Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Haleon Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | R05DB13 |
Procedura | NAR |
Substancja | Butamirat |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sinecod?
Sinecod zawiera substancję czynną – butamiratu cytrynian. Butamiratu cytrynian jest nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym.
Sinecod w postaci kropli doustnych stosowany jest w objawowym leczeniu kaszlu różnego pochodzenia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Sinecod, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Sinecod – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sinecod – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Sinecod w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Sinecod – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Sinecod, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Sinecod jest butamiratu cytrynian. Jeden ml roztworu (22 krople) zawiera 5 mg butamiratu cytrynianu.
Pozostałe składniki to: sorbitol 70% roztwór, sacharyna sodowa, wanilina, kwas benzoesowy, etanol 96% v/v, glicerol, sodu wodorotlenek 30% roztwór w/w, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Sinecod – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku Sinecod dłużej niż 5-7 dni.
Lek należy stosować doustnie.
Zazwyczaj stosowana dawka, to:
Dzieci w wieku od 2 miesięcy do ukończenia 1. roku życia: 10 kropli cztery razy na dobę;
Dzieci po ukończeniu 1. roku życia do 3 lat: 15 kropli cztery razy na dobę;
Dzieci w wieku powyżej 3 lat: 25 kropli cztery razy na dobę.
U dzieci w wieku od 2 miesiąca życia do 2 lat krople Sinecod można stosować wyłącznie na zalecenie lekarza.
Leku Sinecod krople doustne nie należy stosować u dzieci poniżej 2. miesiąca życia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana mogą wystąpić następujące objawy: senność, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego.
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sinecod – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sinecod w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Sinecod – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Sinecod - 1,5 mg/ml, Syrop (Butamirati citras) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Sinecod - 1,5 mg/ml, Syrop (Butamirati citras) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z przykrością muszę podzielić się moim negatywnym doświadczeniem związanym ze stosowaniem Sinecodu. Pomimo zalecenia pediatry i wysokiej ceny preparatu, lek nie tylko nie przyniósł oczekiwanej poprawy, ale stan zdrowia mojego dziecka pogorszył się do tego stopnia, że konieczna była hospitalizacja. To bardzo niepokojące doświadczenie, które skłania mnie do przestrzeżenia innych rodziców przed stosowaniem tego preparatu. Zalecam dokładną konsultację z lekarzem i rozważenie alternatywnych metod leczenia.
Sinecod w postaci syropu (1,5 mg/ml) okazał się niezwykle skutecznym lekiem przeciwkaszlowym, szczególnie pomocnym w przypadku nocnych napadów kaszlu u dzieci. Po podaniu syropu kaszel znacząco się zmniejsza, co pozwala dziecku na spokojny, nieprzerwany sen. Lek działa stosunkowo szybko i utrzymuje swoje działanie przez kilka godzin. Jego łagodny, przyjemny smak sprawia, że dzieci chętnie go przyjmują. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu zalecanych dawek i godzin podawania leku.