakcie posiłków zależnie od tolerancji przewodu pokarmowego.

Przedawkowanie

W przypadku znacznego, omyłkowego przedawkowania leku mogą wystąpić objawy zatrucia żelazem.

Początkowo występują nudności, bóle żołądka, wymioty treścią żołądkową o czarnym zabarwieniu („fusy”) oraz biegunka. Po pewnym czasie może wystąpić przyspieszenie tętna, zawroty głowy, duszność oraz zasinienie warg i twarzy. W ciężkich przypadkach pojawia się nieregularny oddech, drgawki, objawy porażenia mięśni i śpiączka.

Tardyferon-Fol nie jest przeznaczony dla dzieci, należy jednak podkreślić, że ich reakcja na przedawkowanie żelaza jest znacznie silniejsza niż u osób dorosłych. W przypadku dzieci małych, niewielka dawka może doprowadzić do zagrożenia życia.

Przedawkowanie kwasu foliowego ze względu na ilość zawartą w leku, jest mało prawdopodobne.

W każdym przypadku zatrucia konieczna jest konsultacja lekarska. Nadmiar przyjętego żelaza można usunąć z żołądka przez wymuszenie wymiotów i jeśli to konieczne przez płukanie żołądka 1% roztworem dwuwęglanu sodu, w czasie pierwszych kilku godzin po wystąpieniu zatrucia.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kwas fitynowy (pełnoziarniste produkty zbożowe), polifenole (kawa, herbata, czerwone wino), wapń (mleko, nabiał) i niektóre białka (jaja) w znacznym stopniu hamują wchłanianie żelaza. Należy zachować odstęp w przyjmowaniu soli żelaza i tych leków lub produktów (co najmniej 2 godziny).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek ten powinien być podawany tylko pod tym warunkiem, że oczekiwane korzyści terapeutyczne przeważają ewentualne możliwe ryzyko dla płodu.

Ilość żelaza i kwasu foliowego, która przenika z leku Tardyferon-Fol do mleka kobiecego, nie została ustalona i nie wiadomo, czy u dzieci karmionych piersią przez matki otrzymujące taką postać leczenia mogą pojawić się działania niepożądane.

W czasie ciąży i karmienia piersią Tardyferon-Fol można przyjmować wyłącznie z przepisu lekarza

Ulotka Tardyferon-Fol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tardyferon-Fol (forum)

Stosujesz Tardyferon-Fol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Tardyferon-Fol”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tardyferon-Fol. Podziel się doświadczeniami na forum.