Podmiot odpowiedzialny | Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | C07AB02 |
Procedura | NAR |
Substancja | Metoprolol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sumetop?
Lek Sumetop zawiera substancję czynną metoprolol, który należy do grupy leków nazywanych betaadrenolitykami.
Lek Sumetop jest stosowany w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego u osób dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat
– dławicy piersiowej (ból w klatce piersiowej spowodowany zmniejszonym dopływem krwi do serca)
– nieregularnego rytmu serca (zaburzenia rytmu serca) objawowej, przewlekłej niewydolności serca (stan, w którym serce nie pompuje krwi w ilości
– wystarczającej na potrzeby organizmu) wraz z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca
– czynnościowych zaburzeń serca z kołataniem serca.
Lek jest stosowany w profilaktyce:
– ponownego zawału mięśnia sercowego lub zgonu w następstwie zawału mięśnia sercowego
– migreny.
Jaki jest skład Sumetop, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest metoprololu bursztynian.
Jedna tabletka zawiera odpowiednio 23,75 mg; 47,5 mg; 95 mg; 190 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 25 mg; 50 mg; 100 mg; 200 mg metoprololu winianu.
Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, metyloceluloza 15 mPa.s, skrobia kukurydziana, glicerol, etyloceluloza 100 mPa.s, magnezu stearynian,
Otoczka tabletki Sepifilm LP 770 White: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza 6/15 mPa.s, kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Sumetop – jak stosować ten lek?
Tabletek leku Sumetop (lub ich połówek) nie wolno żuć lub kruszyć. Tabletki należy połykać popijając płynem.
Zasadniczo zaleca się przyjmowanie leku Sumetop raz na dobę, z posiłkiem lub bez. Lekarz poinformuje pacjenta, w jaki sposób i kiedy należy przyjmować tabletki.
Nadciśnienie tętnicze
Dorośli
Zalecana dawka leku u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego nadciśnieniem tętniczym wynosi 50 mg raz na dobę. Jeżeli reakcja na dawkę 50 mg jest niewystarczająca, lekarz może ją zwiększyć do 100-200 mg raz na dobę i (lub) dodatkowo zastosować inny lek obniżający ciśnienie tętnicze.
Dzieci i młodzież
U dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat dawka zależy od masy ciała dziecka. Lekarz określi odpowiednią dawkę. Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 1 mg/kg mc., nie więcej niż 50 mg, podawana raz na dobę w postaci tabletki o mocy zbliżonej do oszacowanej dawki. Lekarz może zwiększyć dawkę do dawki 2 mg/kg mc. w zależności od uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego. Nie należy stosować leku Sumetop u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dławica piersiowa
Zalecana dawka leku wynosi 100-200 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zalecić lek Sumetop w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu dławicy piersiowej.
Objawowa, przewlekła niewydolność serca
Dawkę określi lekarz. Zalecana dawka początkowa to 1 tabletka o mocy 25 mg raz na dobę przez pierwsze 2 tygodnie leczenia. Pacjentom z bardziej nasiloną niewydolnością serca lekarz zaleci stosowanie połowy tabletki o mocy 25 mg raz na dobę przez pierwszy tydzień leczenia. Następnie lekarz będzie podwajał dawkę co dwa tygodnie, aż do uzyskania dawki maksymalnej 200 mg raz na dobę lub maksymalnej dawki tolerowanej przez pacjenta.
Zaburzenia rytmu serca
Zalecana dawka leku Sumetop wynosi 100-200 mg raz na dobę.
Czynnościowe zaburzenia serca z kołataniem serca
Zalecana dawka wynosi 100 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę do 200 mg raz na dobę.
Leczenie profilaktyczne po zawale mięśnia sercowego
Zalecana dawka wynosi 200 mg raz na dobę.
Profilaktyka migreny
Zalecana dawka wynosi od 100 mg do 200 mg raz na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Sumetop, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.
W przypadku znacznego przedawkowania leku mogą wystąpić następujące objawy: wolna lub niemiarowa czynność serca, duszność, obrzęk w okolicy kostek, odczucie mocnego bicia serca, zawroty głowy, omdlenie, ból lub ucisk w klatce piersiowej, chłodna skóra, słabo wyczuwalne tętno, splątanie, stany lękowe, zatrzymanie akcji serca, częściowa lub całkowita utrata przytomności/ śpiączka, nudności, wymioty oraz sinica.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sumetop – czy mogę spożywać alkohol?
Przyjmowanie alkoholu podczas stosowania metoprololu może nasilać jego działanie.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sumetop w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Leku Sumetop nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że korzyści wynikające z jego zastosowania są większe niż ryzyko dla płodu.
Jeśli kobieta leczona lekiem Sumetop zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Karmienie piersią
Leku Sumetop nie należy stosować w okresie karmienia piersią, chyba że korzyści wynikające z jego zastosowania są większe niż ryzyko dla dziecka karmionego piersią.
Ulotka Sumetop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sumetop przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Sumetop - 190 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metoprololi succinas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sumetop m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Sumetop - 190 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metoprololi succinas) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Sumetop w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Sumetop - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Sumetop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.