Podmiot odpowiedzialny | AstraZeneca AB |
Kod ATC | J07BB03 |
Procedura | CEN |
Substancja | Wirus grypy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fluenz?
Fluenz to szczepionka przeznaczona do zapobiegania grypie, stosowana u dzieci i młodzieży w wieku od 24 miesięcy do 18 lat. Fluenz chroni przed szczepami wirusa grypy zawartymi w szczepionce oraz przed podobnymi szczepami.
Jak działa szczepionka Fluenz
Po podaniu szczepionki układ odpornościowy pacjenta wytwarza własną ochronę przeciwko wirusowi grypy. Żaden składnik szczepionki nie jest w stanie wywołać grypy.
Wirusy zawarte w szczepionce Fluenz są hodowane w jajach kurzych. Każdego roku szczepionka jest dostosowywana do trzech szczepów wirusa grypy, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Jaki jest skład Fluenz, jakie substancje zawiera?
Substancje czynne szczepionki
Szczepionka zawiera żywe, atenuowane reasortanty wirusa grypy* z następujących trzech szczepów**:
- A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09 – szczep podobny (A/Norway/31694/2022, MEDI 369815) 107,0±0,5 FFU***
- A/Thailand/8/2022 (H3N2) – szczep podobny (A/Thailand/8/2022, MEDI 370626) 107,0±0,5 FFU***
- B/Austria/1359417/2021 – szczep podobny (B/Austria/1359417/2021, MEDI 355292) 107,0±0,5 FFU***
- namnażane w zapłodnionych jajach kurzych pochodzących od zdrowych stad. ** wytwarzane w komórkach VERO metodą odwrotnej genetyki. Produkt zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). *** Jednostki Ognisk Fluorescencji
Szczepionka jest zgodna z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dla półkuli północnej oraz decyzją UE na sezon 2024/2025.
Dodatkowe składniki
Szczepionka zawiera również: sacharozę, fosforan dipotasu, diwodorofosforan potasu, żelatynę (wieprzową, typ A), chlorowodorek argininy, jednowodny glutaminian sodu oraz wodę do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Fluenz – jak stosować ten lek?
Szczepionka Fluenz będzie podawana pod nadzorem lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. Fluenz jest przeznaczona wyłącznie do stosowania jako aerozol do nosa i nie może być wstrzykiwana. Podaje się ją w postaci aerozolu do każdego nozdrza, a podczas aplikacji można oddychać normalnie, bez potrzeby aktywnego wdychania.
Zalecana dawka dla dzieci i młodzieży wynosi 0,2 ml, podawana po 0,1 ml do każdego nozdrza. Dzieci, które nie były wcześniej szczepione przeciw grypie, powinny otrzymać drugą dawkę po co najmniej 4 tygodniach. Należy przestrzegać zaleceń lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty dotyczących terminu podania drugiej dawki.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących stosowania tej szczepionki, należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie szczepionki Fluenz jest mało prawdopodobne ze względu na jej formę aplikatora. Rzadko zgłaszano przypadki podania dawki wyższej niż zalecana, a profil działań niepożądanych był podobny do tego obserwowanego przy zalecanej dawce.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fluenz – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Fluenz w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tej szczepionki. Nie zaleca się stosowania szczepionki przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią
Skutki uboczne Fluenz, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, szczepionka ta może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych zaobserwowanych w badaniach klinicznych miała łagodny i krótkotrwały charakter.
W celu uzyskania dalszych informacji o możliwych działaniach niepożądanych szczepionki Fluenz, należy skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Niektóre działania niepożądane mogą być poważne:
- Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- Poważna reakcja alergiczna: objawy mogą obejmować duszność i obrzęk twarzy lub języka. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub uzyskać pilną pomoc medyczną.
Inne możliwe działania niepożądane związane ze szczepionką Fluenz:
- Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- wodnisty katar lub zatkany nos
- zmniejszony apetyt
- osłabienie
- Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- gorączka
- bóle mięśni
- ból głowy
- Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- wysypka
- krwawienie z nosa
- reakcje alergiczne
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Fluenz, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu AstraZeneca AB. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Fluenz z innymi lekami
Należy poinformować lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę o wszystkich lekach, które pacjent obecnie przyjmuje lub przyjmował ostatnio, a także o planowanych lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.
- Nie podawać dzieciom kwasu acetylosalicylowego (obecnego w wielu lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych) przez 4 tygodnie po szczepieniu Fluenz, chyba że zaleci to lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta. Może to prowadzić do zespołu Reye’a, rzadkiej, ale poważnej choroby, która może uszkodzić mózg i wątrobę.
- Nie zaleca się podawania szczepionki Fluenz jednocześnie z lekami przeciwwirusowymi przeciw grypie, takimi jak oseltamiwir i zanamiwir, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność szczepionki.
Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta zdecydują, czy szczepionka Fluenz może być podawana równocześnie z innymi szczepionkami.
Ulotka Fluenz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Fluenz przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Fluenz dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Fluenz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Fluenz dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Fluenz w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Fluenz - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Fluenz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.