Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | R05CB03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Karbocysteina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Auropect?
Auropect (50 mg/mL, syrop) to preparat zawierający karbocysteinę jako substancję czynną, która wykazuje działanie mukolityczne w obrębie dróg oddechowych. Lek skutecznie zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, co prowadzi do jej upłynnienia i ułatwia odkrztuszanie. Dzięki temu mechanizmowi działania, Auropect przyczynia się do zmniejszenia częstości napadów kaszlu i znacząco poprawia komfort oddychania u pacjentów z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
Preparat jest stosowany w leczeniu objawowym chorób układu oddechowego, w których dochodzi do produkcji zbyt gęstego i lepkiego śluzu. Karbocysteina, będąca głównym składnikiem leku, wpływa na skład chemiczny śluzu, modyfikując jego strukturę i zmniejszając lepkość. Ten proces ułatwia naturalne mechanizmy oczyszczania dróg oddechowych i wspomaga proces zdrowienia.
Auropect w postaci syropu jest szczególnie polecany dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek, oraz dla dzieci powyżej 6. roku życia. Wygodna forma aplikacji za pomocą dołączonej do opakowania łyżeczki miarowej umożliwia precyzyjne dawkowanie leku, co jest istotne zwłaszcza w przypadku stosowania u dzieci.
Należy pamiętać, że Auropect jest lekiem przeznaczonym do krótkotrwałego stosowania. Jeśli po 4-5 dniach stosowania nie nastąpi poprawa stanu zdrowia lub objawy się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Preparat nie powinien być stosowany u osób z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, w stanie astmatycznym oraz u dzieci poniżej 6. roku życia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Auropect, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Auropect – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Auropect – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Auropect w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Auropect, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Auropect z innymi lekami
- 8 Ulotka Auropect – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Auropect, jakie substancje zawiera?
Skład substancji czynnej:
Każde 5 ml syropu Auropect zawiera 250 mg karbocysteiny, co oznacza, że 1 ml syropu zawiera 50 mg tej substancji czynnej.
Substancje pomocnicze:
- Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) – substancja konserwująca
- Karmel (E 150d) – barwnik
- Sacharoza – substancja słodząca
- Aromat agrestowy (zawierający: glikol propylenowy, mrówczan etylu, octan izopentylu, 4-(4-hydroksyfenyl)butan-2-on, 3-metylobutan-1-ol, gruszlin karbolistny (Barosma betulina) ekstrakt, kwas octowy, 4-(2,6,6-trimetylocykloheks-1-en-1-ylo)-but-3-en-2-on)
- Sodu wodorotlenek – reguluje pH
- Woda oczyszczona
Warto zwrócić uwagę na obecność niektórych składników, które mogą mieć znaczenie dla osób z określonymi schorzeniami czy alergiami:
- Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i wyjątkowo skurcz oskrzeli
- Sacharoza – 1 ml syropu zawiera 0,5775 g sacharozy, co może mieć znaczenie dla osób z cukrzycą
- Glikol propylenowy – każdy ml syropu zawiera 0,057 mg tej substancji
- Sód – lek zawiera od 11,3 mg do 11,666 mg sodu w 1 ml syropu, co stanowi do 0,5833% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu
Preparat ma postać przezroczystego, bursztynowego syropu o agrestowym zapachu i słodkim smaku.
Dawkowanie preparatu Auropect – jak stosować ten lek?
Auropect przyjmuje się doustnie po posiłkach. Do odmierzania odpowiedniej ilości syropu należy używać dołączonej do opakowania łyżeczki miarowej, która pozwala na precyzyjne odmierzenie objętości 1,25 ml, 2,5 ml, 3,75 ml oraz 5 ml.
Zalecane dawkowanie:
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:
- Dawka początkowa: 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę
- Po uzyskaniu korzystnego działania (rozrzedzenie wydzieliny, ułatwienie odkrztuszania): dawkę należy zmniejszyć do 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
- 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę
Istotne informacje dotyczące dawkowania:
- U dzieci i młodzieży dawka dobowa karbocysteiny nie może przekraczać 30 mg/kg masy ciała
- Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę leku wodą
- Osoby w podeszłym wieku powinny stosować dawkowanie zalecane dla pacjentów dorosłych
- Nie należy zażywać leku przed snem
- Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku dłużej niż 4-5 dni
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania karbocysteiny. Jednakże w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Auropect, najbardziej prawdopodobnymi objawami mogą być zaburzenia żołądka i jelit.
W przypadku podejrzenia przedawkowania należy:
- Niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą
- W razie potrzeby lekarz może przeprowadzić płukanie żołądka
- Pacjent będzie poddany obserwacji w celu monitorowania ewentualnych objawów niepożądanych
Nie należy samodzielnie prowadzić żadnych działań bez konsultacji z personelem medycznym. Przedawkowanie jakiegokolwiek leku może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zalecanych dawek i skontaktowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Auropect – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Auropect w postaci syropu należy przyjmować po posiłkach. Takie zalecenie ma na celu zminimalizowanie potencjalnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, które mogłoby wystąpić przy przyjmowaniu leku na pusty żołądek.
W ulotce leku nie ma bezpośrednich przeciwwskazań dotyczących spożywania określonych pokarmów podczas terapii preparatem Auropect. Jednakże, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Lek zawiera znaczną ilość sacharozy (0,5775 g w 1 ml syropu), co odpowiada 25,99 g sacharozy w maksymalnej zalecanej dawce dobowej leku (45 ml). Osoby chorujące na cukrzycę powinny uwzględnić tę ilość węglowodanów w swojej diecie.
- Pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego preparatu.
