Lameptil S

Lameptil S to lek doustny o działaniu przeciwdrgawkowym. Głównym składnikiem jest lamotrygina, która jest blokerem kanałów sodowych bramkowanych napięciem. Lek ten jest stosowany w leczeniu padaczki oraz w profilaktyce epizodów depresyjnych występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Lameptil S jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lamotrygina należy do grupy leków przeciwpadaczkowych. Stosowana jest w leczeniu padaczki oraz zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

Lek Lameptil S leczy padaczkę, blokując sygnały w mózgu, które wyzwalają napady drgawkowe.
– U dorosłych i u dzieci w wieku co najmniej 13 lat lek Lameptil S może być podawany albo sam, albo razem z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Lek Lameptil S może być także podawany razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu napadów drgawkowych, które występują w przebiegu choroby nazywanej zespołem Lennoxa-Gastauta.
– U dzieci w wieku od 2 do 12 lat lek Lameptil S może być podawany razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu tych chorób. Lek może być stosowany w monoterapii padaczki nazywanej typowymi napadami nieświadomości.

Lek Lameptil S leczy również zaburzenie afektywne dwubiegunowe.
Osoby z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym (nazywanym czasami „manią depresyjną”) mają bardzo silne wahania nastroju z okresami manii (podekscytowaniem lub euforią), które przeplatają się z okresami depresji (głębokiego smutku lub rozpaczy). Dorosłym w wieku co najmniej 18 lat lek Lameptil S może być podawany albo sam, albo razem z innymi lekami, stosowanymi w celu zapobiegania okresom depresji występującej w przebiegu zaburzenia dwubiegunowego. Nie wiadomo jeszcze, na czym polega działanie leku Lameptil S w mózgu, służące do osiągnięcia takiego skutku.

Skład

Substancją czynną jest lamotrygina.
Lameptil S zawiera 25 mg, 50 mg i 100 mg lamotryginy w tabletce do sporządzania zawiesiny doustnej.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa, hydroksypropyloceluloza, sacharyna sodowa, aromat czarnej porzeczki, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Lek Lameptil S należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dostosowanie najlepszej dla danego pacjenta dawki leku Lameptil S może trwać jakiś czas. Dawka ta
zależy od:
– wieku pacjenta
– przyjmowania leku Lameptil S razem z innymi lekami
– występowania u pacjenta zaburzeń czynności nerek lub wątroby.

Lekarz rozpocznie leczenie od małej dawki i będzie ją stopniowo zwiększał przez kilka tygodni aż do
uzyskania odpowiedniej dawki dla danego pacjenta (tzw. dawki skutecznej).
Nigdy nie należy zażywać więcej leku Lameptil S, niż zalecił lekarz.

Zazwyczaj skuteczna dawka leku Lameptil S dla dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 13 lat wynosi od 100 mg do 400 mg na dobę.

U dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawka skuteczna zależy od masy ich ciała i wynosi zazwyczaj od 1 mg do 15 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka; maksymalnie 400 mg na dobę.

Nie zaleca się stosowania leku Lameptil S u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Dawkę leku Lameptil S należy przyjmować raz lub dwa razy na dobę, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Zawsze należy przyjmować pełną dawkę leku przepisaną przez lekarza. Nigdy nie należy zażywać jedynie części tabletki.

Lekarz może również zalecić rozpoczęcie lub przerwanie przyjmowania innych leków, zależnie od leczonej choroby i reakcji organizmu pacjenta na leczenie.

Tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej Lameptil S można połykać w całości, popijając niewielką ilością wody albo można je rozpuszczać w wodzie.

Przedawkowanie

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli to możliwe, należy 4pokazać im opakowanie leku.

U osoby, która przedawkowała lek Lameptil S, może wystąpić któryś z wymienionych objawów:
– szybkie, niekontrolowane ruchy gałek ocznych,
– niezdarność i brak koordynacji, zaburzający równowagę,
– utrata przytomności lub śpiączka.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Istnieje zwiększone ryzyko rozwoju wad wrodzonych (takich jak rozszczep wargi lub podniebienia) u dzieci matek, które w okresie ciąży przyjmowały lek Lameptil S. Lekarz może poradzić pacjentce planującej ciążę lub będącej w ciąży przyjmowanie dodatkowo kwasu foliowego.
Sama ciąża również może zmienić skuteczność leku Lameptil S, dlatego lekarz może sprawdzać stężenie leku w próbce krwi pacjentki i w razie potrzeby dostosować jego dawkę.

Ulotka Lameptil S

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lameptil S (forum)

Stosujesz Lameptil S? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lameptil S. Podziel się doświadczeniami na forum.