Zinnat

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySandoz GmbH
Kod ATCJ01DC02
ProceduraMRP
SubstancjaCefuroksym

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zinnat?

Zinnat jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Zinnat jest stosowany do leczenia zakażeń:
– gardła
– zatok
– ucha środkowego
– płuc lub klatki piersiowej
– układu moczowego
– skóry i tkanek miękkich.

Zinnat może być również stosowany:
– w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Lekarz może badać, jaki rodzaj bakterii wywołał u pacjenta zakażenie, a także sprawdzać w trakcie leczenia, czy bakterie są wrażliwe na lek Zinnat.

Reklama

Jaki jest skład Zinnat, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cefuroksym: każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 125 mg, 250 mg lub 500 mg cefuroksymu w postaci aksetylu.

Pozostałe składniki leku to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu, uwodorniony olej roślinny, koloidalny dwutlenek krzemu;
skład otoczki: hypromeloza, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, Opaspray biały M-1-7120 J

Dawkowanie preparatu Zinnat – jak stosować ten lek?

Tabletki Zinnat należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Dorośli
Zalecana dawka leku Zinnat wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Dzieci
Zalecana dawka leku Zinnat wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od:
– ciężkości i rodzaju zakażenia.

Nie zaleca się stosowania leku Zinnat u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ nie są znane bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku w tej grupie wiekowej.
W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku.
– Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Zinnat, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).

Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Zinnat.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zinnat – czy mogę spożywać alkohol?

Zinnat należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zinnat w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Zinnat – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Zinnat - 250 mg/5 ml, Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (Cefuroximum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Zinnat - 250 mg/5 ml, Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (Cefuroximum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.8 na 5 gwiazdek (na podstawie 12 opinii)

Znakomity
8%
Bardzo dobry
8%
Neutralny
33%
Słaby
50%
Fatalny
0%

13 komentarzy do “Zinnat”

  1. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim trudnym doświadczeniem ze stosowaniem antybiotyku Zinnat. Moja reakcja na lek była bardzo niepokojąca – już po kilku pierwszych tabletkach pojawiły się poważne skutki uboczne. Doświadczyłam silnych nudności, wymiotów, biegunki oraz zaburzeń równowagi. Początkowo myślałam, że to zatrucie pokarmowe, jednak sytuacja powtórzyła się przy kolejnej próbie przyjęcia leku.

    Podczas drugiej kuracji, już po pierwszej tabletce, w ciągu 2-3 godzin wystąpiły tak nasilone objawy, że konieczna była interwencja pogotowia. Po wykonaniu wymazu stwierdzono u mnie COVID-19, co początkowo uznałam za przyczynę złego samopoczucia. Lekarz rodzinny zalecił przerwanie antybiotykoterapii ze względu na diagnozę COVID-19, argumentując, że lek i tak nie będzie skuteczny.

    Gdy po kilku dniach objawy przeziębienia nie ustępowały, ponownie zalecono mi powrót do Zinnatu. To właśnie wtedy uzyskałam całkowitą pewność co do mojej nadwrażliwości na ten antybiotyk – wszystkie wcześniejsze objawy powróciły ze zdwojoną siłą: uporczywe wymioty, ostra biegunka i ogólne złe samopoczucie.

