Gynoflor

Podmiot odpowiedzialnyGedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Kod ATCG03CC06
ProceduraNAR
SubstancjaBakterie kwasu mlekowego, Estriol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gynoflor?

Przedstawiamy informacje na temat leku Gynoflor, opinie pacjentów oraz wskazówki co do jego stosowania. Zamieszczamy dane dotyczące:

  • przeznaczenia leku,
  • składu,
  • instrukcji w przypadku przedawkowania,
  • wskazówek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ponadto umożliwiamy dzielenie się opiniami w celu wymiany doświadczeń związanych ze stosowaniem lekarstwa, informujemy o dostępności i cenie lekarstwa.

Lek Gynoflor występuje pod postacią tabletek dopochwowych, zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które przywracają równowagę w zakresie flory bakteryjnej pochwy. Przyśpieszają tworzenie się nowego nabłonka. Stosuje się je do:

  • leczenia zapalenia pochwy wywołanego klimakterium, a także łagodnej lub umiarkowanej kandydozy,
  • przywracania naturalnej flory bakteryjnej w pochwie,
  • ochrony flory w trakcie zastępczej terapii hormonalnej.

Przeciwwskazania to: choroba nowotworowa piersi, pochwy lub macicy, przewlekłe choroby wątroby, zapalenie żył, żółtaczka, schorzenia naczyń wieńcowych i inne.

Gynoflor zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które występują w zdrowej pochwie naturalnie i chronią ją przed zakażeniami. Ich obecność gwarantuje powstanie kwaśnego środowiska, dzięki czemu nie dochodzi do zakażeń.

Zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie są wynikiem kuracji antybiotykowych, niedbałej higieny czy ciężkich chorób. Lekarstwo zawiera dużą dawkę pałeczek kwasu mlekowego, dlatego pozwala na szybkie wyleczenie.

Gynoflor zawiera również składnik o nazwie estriol, który przyczynia się do regeneracji nabłonka w pochwie, a tym samym chroni jej środowisko przed zakażeniami. Odpowiedni stan nabłonka sprzyja zwiększaniu się ilości pałeczek kwasu mlekowego.

Zarówno pałeczki kwasu mlekowego, jak i estriol działają miejscowo. Poprawa środowiska w pochwie zachodzi również na skutek tego, że lek zawiera laktozę, która zamienia się w kwas mlekowy dzięki obecności pałeczek mlekowych. Zwiększenie się ich ilości ma miejsce już po pierwszej aplikacji lekarstwa.

Jaki jest skład Gynoflor, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna: bakterie kwasy mlekowego (Lactobacillus acidophilus) w ilości 50 mg liofilizatu oraz estriolu (Estriolum) w ilości 30 mg.

Pozostały skład: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, disodu fosforan bezwodny magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Możliwe zamienniki: Oekolp, Oekolp Forte, Ovestin.

Dawkowanie preparatu Gynoflor – jak stosować ten lek?

W celu przywrócenia prawidłowego środowiska pochwy oraz w przypadku wydzieliny (upławów) z pochwy:

  • Stosować 1-2 tabletki dopochwowe dziennie przez 6 do 12 dni.

W zanikowym zapaleniu pochwy:

  • Stosować 1 tabletkę dopochwową dziennie przez 6 do 12 dni, a następnie 1 tabletkę 1-2 razy w tygodniu jako dawkę podtrzymującą.

Instrukcja użycia:

  • Tabletki dopochwowe należy wprowadzać głęboko do pochwy wieczorem, przed snem. Najlepiej zrobić to w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami.
  • W czasie menstruacji leczenie należy przerwać i wznowić po zakończeniu krwawienia.
  • Gynoflor zawiera składniki, które nie rozpuszczają się całkowicie, więc resztki tabletki mogą czasami być widoczne na bieliźnie. Nie wpływa to na skuteczność leku.
  • W rzadkich przypadkach bardzo nasilonej suchości pochwy tabletka może się nie rozpuścić i zostać wydalona w postaci nienaruszonej. Aby tego uniknąć, przed wprowadzeniem tabletki do bardzo suchej pochwy można ją zwilżyć niewielką ilością wody.
  • Podczas leczenia lekiem Gynoflor należy używać podpasek.
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, niemniej jednak należy skonsultować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gynoflor – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma związku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gynoflor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma dowodów na to, że lek powoduje niechciane działania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jednak stosowanie leku Gynoflor lub jego zamiennika w tym okresie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Skutki uboczne Gynoflor, jakie są działania niepożądane?

Bezpośrednio po zaaplikowaniu leku Gynoflor może wystąpić niewielkie pieczenie lub palenie (u 1% pacjentek). W takich przypadkach nie ma potrzeby przerywania leczenia. Jeśli jednak dolegliwości będą się utrzymywać, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nietolerancji, takie jak zaczerwienienie i swędzenie. Zdarzył się jeden przypadek alergii na liofilizat Lactobacillus zawarty w leku Gynoflor. W takich sytuacjach również należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wymienione choroby są częściej zgłaszane u kobiet stosujących HTZ w postaci leków krążących we krwi w porównaniu do kobiet niestosujących HTZ. Ryzyko to jest mniejsze w przypadku leków podawanych dopochwowo, takich jak Gynoflor:

  • nowotwór jajnika,
  • zakrzepy w żyłach nóg lub płuc (żylny zakrzep z zatorami),
  • udar mózgu,
  • możliwa utrata pamięci, jeśli stosowanie HTZ rozpoczyna się po 65. roku życia.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Gynoflor, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Gynoflor z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie lub niedawno przyjmowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty, lekach roślinnych oraz innych produktach naturalnych. Jednoczesne stosowanie leków przeciwinfekcyjnych (np. antybiotyków stosowanych miejscowo lub ogólnoustrojowo) może osłabić działanie leku Gynoflor.

Specyficzne interakcje z innymi lekami: Prawdopodobieństwo interakcji z innymi lekami jest niewielkie, ponieważ Gynoflor stosowany jest miejscowo dopochwowo. Może jednak wpływać na inne miejscowe leczenie stosowane dopochwowo, choć ryzyko interakcji jest małe.

Nie należy stosować dopochwowych irygacji lub płukanek podczas stosowania leku Gynoflor.

Ulotka Gynoflor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gynoflor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gynoflor - 50 mg + 0,03 mg, Tabletki dopochwowe (Lactobacillus acidophilus + Estriolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gynoflor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gynoflor - 50 mg + 0,03 mg, Tabletki dopochwowe (Lactobacillus acidophilus + Estriolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gynoflor w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gynoflor - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Gynoflor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz