Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Rywastygmina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rilimeba?
Substancją czynną leku Rilimeba jest rywastygmina.
Rywastygmina należy do grupy substancji zwanych inhibitorami acetylocholinoesterazy. U pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego dochodzi do zmniejszenia liczby komórek nerwowych w mózgu, co powoduje zmniejszenie stężenia wytwarzanej przez nie acetylocholiny, będącej neuroprzekaźnikiem (substancją umożliwiającą komunikowanie się komórek nerwowych między sobą). Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy. Blokując działanie tych enzymów rywastygmina umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.
Lek Rilimeba jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego, postępującą chorobą mózgu, która stopniowo zaburza pamięć, zdolności intelektualne i zachowanie.
Jaki jest skład Rilimeba, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest rywastygmina.
Rilimeba 4,6 mg/24 h systemy transdermalne: z każdego plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy przez 24 godziny. Plaster ma powierzchnię 4,15 cm2 i zawiera 7,17 mg rywastygminy.
Rilimeba 9,5 mg/24 h systemy transdermalne: z każdego plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy przez 24 godziny. Plaster ma powierzchnię 8,3 cm2 i zawiera 14,33 mg rywastygminy.
Pozostałe składniki to: poliester/octan etylenowinylu, kopolimer akrylanu przylegający, izopropylu myrystynian i poliester pokryty polimerem fluorowym.
Dawkowanie preparatu Rilimeba – jak stosować ten lek?
UWAGA:
• Przed naklejeniem nowego plastra, poprzedni plaster należy usunąć.
• Nalepiać tylko JEDEN plaster leku Rilimeba na dobę.
• Nie należy ciąć plastra na mniejsze kawałki.
• Należy mocno docisnąć plaster wewnętrzną stroną dłoni i przytrzymać przez co najmniej 30 sekund.
Jak rozpoczynać leczenie
Lekarz poinformuje pacjenta, które plastry leku Rilimeba są najlepsze w danym przypadku.
• Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od leku Rilimeba 4,6 mg/24 h.
• Zalecana, zazwyczaj stosowana dawka dobowa leku Rilimeba to 9,5 mg/24 h. Jeśli leczenie jest dobrze tolerowane, lekarz prowadzący może rozważyć zwiększenie dawki do 13,3 mg/24 h.
• Należy nalepiać tylko jeden plaster na raz i należy zmieniać go na nowy co 24 godziny.
Nie można uzyskać dawki 13,3 mg/24 h z tego produktu. W przypadku chorób wymagających zastosowania takiej dawki, należy zastosować inne produkty rywastygminy, dla których dostępne są systemy transdermalne o mocy 13,3 mg/24 h.
Podczas leczenia lekarz może dostosować dawkę leku do potrzeb danego pacjenta.
Jeśli pacjent nie nalepiał plastra przez trzy dni, nie powinien nalepiać kolejnego plastra zanim nie porozmawia o tym z lekarzem. Leczenie można wznowić stosując tę samą dawkę, jeśli przerwa w leczeniu nie przekraczała trzech dni. W przeciwnym razie lekarz zaleci wznowienie leczenia dawką 4,6 mg/24 h leku Rilimeba.
Gdzie nalepiać plaster leku Rilimeba
– Przed nalepieniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu planowanego naklejenia jest
• czysta, sucha i nieowłosiona
• oczyszczona z pudru, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra
• wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień.
– Należy ostrożnie usunąć wszelkie nalepione plastry przed naklejeniem nowego. Nalepienie kilku plastrów na skórę może narazić pacjenta na przyjęcie nadmiernej ilości leku, co może okazać się niebezpieczne.
– Należy nalepiać JEDEN plaster na dobę na TYLKO JEDNO z następujących miejsc, jak pokazano na rysunkach w załączonej ulotce
• górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia
• górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać nalepiania plastrów na piersi)
• górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie
• dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie
Zmieniając plaster, należy usunąć plaster z dnia poprzedniego, zanim nalepi się nowy plaster w innym miejscu (na przykład jednego dnia po prawej stronie ciała, a drugiego – po lewej, jednego dnia w górnej części ciała, a drugiego w dolnej). Nie należy nalepiać plastra w tym samym miejscu przed upływem 14 dni.
Jak pacjent powinien przylepiać plastry Rilimeba
Lek Rilimeba ma postać przezroczystych do półprzezroczystych, plastikowych plastrów, przylepianych na skórę. Każdy plaster znajduje się w szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej. Nie należy otwierać saszetki ani wyjmować plastra, aż do chwili jego przyklejenia na skórę.
Szczegółowe informacje na temat zakładania i zdejmowania plastra znajduję się w załączonej ulotce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przez przypadek nalepi więcej niż jeden plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym nalepieniu więcej niż jednego plastra. Pacjent może wymagać pomocy lekarskiej. U niektórych osób, które przez przypadek przyjęli zbyt dużo rywastygminy, wystąpiły nudności, wymioty, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i omamy. Może również dojść do spowolnienia bicia serca i do omdleń.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rilimeba – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Rilimeba można stosować z jedzeniem, piciem i alkoholem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Rilimeba w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy dokonać oceny korzyści ze stosowania leku Rilimeba względem możliwych działań leku na nienarodzone dziecko. Lek Rilimeba nie powienien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Podczas stosowania leku Rilimeba systemy transdermalne, plastry, nie należy karmić piersią.
Ulotka Rilimeba – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?