    Niepokojące jest to, że Zinnat wydaje się być bardzo często przepisywanym antybiotykiem – nawet moja siostra, mieszkająca w innym mieście, otrzymała ten sam lek. Budzi to pytania o kryteria doboru antybiotykoterapii i możliwe powiązania z przedstawicielami firm farmaceutycznych.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Chciałbym podzielić się swoim negatywnym doświadczeniem z lekiem Zinnat, który został mi przepisany na zapalenie okostnej. Mimo że nigdy wcześniej nie miałem problemów z alergią czy nietolerancją leków, reakcja organizmu była bardzo gwałtowna. Już po przyjęciu trzeciej tabletki wystąpiły poważne objawy niepożądane – zasłabnięcie, zimne poty, silne nudności zakończone wymiotami, które utrzymywały się przez ponad 12 godzin. Stan był na tyle poważny, że byłem zmuszony spędzić cały dzień w łóżku, nie będąc w stanie przyjmować nawet płynów. Objawy wskazywały na silną reakcję organizmu przypominającą zatrucie. To doświadczenie pokazuje, jak ważne jest monitorowanie reakcji organizmu nawet na powszechnie stosowane antybiotyki.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Po zażyciu pierwszej dawki leku Zinnat doświadczyłam niezwykle intensywnych i niepokojących działań niepożądanych. Wystąpiły silne bóle głowy o charakterze migrenowym, którym towarzyszyły uporczywe nudności prowadzące do wymiotów. Szczególnie niepokojące były epizody drgawek oraz stany przedomdleniowe, które wystąpiły podczas intensywnych wymiotów. Reakcja organizmu była na tyle silna, że znacząco wpłynęła na moje funkcjonowanie i samopoczucie. Te gwałtowne objawy pojawiły się bardzo szybko po przyjęciu leku, co wskazuje na moją znaczną wrażliwość na ten preparat.

    Odpowiedz
  4. ★★★★★

    Chciałbym podzielić się moją bardzo pozytywną opinią na temat antybiotyku Zinnat. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić jego wysoką skuteczność i szybkie działanie terapeutyczne. W moim przypadku efekty leczenia były widoczne już w pierwszych dniach stosowania, a poprawa stanu zdrowia nastąpiła wyjątkowo szybko. Szczególnie doceniam fakt, że lek zadziałał bardzo sprawnie, pozwalając mi na szybki powrót do zdrowia i codziennych aktywności. Zinnat okazał się skutecznym rozwiązaniem w walce z infekcją, a jego działanie było dla mnie komfortowe i efektywne. Lek spełnił wszystkie moje oczekiwania dotyczące szybkości i skuteczności leczenia.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że skuteczne leczenie antybiotykiem wymaga wykonania antybiogramu. Przez dwa miesiące zmagałam się z uporczywym zapaleniem pęcherza moczowego, przyjmując różne antybiotyki bez konkretnego rozpoznania. Dopiero wykonanie szczegółowych badań – posiewu, wymazu oraz antybiogramu – pozwoliło zidentyfikować bakterię, która okazała się wrażliwa na Zinnat. Po zastosowaniu właściwego leczenia wreszcie odzyskałam komfort życia – ustąpił ból podczas oddawania moczu, zniknęła uporczywa gorączka oraz towarzyszący jej kaszel. Choć nie wystąpiły u mnie reakcje alergiczne, sukces terapii zawdzięczam przede wszystkim precyzyjnemu dobraniu antybiotyku do konkretnego szczepu bakterii.

    Podczas kuracji stosowałam restrykcyjną dietę eliminacyjną, wykluczając cukier i alkohol, co pomogło uniknąć powikłań w postaci infekcji grzybiczej. Szczególny apel kieruję do rodziców małych pacjentów – podczas antybiotykoterapii kategorycznie należy wykluczyć z diety dziecka wszystkie słodzone napoje i słodycze. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji, takich jak wysypka, rozległe zmiany grzybicze na skórze czy biegunka. Kluczem do skutecznej antybiotykoterapii jest jej świadome stosowanie, oparte na dokładnej diagnostyce i ukierunkowane na konkretny patogen. Leczenie „w ciemno” może przynieść więcej szkody niż pożytku.

    Odpowiedz
  6. ★★★★☆

    Z przykrością muszę podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kilkutygodniową kuracją preparatem Zinnat. Po dokładnym przestrzeganiu zaleceń dotyczących dawkowania i stosowania leku, nie zaobserwowałem oczekiwanych rezultatów terapeutycznych – zarówno u dorosłych członków mojej rodziny, jak i u dzieci. Pomimo różnych prób modyfikacji pory przyjmowania leku oraz stosowania go przy różnym nasileniu objawów chorobowych, skuteczność pozostała na niezadowalającym poziomie. Szczególnie niepokojący okazał się brak widocznej poprawy u dzieci, gdzie szybkie działanie przeciwbakteryjne jest kluczowe dla procesu zdrowienia. Biorąc pod uwagę relatywnie wysoką cenę preparatu oraz jego reputację na rynku farmaceutycznym, efektywność terapeutyczna znacząco odbiega od oczekiwań. W naszym przypadku preparat nie spełnił swojej podstawowej funkcji leczniczej, co zmusiło nas do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Całkowicie potwierdzam wcześniejszą opinię o braku skuteczności tego preparatu. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że mimo konsekwentnego stosowania przez zalecany okres, nie zauważyłem żadnej poprawy stanu zdrowia. Lek okazał się nieefektywny w łagodzeniu objawów, na które był przepisany.

