Lactulose-MIP

Podmiot odpowiedzialnyMIP Pharma Polska Sp. z o.o.
Kod ATCA06AD11
ProceduraNAR
SubstancjaLaktuloza

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lactulose-MIP?

Lactulose-MIP 9,75 g/15 ml syrop jest dwucukrem złożonym z D-galaktozy i fruktozy. Jest lekiem łagodnie przeczyszczającym o działaniu osmotycznym. Za przeczyszczające działanie laktulozy odpowiedzialne są dwa zjawiska:
– cukier i kwasy powodują zmiany ciśnienia osmotycznego (zwiększenie objętości treści jelitowej), co
pośrednio wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit.
– kwasy pobudzają perystaltykę jelit w sposób bezpośredni.
Przyjmuje się, że za działanie laktulozy polegające na zmniejszeniu stężenia amoniaku we krwi, odpowiedzialne są następujące zjawiska:
– rozkład laktulozy powoduje zmniejszenie wartości pH, co prowadzi do jonizacji amoniaku. W ten sposób powstają niewchłanialne i nietoksyczne jony amoniowe. Proces ten prowadzi do zmniejszenia wchłaniania amoniaku z okrężnicy.
– pod wpływem zwiększonego stężenia węglowodanów i wynikającego stąd zakwaszenia treści jelita, enzymy proteolityczne jelita zostają wyparte na rzecz enzymów sacharolitycznych, dzięki czemu powstaje mniej amoniaku.
– zmniejszona wartość pH w jelicie powoduje, że amoniak z krwi przechodzi bezpośrednio do kwaśnej treści jelita.
– podanie laktulozy prowadzi do zwiększenia stężenia węglowodanów w okrężnicy. Dzięki temu dla całej flory bakteryjnej powstaje względny deficyt azotu, który następnie jest kompensowany przez zużycie amoniaku pochodzącego z rozkładu mikroorganizmów.
W przypadku encefalopatii wątrobowej laktuloza zmniejsza stężenie amoniaku we krwi o ok. 25 do 50%. Działanie lecznicze może wystąpić po upływie kilku godzin do kilku dni.

Wskazania do stosowania
Zaparcia.
Zapobieganie i leczenie encefalopatii wątrobowej.

Jaki jest skład Lactulose-MIP, jakie substancje zawiera?

15 ml syropu zawiera substancję czynną laktulozę (Lactulosum) 9,75 g oraz substancje pomocnicze: aromat wiśniowy IFF 16-21-3618, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Lactulose-MIP – jak stosować ten lek?

Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, ciężkości i przebiegu choroby.
Laktulozę należy przyjmować doustnie. Do dawkowania syropu służy dołączona miarka. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować następujący schemat stosowania leku:

Zaparcia
Dorośli: 10 – 15 ml Lactulose-MIP (6,5 g – 9,75 g laktulozy) 1 do 2 razy na dobę.
Dzieci: Początkowo 10 – 25 ml Lactulose-MIP (6,5 g – 16,25 g laktulozy) na dobę, przez 2-3 dni.
Następnie 5 – 15 ml Lactulose-MIP (3,25 g – 9,75 g laktulozy) na dobę.

Encefalopatia wątrobowa
Dawki należy zwiększać stopniowo.
Dorośli: początkowo 10 do 15 ml syropu Lactulose-MIP (6,5 g – 9,75 g laktulozy) 3 razy na dobę, później zwiększyć do 30 – 45 ml syropu Lactulose-MIP (19,5 do 29,25 g laktulozy) 3 do 4 na dobę.
Dawkowanie należy tak dostosować, żeby pacjent wydalał luźny stolec 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci: brak danych 15 ml syropu zawiera maksymalnie 2,4 g węglowodanów m.in. fruktozę, galaktozę, laktozę, co odpowiada 0,2 jednostkom chlebowym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu może wystąpić biegunka, utrata elektrolitów, skurcze w jamie brzusznej.
W razie konieczności należy zastosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lactulose-MIP – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lactulose-MIP z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lactulose-MIP w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Nie stwierdzono wpływu laktulozy na reprodukcję i rozwój potomstwa u zwierząt.
Laktuloza może być stosowana w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ulotka Lactulose-MIP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lactulose-MIP przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lactulose-MIP - 9,75 g/15 ml, Syrop (Lactulosum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lactulose-MIP m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lactulose-MIP - 9,75 g/15 ml, Syrop (Lactulosum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Lactulose-MIP w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lactulose-MIP - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Lactulose-MIP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz