Valdoxan

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyLes Laboratoires Servier
Kod ATCN06AX22
ProceduraCEN
SubstancjaAgomelatyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Valdoxan?

Valdoxan zawiera aktywny składnik agomelatynę. Należy do grupy produktów nazywanych lekami przeciwdepresyjnymi i został przepisany w celu leczenia depresji. Valdoxan jest stosowany u dorosłych.

Depresja jest przewlekłym zaburzeniem nastroju, które wpływa na codzienne życie. Objawy depresji są odmienne u różnych osób, ale często obejmują głęboki smutek, poczucie braku wartości, utratę zainteresowania ulubionymi czynnościami, zaburzenia snu, uczucie spowolnienia, niepokoju, zmiany masy ciała.

Spodziewane korzyści ze stosowania leku Valdoxan to zmniejszenie nasilenia i stopniowe ustępowanie objawów związanych z depresją.

Reklama

Jaki jest skład Valdoxan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest agomelatyna. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg agomelatyny.

Pozostałe składniki to:
• laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, kwas stearynowy, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna; hypromeloza, glicerol, makrogol, żelaza tlenek żółty (E172) i tytanu dwutlenek (E171).
• tusz: szelak, glikol propylenowy i lak aluminiowy indygotyny (E132).

Dawkowanie preparatu Valdoxan – jak stosować ten lek?

Zalecaną dawką leku Valdoxan jest jedna tabletka (25 mg) wieczorem przed snem. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać większą dawkę (50 mg), to jest dwie tabletki przyjmowane jednocześnie, przed snem.

Lek Valdoxan zaczyna działać na objawy depresji u większości pacjentów z depresją w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia. Lekarz może zalecić kontynuowanie stosowania leku Valdoxan, nawet gdy pacjent czuje się lepiej, aby zapobiec nawrotowi depresji. Depresję należy leczyć wystarczająco długo, przynajmniej przez 6 miesięcy, aby upewnić się, że objawy ustąpiły.

Nie należy przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza nawet w przypadku poprawy samopoczucia.

Lek Valdoxan jest przeznaczony do stosowania doustnego. Należy połknąć tabletkę, popijając wodą.
Lek Valdoxan może być przyjmowany z jedzeniem lub bez jedzenia.

Jak zmienić leczenie z leku przeciwdepresyjnego z grupy SSRI/SNRI na Valdoxan?
Jeśli lekarz zmieni terapię przeciwdepresyjną z leku z grupy SSRI (ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors – Selektywne Inhibitory Wychwytu Zwrotnego Serotoniny) lub SNRI (ang. Serotonin Norepinephrine Reuptake Inhibitors – Inhibitory Wychwytu Zwrotnego Serotoniny i Noradrenaliny) na Valdoxan, doradzi pacjentowi, jak należy przerwać stosowanie poprzedniego leku, gdy rozpocznie się przyjmowanie leku Valdoxan. Przez kilka tygodni u pacjenta mogą występować objawy odstawienia związane z zaprzestaniem stosowania poprzedniego leku, nawet gdy dokonuje się tego stopniowo zmniejszając jego dawkę. Objawy odstawienia to: zawroty głowy, uczucie zdrętwienia, zaburzenia snu, pobudzenie lub lęk, bóle głowy, nudności, wymioty i drżenie. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i przemijają samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli podczas zmniejszania dawki poprzednio stosowanego leku rozpoczyna się przyjmowanie leku, nie należy mylić możliwych objawów odstawienia z brakiem wczesnego działania leku. Podczas rozpoczynania terapii lekiem Valdoxan, pacjent powinien omówić z lekarzem najlepszy sposób przerwania stosowania poprzedniego leku przeciwdepresyjnego.

Kontrolowanie czynności wątroby (patrz także punkt 2 załączonej ulotki)
Aby sprawdzić, czy wątroba pacjenta prawidłowo pracuje, lekarz zaleci wykonanie badań laboratoryjnych przed rozpoczęciem leczenia, a następnie co pewien czas podczas terapii, zwykle po 3 tygodniach, 6 tygodniach, 12 tygodniach i 24 tygodniach. Jeśli lekarz zwiększy dawkę do 50 mg, należy przeprowadzić badania laboratoryjne na początku stosowania tej dawki, a następnie okresowo podczas leczenia, zwykle po 3 tygodniach, 6 tygodniach, 12 tygodniach i 24 tygodniach. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, zaleci też późniejsze badania. Nie wolno stosować leku, jeśli wątroba pacjenta nie pracuje prawidłowo.

Jeśli pacjent ma problemy z nerkami, lekarz dokona indywidualnej oceny pacjenta, czy zażywanie leku jest dla niego bezpieczne.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażył większą ilość leku niż powinien lub jeśli na przykład dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Doświadczenie dotyczące przedawkowania leku jest ograniczone. Do zgłaszanych objawów należy ból w górnej części żołądka, senność, zmęczenie, pobudzenie, lęk, napięcie, zawroty głowy,
sinica lub złe samopoczucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Valdoxan – czy mogę spożywać alkohol?

Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia lekiem Valdoxan.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Valdoxan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, ponieważ karmienie piersią należy przerwać, gdy przyjmuje się lek. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

Ulotka Valdoxan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Valdoxan dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Valdoxan dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
33%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
33%
Fatalny
33%

4 komentarze do “Valdoxan”

  1. ★☆☆☆☆

    Niestety, moje doświadczenie z Valdoxanem zakończyło się po zaledwie trzech dniach stosowania ze względu na bardzo intensywne skutki uboczne. W tym krótkim czasie doświadczyłam szeregu uciążliwych dolegliwości. Najbardziej dokuczliwe były silne bóle głowy, którym towarzyszyły uporczywe zawroty głowy znacząco utrudniające codzienne funkcjonowanie. Zaobserwowałam drastyczny spadek samopoczucia oraz przemożną senność, która całkowicie zaburzyła mój rytm dobowy. Mimo przestawiania budzika, nie byłam w stanie wstać nawet o godzinie 9:00 rano. Stan był na tyle poważny, że jedyną pozycją przynoszącą ulgę było leżenie, co praktycznie uniemożliwiło mi wykonywanie jakichkolwiek codziennych czynności. Te doświadczenia sprawiły, że musiałam przerwać terapię tym lekiem.

    Odpowiedz
  2. Na podstawie dostępnych informacji i własnych doświadczeń muszę ostrzec przed stosowaniem leku Valdoxan ze względu na jego wysoką toksyczność. Szczególnie niepokojące są udokumentowane przypadki pacjentów, którzy w wyniku jego stosowania wymagali przeszczepu wątroby. Biorąc pod uwagę potencjalne, poważne zagrożenia dla zdrowia, stanowczo odradzam stosowanie tego preparatu.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim bardzo niepokojącym doświadczeniem z lekiem Valdoxan. Po zaledwie miesiącu stosowania pojawiły się u mnie poważne problemy zdrowotne obejmujące zaburzenia pracy wątroby, dolegliwości jelitowe oraz uporczywe zaparcia. Najbardziej niepokojące jest to, że mimo odstawienia leku, objawy nie tylko nie ustępują, ale wręcz się nasilają – pojawiły się biegunki z domieszką krwi, utrzymuje się dotkliwy ból w okolicy wątroby oraz różnorodne problemy z układem pokarmowym. Ten stan jest dla mnie niezwykle stresujący i znacząco wpływa na jakość mojego życia.

    Odpowiedz
  4. ★★★★★

    Moje doświadczenia ze stosowaniem Valdoxanu są zdecydowanie pozytywne. Lek skutecznie pomaga mi w radzeniu sobie z objawami depresji, nie powodując przy tym typowych dla innych leków przeciwdepresyjnych skutków ubocznych. Szczególnie doceniam to, że nie zaburza cyklu dobowego – wręcz przeciwnie, pomaga w normalizacji rytmu snu i czuwania. Po rozpoczęciu terapii zauważyłam znaczącą poprawę jakości snu oraz ogólnego samopoczucia w ciągu dnia. Nie doświadczam też problemów z koncentracją czy apetytem, które często towarzyszą innym lekom przeciwdepresyjnym. Valdoxan okazał się dla mnie skutecznym wsparciem w powrocie do zdrowia i codziennego funkcjonowania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz