Monoprost

Podmiot odpowiedzialnyLaboratoires THEA
Kod ATCS01EE01
ProceduraDCP
SubstancjaLatanoprost

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Monoprost?

MONOPROST należy do grupy leków znanych jako prostaglandyny. Lek obniża ciśnienie w gałce ocznej poprzez zwiększenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwioobiegu.

Lek MONOPROST jest stosowany w leczeniu choroby określanej jako jaskra otwartego kąta oraz stanu określanego jako nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Obydwa stany związane są z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i mogą wpływać na jakość widzenia.

Jaki jest skład Monoprost, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest latanoprost.
1 ml kropli do oczu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu.

– Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, sorbitol, karbomer 974P, makrogol 4000, disodu edetynian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Monoprost – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka
· Lek Monoprost należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Zwykle zalecana dawka dla osób dorosłych (w tym pacjentów w podeszłym wieku) to 1 kropla do chorego oka (oczu) raz na dobę. Najlepszą porą do zakroplenia leku jest wieczór.
· Nie należy stosować leku MONOPROST częściej niż raz na dobę, gdyż częstsze stosowanie może zmniejszyć skuteczność leczenia.
· Lek MONOPROST należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, tak długo, aż lekarz nie zaleci przerwania leczenia. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Osoby stosujące soczewki kontaktowe
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, należy je wyjąć przed zastosowaniem leku MONOPROST. Po zastosowaniu leku MONOPROST należy odczekać 15 minut przed założeniem soczewek kontaktowych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania większej ilości kropli do oczu u pacjenta może dojść do umiarkowanego podrażnienia oczu z zaczerwienieniem i łzawieniem. Objawy te powinny ustąpić, ale jeśli pacjent jest zaniepokojony, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania porady.

Jeżeli dojdzie do przypadkowego połknięcia leku Monoprost, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Monoprost – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania MONOPROST z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Monoprost w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku MONOPROST w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Monoprost – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Monoprost przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Monoprost - 50 mcg/ml, Krople do oczu, roztwór (Latanoprostum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Monoprost m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Monoprost - 50 mcg/ml, Krople do oczu, roztwór (Latanoprostum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Monoprost w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Monoprost - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Monoprost? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

18 komentarzy do “Monoprost”

  1. Zakropliłem na noc do obu oczu. Rano rozmyty obraz oraz światłowstręt. W mieszkaniu w ciemnych okularach. Odstawiłam lek, czekam na wizytę za 2 tygodnie.

    Odpowiedz
  2. Już po pierwszym zakropieniu oczu obudziłam się w nocy z taką suchością w jamie ustnej, że język był jak kamień – sztywny, nie mogłam nim ruszać, czułam kołatanie w klatce piersiowej. To ma być lek, który stosować mam do końca życia?

    Odpowiedz
  3. Po 12 miesiącach stosowania wystąpił obrzęk pod okiem ból pieczenie ropienie oka wyglądam jak po pobiciu. Idę do okulisty. Ciekawe że tylko jedno oko. Ale wcześniej po zakropleniu miałam uczucie pieczenia. Nie zwróciłam na to uwagi. L. 64

    Odpowiedz
  4. Złe samopoczucie po miesiącu brania i szybkie bicie serca niewiem czy to krople ale wydaje się ze tak.. senność oddech cezki

    Odpowiedz
    • Podobnie u mnie, po kilku dniach odstawiłem, stosowałem na noc, nie mogłem spać, uczucie „cięzkiego oddechu” w klatce piersiowej, czerwone oczy jak u wściekłego królika, pieczenie i suchość w oczach. Dziękuję bardzo za taki „specyfik”.

      Odpowiedz
  5. Po pierwszym zakropleniu dziwne uczucie w oku. Jakby odrętwienie. Następnego dnia od rana oko jakby „nie swoje”. Po południu zaburzenia widzenia, obraz zamglony i lekko podwójny. Oko zrobiło się żółto-szare. Lekarz z którym konsultowałem się telefonicznie zalecił nie przerywać kuracji więc wieczorem zakropliłem. Trzeciego dnia (czyli po 2 zakropleniach) od rana podwójne widzenie . Pojechałem do okulisty który w oku nic niepokojącego nie znalazł poza przebarwieniem , kazał odstawić lek i zlecił konsultację neurologiczną. Po CT głowy i badaniu neurolog wykluczył aby przyczyną podwójnego widzenia były zmiany w mózgu , wskazując jednocześnie jako prawdopodobną przyczynę lek. Kolejna konsultacja okulistyczna – zalecenie odstawienia leku. W ulotce ostrzegają że możliwe są zaburzenia widzenia ale nie spodziewałem się czegoś takiego. Dzisiaj (6 dzień od pierwszego zakroplenia) widzenie OK ale oko nadal „odrętwiałe”.

    Odpowiedz
    • Po kilku dniach stosowania odstawiłem, bez konsultacji, bo nie zamierzam płacić konowałowi, który przepisuje leki i liczy na to że mu się uda jak wygrana na loterii. Stosowałem na noc, nie mogłem spać, uczucie „ciężkiego oddechu” w klatce piersiowej, czerwone oczy jak u wściekłego królika, pieczenie i suchość w oczach.
      Co to za lek, co zamiast polepszyć, to robi jeszcze gorzej? I kto mi teraz zwróci pieniądze? A poszedłem tylko zbadać wzrok. Powinienem już doświadczenia wiedzieć, żeby nie ufać zanadto tzw. lekarzom.

      Odpowiedz
  6. Po 5 dniach stosowania wysypka skórna na nogach i ucisk sera oraz kołatanie . krople lekarz kazał odstawić, a teraz przepisał i maść pimafukort na wysypkę skórną, mnóstwo czerwonych plam i drobnych plamek na nogach od kostek aż poza kolana

    Odpowiedz
  7. w pare minut po podaniu leku nastapilo mrowienie glowy,twarzy i konczyn oraz cos niepokjacego w okolicy serca jakby kolatanie cos trudnego do okreslenia

    Odpowiedz

Dodaj komentarz