Ventazol

Ventazol to lek na receptę, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku. Lek jest dostępny w postaci kapsułek dojelitowych. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego takich jak nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku i zgaga.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ventazol zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy do grupy leków zwanych „inhibitorami pompy protonowej”. Leki te zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego w żołądku.

Ventazol jest stosowany w leczeniu następujących chorób:

Dorośli:
· Choroba refluksowa przełyku. Występuje ona wtedy, gdy kwas solny z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem) i powoduje ból, stan zapalny i zgagę.
· Owrzodzenia górnego odcinka jelita (choroba wrzodowa dwunastnicy) lub żołądka (choroba wrzodowa żołądka).
· Owrzodzenia wywołane przez zakażenie bakterią określaną jako „Helicobacter pylori”. Lekarz może przepisać antybiotyki, które zwalczą zakażenie i pomogą wyleczyć owrzodzenia.
· Owrzodzenia spowodowane przyjmowaniem leków określanych jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Ventazol może być stosowany w celu zapobiegania powstawaniu owrzodzeń w trakcie przyjmowania NLPZ.
· Nadmiar kwasu w żołądku spowodowany zmianami w trzustce (zespół Zollingera i Ellisona).

Dzieci i młodzież:
Dzieci powyżej 1 roku o masie ciała ≥ 10 kg
· Choroba refluksowa przełyku. Występuje ona wtedy, gdy kwas solny z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem) i powoduje ból, stan zapalny i zgagę.

U dzieci do objawów tej choroby zalicza się też zawracanie zawartości żołądka do jamy ustnej (zarzucanie kwaśnej treści żołądka), mdłości (wymioty) i słaby przyrost masy ciała.

Dzieci powyżej 4 lat i młodzież:
· Owrzodzenia wywołane przez zakażenie bakterią określaną jako „Helicobacter pylori”. Lekarz może przepisać antybiotyki, które zwalczą zakażenie i pomogą wyleczyć owrzodzenia.

Skład

Substancją czynną jest omeprazol.
Jedna kapsułka leku Ventazol zawiera: 20 mg substancji czynnej.

Ponadto lek zawiera:
sacharoza, ziarenka (sacharoza i skrobia kukurydziana), sodu laurylosiarczan, disodu fosforan bezwodny, mannitol, hypromeloza 6cP, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171), kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1). (Eudragit L30-D55).

Otoczka kapsułki: żelatyna. Kapsułki 20 mg zawierają jako barwnik żółcień chinolinową (E 104) i tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Dawkowanie i okres stosowania leku ustala lekarz. Zależy to od choroby pacjenta i jego wieku.
Poniżej podano zalecaną dawkę.

Dorośli:

Leczenie objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądka do przełyku:
· Jeżeli lekarz stwierdził, że przewód pokarmowy (przełyk) jest nieznacznie uszkodzony, zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg raz na dobę, przez 4-8 tygodni. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do wyleczenia przełyku, lekarz może zalecić stosowanie dawki 40 mg przez następne 8 tygodni.
· Zazwyczaj stosowana dawka u pacjentów z wyleczonym przełykiem to 10 mg raz na dobę.
· Jeżeli przewód pokarmowy nie jest uszkodzony zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg raz na dobę.

Leczenie wrzodów górnego odcinka jelita (choroba wrzodowa dwunastnicy):
· Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg raz na dobę, przez 2 tygodnie. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do wyleczenia wrzodów, lekarz może zalecić stosowanie dawki 20 mg przez następne 2 tygodnie.
· U pacjentów, u których nie doszło do pełnego wyleczenia wrzodów, lekarz może zalecić stosowanie dawki 40 mg przez 4 tygodnie.

Leczenie wrzodów żołądka (choroba wrzodowa żołądka):
· Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do wyleczenia wrzodów, lekarz może zalecić stosowanie dawki 20
mg przez następne 4 tygodnie.
· U pacjentów, u których nie doszło do pełnego wyleczenia wrzodów, lekarz może zalecić stosowanie dawki 40 mg przez 8 tygodni.

Zapobieganie nawrotom wrzodów dwunastnicy i żołądka:
• Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg lub 20 mg raz na dobę. Lekarz może też zalecić stosowanie większej dawki, 40 mg raz na dobę.

Leczenie wrzodów dwunastnicy i żołądka spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
· Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni. Zapobieganie wrzodom dwunastnicy i żołądka podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
· Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg raz na dobę.

Leczenie i zapobieganie powstawania wrzodów współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori:
· Zazwyczaj stosowana dawka to 20 mg dwa razy na dobę przez jeden tydzień.
· Lekarz zaleci też stosowanie dwóch spośród następujących antybiotyków: amoksycylinę, klarytromycynę, metronidazol.

Leczenie nadmiaru kwasu w żołądku spowodowanego przez zmiany w trzustce (zespól Zollingera i Ellisona):
· Zazwyczaj stosowana dawka to 60 mg na dobę.
· Lekarz ustali dawkę i czas trwania leczenia w zależności od objawów.

Stosowanie u dzieci:
Leczenie objawów choroby refluksowej przełyku takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądka do przełyku:
· Lek Ventazol może być stosowany u dzieci powyżej l. roku życia i masie ciała powyżej 10 kg. Lekarz zaleci dawkę odpowiednią do masy ciała.

Leczenie i zapobieganie powstawania wrzodów współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori:
· Lek Ventazol może być stosowany u dzieci powyżej 4. roku życia. Lekarz zaleci dawkę odpowiednią do masy ciała.
· Lekarz zaleci też stosowanie dwóch antybiotyków: amoksycyliny i klarytromycyny.

Stosowanie leku Ventazol
· Zaleca się stosowanie leku Ventazol rano.
· Lek Ventazol może być stosowany na czczo lub z posiłkiem.
· Lek należy połykać w całości i popijać wodą. Kapsułek nie należy żuć ani kruszyć, ponieważ otoczka, która chroni granulki leku przed działaniem soku żołądkowego może zostać uszkodzona. Jest to ważne, aby nie uszkodzić granulek.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku Ventazol niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Ventazol może być stosowany na czczo lub z posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zadecyduje, czy
pacjentka może przyjmować lek Ventazol w tym czasie.

Lekarz zadecyduje, czy pacjentka może przyjmować lek Ventazol w czasie karmienia piersią. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Ventazol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ventazol (forum)

Stosujesz Ventazol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ventazol. Podziel się doświadczeniami na forum.