Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ryzedronian sodu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Risedronate Sodium Cipla?
Co to jest lek Risedronate Sodium Cipla
Sodu ryzedronian należy do grupy leków niehormonalnych zwanych bisfosfonianami, które stosuje się w\ leczeniu chorób kości. Lek ten bezpośrednio oddziałuje na kości, wzmacniając je i zmniejszając przez to prawdopodobieństwo ich złamania.
Tkanka kostna jest żywą tkanką. Stara tkanka kostna jest na bieżąco usuwana z kości i zastępowana nową tkanką kostną.
Osteoporoza pomenopauzalna to schorzenie rozwijające się u kobiet po menopauzie, w wyniku którego kości stają się coraz mniej wytrzymałe, bardziej delikatne i bardziej podatne na złamania po upadku lub nadmiernym obciążeniu kończyny. Do rozwoju osteoporozy może też dochodzić u mężczyzn, m.in. z powodu starzenia się organizmu i/lub niskiego poziomu męskiego hormonu płciowego — testosteronu.
Najczęściej łamią się kości w kręgosłupie, biodrze i nadgarstku, choć do złamań może dojść w dowolnych kościach. Złamania związane z osteoporozą mogą też powodować bóle pleców, zmniejszenie wzrostu oraz zgarbienie pleców. Wielu chorych na osteoporozę nie odczuwa żadnych objawów i może nawet nie wiedzieć, że na nią choruje.
W jakim celu stosuje się lek Risedronate Sodium Cipla
Sodu ryzedronian stosowany jest w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, nawet jeśli osteoporoza jest u nich bardzo nasilona Lek ten zmniejsza ryzyko złamań w obrębie kręgosłupa i stawu biodrowego. Sodu ryzedronian jest też stosowany w leczeniu osteoporozy u mężczyzn narażonych na wysokie ryzyko
złamań kości.
Jaki jest skład Risedronate Sodium Cipla, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest sodu ryzedronian dwuipółwodny.
Każda tabletka powlekana zawiera 35 mg sodu ryzedronianu (w postaci dwuipółwodnej).
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172)
Dawkowanie preparatu Risedronate Sodium Cipla – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj stosowana dawka leku Risedronate Sodium Cipla to jedna tabletka (35 mg sodu ryzedronianu) raz w tygodniu. Należy wybrać sobie najbardziej pasujący dzień tygodnia. Lek Risedronate Sodium Cipla
należy przyjmować co tydzień właśnie w tym dniu.
Na pudełku nadrukowane są specjalne kwadraciki/pola. Pacjent powinien zaznaczyć dzień tygodnia, który wybrał na przyjmowanie leku Risedronate Sodium Cipla. Należy też wpisać daty przyszłych dawek.
Kiedy przyjmować lek Risedronate Sodium Cipla:
Lek Risedronate Sodium Cipla należy przyjąć co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem i pierwszym napojem tego dnia (z wyjątkiem wody) oraz przyjęciem innych leków danego dnia.
Jak przyjmować lek Risedronate Sodium Cipla:
Tabletkę należy przyjąć w pozycji pionowej (można siedzieć albo stać). Dzięki temu zapobiegnie się zgadze (uczuciu palenia w gardle). Tabletkę należy połknąć, popijając co najmniej jedną szklanką (120 ml) zwykłej wody. Bardzo ważne jest pamiętanie, aby nie przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla z jedzeniem lub piciem (z wyjątkiem zwykłej wody), bo inaczej nie będzie on działał. Tabletkę należy połknąć w całości. Nie należy jej ssać ani rozgryzać. Przez 30 minut po przyjęciu tabletki nie wolno się kłaść.
Lekarz poinformuje pacjenta, czy konieczne będzie dodatkowe przyjmowanie wapnia i witaminy D. Może być to konieczne, jeśli dieta pacjenta nie zawiera wystarczających ilości tych substancji.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Risedronate Sodium Cipla u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent lub ktokolwiek inny przypadkowo zażyje dużą ilość tabletek tego leku, powinien wypić\ pełną szklankę mleka i zgłosić się do lekarza. Przedawkowanie prowadzi do spadku poziomu wapnia w organizmie, co może się objawiać nagłymi, bolesnymi, niezależnymi od woli skurczami zwykle dotyczącymi mięśni brzucha
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Risedronate Sodium Cipla – czy mogę spożywać alkohol?
Bardzo ważne jest pamiętanie, aby NIE przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla z jedzeniem lub piciem (z wyjątkiem zwykłej wody). Szczególnie istotne jest nieprzyjmowanie tego leku jednocześnie z produktami mlecznymi (np. mlekiem), gdyż zawierają one wapń (patrz punkt 2 „Risedronate Sodium Cipla a inne leki”).
Przez co najmniej 30 minut od przyjęcia leku Risedronate Sodium Cipla NIE NALEŻY niczego jeść, pić (z wyjątkiem wody) ani przyjmować jakichkolwiek leków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Risedronate Sodium Cipla w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka może być w ciąży, jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę, nie powinna przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla (patrz punkt 2 „Kiedy nie przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla” w załączonej ulotce). Potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem sodu ryzedronianu dwuipółwodnego (substancji czynnej leku Risedronate Sodium Cipla) przez kobiety w ciąży nie jest znane.
Jeśli pacjentka karmi piersią, nie powinna przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla (parz punkt 2 „Kiedy nie przyjmować leku Risedronate Sodium Cipla” w załączonej ulotce).
U kobiet sodu ryzedronian powinien być stosowany wyłącznie po menopauzie.
Ulotka Risedronate Sodium Cipla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Risedronate Sodium Cipla przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Risedronate Sodium Cipla m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Risedronate Sodium Cipla w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Risedronate Sodium Cipla - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Risedronate Sodium Cipla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.