- Lek zawiera również sód – maksymalna zalecana dobowa dawka zawiera 524,97 mg sodu, co odpowiada 26,25% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Osoby będące na diecie niskosodowej powinny wziąć ten fakt pod uwagę.
Spożywanie alkoholu:
W ulotce leku Auropect nie ma bezpośrednich informacji dotyczących interakcji z alkoholem. Jednakże, jako zasada ogólna, nie zaleca się spożywania alkoholu podczas przyjmowania jakichkolwiek leków, ponieważ:
- Alkohol może nasilać niektóre działania niepożądane leków
- W przypadku leków działających na układ oddechowy, alkohol może osłabiać ich działanie terapeutyczne
- Spożywanie alkoholu może dodatkowo podrażniać błonę śluzową żołądka, co w połączeniu z potencjalnym działaniem drażniącym leku może zwiększać ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych
Zaleca się więc powstrzymanie od spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Auropect, szczególnie u osób z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Auropect w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku Auropect w okresie ciąży i karmienia piersią podlega szczególnym ograniczeniom i wymaga konsultacji z lekarzem. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych szczególnych okresach życia kobiety.
Ciąża:
Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku Auropect, nie zaleca się stosowania tego preparatu w okresie ciąży. Brak jest wystarczających danych klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania karbocysteiny u kobiet w ciąży.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna bezwzględnie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Lekarz indywidualnie oceni potencjalne korzyści i ryzyko związane z zastosowaniem leku w tej szczególnej sytuacji.
Karmienie piersią:
W przypadku karmienia piersią sytuacja jest podobna – nie zaleca się stosowania leku Auropect w okresie laktacji. Wynika to z faktu, że nie ma wystarczających danych dotyczących przenikania karbocysteiny do mleka matki.
Biorąc pod uwagę brak pewności co do bezpieczeństwa stosowania leku podczas karmienia piersią oraz mając na uwadze dobro dziecka, zaleca się albo przerwanie karmienia piersią, albo odstąpienie od terapii lekiem Auropect. Decyzja powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który weźmie pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla matki.
Wpływ na płodność:
Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, brak jest danych dotyczących wpływu karbocysteiny na płodność. Osoby planujące powiększenie rodziny powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Auropect.
W każdym przypadku, gdy zachodzi potrzeba zastosowania jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który podejmie decyzję uwzględniającą indywidualną sytuację pacjentki.
Skutki uboczne Auropect, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Auropect może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta one wystąpią. Poniżej przedstawiono możliwe działania niepożądane pogrupowane według układów organizmu i częstości występowania.
Zaburzenia żołądka i jelit:
- Rzadko (występujące częściej niż u 1 na 10 000 osób, ale rzadziej niż u 1 na 1 000 osób):
- Nudności
- Biegunka
- Bardzo rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- Krwawienia z przewodu pokarmowego
- Zaburzenia żołądkowe
- Ból brzucha
Zaburzenia układu nerwowego:
- Odnotowano pojedyncze przypadki bólów głowy
Zaburzenia układu immunologicznego:
- U pacjentów z nadwrażliwością może wystąpić zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i nosa
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- Bardzo rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- Reakcje alergiczne (wysypka skórna, świąd, pokrzywka)
- Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Zgłaszano pojedyncze przypadki pęcherzowego zapalenia skóry, takie jak zespół Stevensa-Johnsona
Należy pamiętać, że ten wykaz nie obejmuje wszystkich możliwych działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, w tym objawów niewymienionych w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące sytuacje i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- Pojawienie się wysypki skórnej, świądu lub innych objawów mogących sugerować reakcję alergiczną
- Wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego
- Nasilone lub długotrwałe bóle brzucha
- Pojawienie się pęcherzy na skórze lub błonach śluzowych
Zgłaszanie działań niepożądanych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania leków. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie leku do obrotu.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Auropect z innymi lekami
Interakcje lekowe mogą mieć istotny wpływ na skuteczność terapii oraz bezpieczeństwo pacjenta. W przypadku leku Auropect należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących jednoczesnego stosowania z innymi preparatami.
Przeciwwskazane połączenia lekowe:
Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, nie należy stosować karbocysteiny (substancji czynnej leku Auropect) jednocześnie z:
- Lekami przeciwkaszlowymi – połączenie mukolityka (karbocysteiny) z lekiem hamującym odruch kaszlowy może prowadzić do zalegania rozrzedzonej wydzieliny w drogach oddechowych z powodu stłumienia odruchu kaszlowego, który jest niezbędny do usunięcia upłynnionego śluzu
- Lekami hamującymi wydzielanie śluzu – działanie takich leków jest przeciwstawne do działania karbocysteiny, co może zmniejszyć skuteczność terapii
Ogólne zalecenia dotyczące interakcji:
Zawsze należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, a także suplementów diety i preparatów ziołowych.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku:
- Pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie – leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, co w połączeniu z innymi lekami o podobnym działaniu może zwiększać ryzyko powikłań
- Pacjentów z astmą oskrzelową – leczenie powinno przebiegać pod dokładną kontrolą lekarską ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków wpływających na układ oddechowy
Choć w ulotce leku Auropect nie wymieniono wszystkich możliwych interakcji, należy pamiętać, że jako zasada ogólna, przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek nowego leku podczas terapii Auropectem, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jednoczesnego stosowania Auropectu z innymi lekami, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy udzielą szczegółowych informacji dostosowanych do indywidualnej sytuacji pacjenta.
Ulotka Auropect – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Auropect - 50 mg/ml, Syrop (Carbocisteinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Auropect - 50 mg/ml, Syrop (Carbocisteinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?