Podmiot odpowiedzialny | Roche Registration GmbH |
Kod ATC | L04AX05 |
Procedura | CEN |
Substancja | Pirfenidon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Esbriet?
Lek Esbriet zawiera substancję czynną pirfenidon i jest stosowany w leczeniu idiomatycznego włóknienia płuc o nasileniu łagodnym do umiarkowanego u osób dorosłych.
Idiopatyczne włóknienie płuc to choroba, w której tkanka płucna staje się obrzęknięta i z czasem bliznowacieje, w wyniku czego dochodzi do utrudnienia głębokiego oddychania. Utrudnia to właściwą pracę płuc. Lek Esbriet pomaga zmniejszyć bliznowacenie i obrzmienie płuc oraz pomaga lepiej oddychać.
Jaki jest skład Esbriet, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest pirfenidon. Każda kapsułka zawiera 267 mg pirfenidonu.
Pozostałe składniki to:
• zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, powidon, magnezu stearynian;
• powłoka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171);
• brązowy tusz drukarski na kapsułce: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), glikol propylenowy, wodorotlenek amonu.
Dawkowanie preparatu Esbriet – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest zazwyczaj stosowany we wzrastających dawkach w następujący sposób:
• przez pierwsze 7 dni należy przyjmować 1 kapsułkę 3 razy na dobę z pokarmem (łącznie 801 mg/dobę);
• od dnia 8. do 14. należy przyjmować 2 kapsułki 3 razy na dobę z pokarmem (łącznie 1602 mg/dobę);
• od dnia 15. należy przyjmować 3 kapsułki 3 razy na dobę z pokarmem (łącznie 2403 mg/dobę).
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, podczas lub po posiłku w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych, takich jak nudności (mdłości) i zawroty głowy. Jeśli objawy utrzymują się, należy zwrócić się do lekarza.
Zmniejszanie dawki z powodu działań niepożądanych
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak problemy żołądkowe, wszelkie reakcje skórne na światło słoneczne lub solarium, lub istotne zmiany aktywności enzymów wątrobowych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana liczby kapsułek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub izbą przyjęć najbliższego szpitala i zabrać ze sobą lek.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Esbriet – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy przyjmować podczas posiłku lub po posiłku, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych, takich jak nudności (mdłości) i zawroty głowy.
Podczas stosowania leku nie należy pić soku grejpfrutowego. Grejpfrut może zakłócać prawidłowe działanie leku Esbriet.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Esbriet w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku w przypadku ciąży, planowanej ciąży lub podejrzenia ciąży. Ryzyko dla nienarodzonego dziecka jest nieznane.
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Esbriet. Nie wiadomo, czy Esbriet przenika do mleka ludzkiego. W przypadku karmienia piersią, gdy konieczne jest przyjmowanie leku Esbriet, lekarz omówi z pacjentką zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania tego leku w okresie karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Esbriet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Esbriet przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Esbriet dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Esbriet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Esbriet dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Esbriet w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Esbriet - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Esbriet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Od dwóch lat jestem w trakcie terapii lekiem Esbriet w dawce 801 mg. Z ogromną satysfakcją mogę podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami – zarówno wyniki spirometrii, jak i tomografii komputerowej pozostają stabilne w porównaniu do stanu wyjściowego. To niezwykle istotne w kontekście postępującego charakteru choroby, że udało się zatrzymać jej progresję. Moje doświadczenie pokazuje, że systematyczne przyjmowanie leku może przynieść wymierne korzyści w postaci stabilizacji parametrów oddechowych i obrazu radiologicznego płuc.
Moje doświadczenie z lekiem Esbriet jest dość trudne. Pomimo próby kontynuowania terapii, organizm źle reaguje na preparat. Zdecydowałem się na zmniejszenie dawki do dwóch tabletek dziennie, jednak martwię się, czy taka modyfikacja nie wpłynie negatywnie na skuteczność prowadzonego leczenia. Obserwuję swoją reakcję na zmniejszoną dawkę i monitoruję efekty terapeutyczne.