Timohep

Timohep to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną - kwas tiazolidynokarboksylowy, znany również jako tymonacyk. Jest to lek pomocniczy stosowany w ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby o różnej etiologii oraz w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi. Nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu, kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dzieci poniżej 15 roku życia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Timohep zawiera jako substancję czynną kwas tiazolidynokarboksylowy. Wspomaga rozkład toksycznych związków, chroniąc w ten sposób miąższ wątroby przed uszkadzającym działaniem toksyn bakteryjnych, wirusowych i przemysłowych oraz leków i alkoholu. Pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę.
Lek Timohep stosuje się jako lek pomocniczy w ostrych i przewlekłych schorzeniach wątroby różnego pochodzenia oraz w toksycznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym alkoholem, lekami lub substancjami chemicznymi.

Skład

– Substancją czynną leku jest kwas tiazolidynokarboksylowy (tymonacyk). 1 tabletka zawiera 100 mg kwasu tiazolidynokarboksylowego (tymonacyku).

– Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dorośli
Początkowo 200 mg (2 tabletki) 2 lub 3 razy na dobę.
Następnie po ustąpieniu ostrych objawów dawkę można zmniejszyć do 100 mg (1 tabletka) 2 razy na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku powyżej 15 lat
Początkowo 200 mg (2 tabletki) 2 lub 3 razy na dobę.
Następnie po ustąpieniu ostrych objawów dawkę można zmniejszyć do 100 mg (1 tabletka) 2 razy na dobę.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Timohep jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Timohep zagraża przede wszystkim zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym. Większe ryzyko występuje u dzieci z powodu łatwiejszego przenikania leku przez barierę krew-mózg. W 15-60 min po zażyciu doustnym nadmiernej dawki może rozwinąć się stan padaczkowy (stan zagrożenia życia, podczas którego u chorego występują nieprzerwane drgawki utrzymujące się ponad 30 minut, lub występuje seria napadów, między którymi chory nie odzyskuje przytomności) oraz śpiączka. Zaburzenia ośrodkowe utrzymują się do kilku tygodni a nawet miesięcy. Może także wystąpić osłabienie słuchu i głuchota.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Timohep należy przyjmować przed posiłkiem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Timohep u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.

Ulotka Timohep

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Timohep (forum)

Stosujesz Timohep? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Timohep. Podziel się doświadczeniami na forum.