      Odpowiedz
  7. ★★☆☆☆

    Po podaniu pojedynczej dawki antybiotyku Zinnat u mojego dziecka wystąpiła bardzo silna reakcja alergiczna. Objawy uczulenia były naprawdę niepokojące – pojawiła się wysypka na całym ciele, świąd i zaczerwienienie skóry. Ta sytuacja była dla nas bardzo stresująca i zmusiła nas do natychmiastowego przerwania terapii. Warto zwrócić szczególną uwagę na pierwsze podanie leku i obserwować, czy nie występują niepożądane reakcje organizmu.

    Odpowiedz
  8. Czy antybiotyk Zinnat może być skuteczny w łagodzeniu objawów duszności w przebiegu astmy? Mam problem z nasilonymi dusznościami astmatycznymi i zastanawiam się nad możliwością zastosowania tego leku. Czy ktoś z Państwa miał doświadczenie w stosowaniu Zinnatu przy podobnych dolegliwościach związanych z astmą? Interesują mnie szczególnie efekty w zakresie poprawy komfortu oddychania i ogólnej kontroli objawów astmatycznych.

    Odpowiedz
  9. ★★★☆☆

    Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z terapią antybiotykiem Zinnat. Mimo ukończenia pełnej kuracji dwóch opakowań leku, nie zaobserwowałam zadowalającej poprawy stanu zdrowia. Infekcja nadal się utrzymuje, a objawy nie ustąpiły w stopniu, jakiego oczekiwałam. W związku z tym podczas najbliższej wizyty kontrolnej planuję omówić z lekarzem możliwość zmiany antybiotyku na inny preparat, który może okazać się skuteczniejszy w moim przypadku.

    Odpowiedz
  10. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim bardzo niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem antybiotyku Zinnat. Reakcja mojego organizmu na ten lek była niezwykle gwałtowna i wymagała natychmiastowej hospitalizacji. Wystąpiły u mnie poważne powikłania w postaci silnej biegunki, która doprowadziła do znacznego odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do omdlenia. Ta sytuacja była dla mnie niezwykle stresująca i niebezpieczna dla zdrowia. Stan był na tyle poważny, że konieczne było leczenie szpitalne. Na podstawie tego traumatycznego doświadczenia muszę ostrzec przed możliwymi poważnymi skutkami ubocznymi tego antybiotyku, które w moim przypadku znacząco zagroziły zdrowiu i wymagały pilnej interwencji medycznej.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Po zażyciu Zinnatu u mojego syna pojawiła się rozległa wysypka, która objęła całe ciało. Reakcja skórna była bardzo intensywna i zauważalna na wszystkich partiach skóry. Tego typu objawy skórne mogą świadczyć o nadwrażliwości na składniki leku. Jest to poważny sygnał ostrzegawczy, który nie powinien być ignorowany podczas terapii antybiotykowej.

      Odpowiedz
  11. ★★☆☆☆

    Z troski o bezpieczeństwo innych pacjentów pragnę podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem antybiotyku Zinnat, przepisanego mi na zapalenie oskrzeli. Niestety, reakcja mojego organizmu na ten lek była bardzo poważna – wystąpił u mnie wstrząs anafilaktyczny, który wymagał natychmiastowej interwencji medycznej i hospitalizacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Reakcja alergiczna była na tyle gwałtowna i niebezpieczna, że mogła zagrozić mojemu życiu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ Zinnat należy do często przepisywanych antybiotyków. Warto podkreślić, że moja reakcja na lek była indywidualna, jednak uważam za konieczne podzielenie się tą informacją, aby uczulić innych pacjentów na możliwość wystąpienia poważnych reakcji alergicznych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz