Agrocia

Agrocia to lek stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów. Lek ten odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu. Agrocia dostępna jest na receptę. Minoksydylu w dawce 50 mg/ml nie wolno stosować u kobiet, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanego owłosienia w innych częściach ciała.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Agrocia jest minoksydyl. Lek Agrocia jest stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego i kobiecego (łysienie androgenowe).

Łysienie typu męskiego można rozpoznać na podstawie łysiny na szczycie głowy (w obszarze tonsury).

Łysienie typu kobiecego można rozpoznać na podstawie ścieńczenia włosów lub wypadania włosów w środkowej części szczytu głowy (w okolicy przedziałka). Ścieńczenie włosów jest równomiernie na całej skórze głowy.

Leku Agrocia, 50 mg/ml, nie wolno stosować u kobiet.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl: każdy mililitr (ml) roztworu zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu. Jeden ml roztworu odpowiada 10 rozpyleniom.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: etanol 96%, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Zalecana dawka dobowa to 1 ml roztworu (10 rozpyleń aerozolu za pomocą pompki dozującej) dwa razy na dobę.

Lek Agrocia stabilizuje proces łysienia typu męskiego lub kobiecego (łysienie androgenowe) w obszarze tonsury o średnicy 3 do 10 cm na skórze głowy u mężczyzn i w okolicy wierzchołka głowy u kobiet. Leku Agrocia, 50 mg/ml, nie wolno stosować u kobiet. Leczenie może zatrzymać postęp łysienia androgenowego. Początek wystąpienia i stopień odpowiedzi na leczenie różni się u każdego pacjenta, jednakże nie można przewidzieć indywidualnej reakcji ze względu na brak dostępnych danych.

Nie należy przerywać zbyt wcześnie stosowania leku, ponieważ przerwanie leczenia może spowodować powrót do początkowego stanu łysienia przed rozpoczęciem leczenia w ciągu 3 do 4 miesięcy.

Podobnie jak w przypadku innych leków, stopień odpowiedzi na leczenie różni się u każdego pacjenta, dlatego do uzyskania zauważalnego wzrostu włosa, konieczne może być stosowanie leku przez okres 4 miesięcy. Podczas długotrwałego stosowania, efekty leczenia pozostają niezmienne w czasie. Jeśli po sześciu miesiącach nie obserwuje się poprawy wzrostu włosów, leczenie należy przerwać.

Podanie wyłącznie na skórę. NIE połykać leku.

Zalecana dawka dobowa to 1 ml roztworu (10 rozpyleń aerozolu za pomocą pompki dozującej) dwa razy na dobę.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 ml.

Należy przestrzegać zalecanej dawki dobowej, niezależnie od wielkości powierzchni owłosionej skóry głowy objętej łysieniem.

W wypadku wrażenia, że działanie leku Agrocia jest za mocne lub za słabe, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie u kobiet (STOSOWAĆ TYLKO Agrocia, 20 mg/ml)
Kobiety powinny szczególnie dokładnie umyć ręce po nałożeniu leku na skórę głowy, ponieważ w przypadku kontaktu leku z miejscami innymi niż skóra głowy występuje ryzyko wzrostu włosów w tych miejscach.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Agrocia u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w tej grupie wiekowej.

Stosowanie u pacjentów w wieku powyżej 65 lat
Nie należy stosować leku Agrocia u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, ponieważ nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w tej grupie wiekowej.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej dawki leku Agrocia niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie leku Agrocia może spowodować nasilenie działań niepożądanych dotyczących skóry, zwłaszcza takich, jak świąd (swędzenie), suchość, podrażnienie skóry i wyprysk (ostre lub przewlekłe choroby zapalne skóry).

Objawy przedmiotowe i podmiotowe po przypadkowym lub zamierzonym spożyciu leku Agrocia mogą obejmować niedociśnienie (zmniejszenie ciśnienia krwi), tachykardię (przyspieszone bicie serca), obrzęki (obrzęk, nadmierne zatrzymywanie płynów) i zastoinową chorobę serca (niewydolność serca).

W razie przedawkowania lub przypadkowego połknięcia należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną i wskazać, jaki lek i w jakiej ilości został przyjęty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Agrocia w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Agrocia

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Agrocia (forum)

Stosujesz Agrocia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Agrocia. Podziel się doświadczeniami na forum.