Heparegen

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCA05BA
ProceduraNAR
SubstancjaKwas tiazolidynokarboksylowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Heparegen?

Lek Heparegen zawiera kwas tiazolidynokarboksylowy. Ta substancja po podaniu doustnym jest metabolizowana w wątrobie do cysteiny, która w swej cząsteczce zawiera wolną grupę –SH, niezbędną do powstawania wielu połączeń tiolowych, biorących udział w przemianach wątrobowych, m.in. w procesie detoksykacji i regeneracji wątroby. Działa także żółciopędnie.

Lek stosowany jest pomocniczo w ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby oraz w toksycznym uszkodzeniu spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi.

Jaki jest skład Heparegen, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Heparegen

  • Substancją czynną leku jest kwas tiazolidynokarboksylowy.
  • Inne składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.

Jak wygląda lek Heparegen i co zawiera opakowanie

Tabletki Heparegen są białe, okrągłe, płaskie z obu stron i posiadają rowek dzielący. Dostępne są w opakowaniach zawierających 30, 90 lub 100 tabletek.

Dawkowanie preparatu Heparegen – jak stosować ten lek?

Dorośli:

  • Początkowa dawka to 200 mg (2 tabletki) 2 lub 3 razy dziennie.
  • Po ustąpieniu ostrych objawów dawkę można zmniejszyć do 100 mg (1 tabletka) 2 razy dziennie.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:

Dzieci powyżej 15 lat:

  • Początkowa dawka to 200 mg (2 tabletki) 2 lub 3 razy dziennie.
  • Po ustąpieniu ostrych objawów dawkę można zmniejszyć do 100 mg (1 tabletka) 2 razy dziennie.

Dzieci w wieku 6-15 lat:

  • 50 mg (1/2 tabletki) na 10 kg masy ciała na dobę, podzielone na 2 lub 3 dawki.

Dzieci poniżej 6 lat:

  • Lek Heparegen nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 lat.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Heparegen jest zbyt silne lub zbyt słabe, powinien skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie większych dawek niż zalecane może spowodować dolegliwości ze strony układu nerwowego. Szczególnie niebezpieczne jest przedawkowanie u dzieci, z powodu łatwiejszego przenikania leku przez barierę krew – mózg. Objawy pojawiają się 15-60 min po przyjęciu zbyt dużej dawki. Mogą mieć charakter stanu padaczkowego, podczas którego u chorego występują nieprzerwane drgawki utrzymujące się ponad 30 minut, lub występuje seria napadów, między którymi chory nie odzyskuje przytomności) oraz śpiączka. Objawy dotyczące ośrodkowego układu nerwowego mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się osłabienie słuchu, a nawet całkowita głuchota.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Heparegen – czy mogę spożywać alkohol?

Heparegen należy przyjmować przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Heparegen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania leku w tym okresie.

Skutki uboczne Heparegen, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią.

Zaburzenia żołądka i jelit:

  • Częstość nieznana: nudności.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

  • Częstość nieznana: odczyny skórne.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Heparegen, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Bausch Health Ireland Ltd.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Heparegen z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować

Ulotka Heparegen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Heparegen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Heparegen - 100 mg, Tabletki (Timonacicum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Heparegen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Heparegen - 100 mg, Tabletki (Timonacicum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Heparegen w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Heparegen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Heparegen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

5 komentarzy do “Heparegen”

  1. Czy heparegan w polaczeniu z kreon,/trzustka/w miare skutecznie oczysci i przywruci naturalne funkcje,z powodu zatrucia metalami ciezkimi/aluminium,bor/oraz pestycydami?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz