Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | PRO.MED.CS Praha a.s. |
Kod ATC | A03FA07 |
Procedura | MRP |
Substancja | Itopryd (chlorowodorek itoprydu) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Prokit?
Prokit należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Prokit ma działanie przeciwwymiotne.
Prokit wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.
Prokit jest wskazany do stosowania u dorosłych.
Jaki jest skład Prokit, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.
Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, otoczka Opadry II White 85F18422 (alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk).
Dawkowanie preparatu Prokit – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę, przed posiłkiem.
Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby. Dokładne dawkowanie leku oraz czas trwania leczenia będą ustalone przez lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prokit – czy mogę spożywać alkohol?
Prokit należy przyjmować przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Prokit w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży. Z tego względu itopryd może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży wyłącznie wtedy, gdy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią, ze względu na brak doświadczeń dotyczących stosowania itoprydu w okresie karmienia piersią.
Ulotka Prokit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Prokit - 50 mg, Tabletki powlekane (Itopridi hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Prokit - 50 mg, Tabletki powlekane (Itopridi hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Prokit, który został mi przepisany w związku z refluksem żółciowym. Niestety, moja reakcja na ten preparat była bardzo niekorzystna. Doświadczyłam szeregu uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Główne problemy obejmowały uporczywe mdłości, nieprzyjemne uczucie ssania w żołądku oraz częste, bolesne wypróżnienia. Te dolegliwości były na tyle intensywne i uciążliwe, że byłam zmuszona przerwać terapię. Moje osobiste doświadczenie z tym lekiem było bardzo negatywne i zdecydowanie pogorszyło mój komfort życia.
Z mojego doświadczenia ze stosowaniem Prokitu muszę przyznać, że jest to lek o złożonym profilu działania. Jako środek przeciwwymiotny spełnia swoją rolę znakomicie i skutecznie łagodzi mdłości. Jednak podczas terapii zaobserwowałam kilka uciążliwych skutków ubocznych, takich jak uczucie duszności, problemy żołądkowo-jelitowe objawiające się biegunką oraz nieprzyjemny posmak utrzymujący się w ustach. Warto zaznaczyć, że mimo swojej skuteczności w zwalczaniu wymiotów, lek ten wydaje się być nadmiernie często przepisywany przez lekarzy, nawet w sytuacjach, gdy być może wystarczyłyby łagodniejsze alternatywy.
Z własnego doświadczenia mogę szczerze polecić Prokit jako wyjątkowo skuteczny lek w leczeniu refluksu żołądkowego. Jest to preparat, który doskonale sprawdza się w zwalczaniu tego nieprzyjemnego schorzenia, przynosząc wyraźną ulgę w dolegliwościach związanych z cofaniem się treści żołądkowej. Jego skuteczność w moim przypadku okazała się naprawdę imponująca, co pozwala mi z przekonaniem określić go jako doskonałą opcję terapeutyczną dla osób borykających się z problemem refluksu.
Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami związanymi ze zmianą leczenia z Controloku na Prokit. Do zmiany terapii zostałam zmuszona z powodu wykrycia polipów po 10 latach stosowania Controloku. Obecnie jestem w drugim miesiącu przyjmowania Prokitu i niestety zaobserwowałam niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Po pierwszym miesiącu stosowania pojawiły się dotkliwe bóle brzucha, którym towarzyszy wzdęcie i nadmierna produkcja gazów. Dodatkowo zauważyłam zwiększoną częstotliwość wypróżnień, co znacząco wpływa na mój komfort życia codziennego. Zastanawiam się, czy inni pacjenci stosujący ten lek doświadczyli podobnych dolegliwości i jak sobie z nimi poradzili.
Po czteromiesięcznej kuracji lekiem Prokit zacząłem doświadczać szeregu niepokojących objawów zdrowotnych. Najbardziej dokuczliwy był intensywny ból zlokalizowany w centralnej części klatki piersiowej, któremu towarzyszył specyficzny dyskomfort w lewej części płuca. Szczególnie nieprzyjemne było uczucie, jakby lewy fragment klatki piersiowej był pozbawiony czucia, co wywoływało dodatkowy niepokój. Dodatkowo pojawiły się problemy z oddychaniem – oddech stał się płytki, a okresowo występowały także duszności utrudniające normalne funkcjonowanie.
Ze względu na moją nietolerancję laktozy i stosowaną dietę bezmleczną, sytuację dodatkowo skomplikowały nasilające się problemy gastryczne, w szczególności coraz częściej występujące biegunki. Całość objawów znacząco wpłynęła na pogorszenie mojej codziennej aktywności i samopoczucia fizycznego.
Stosuję Prokit przez ostatnie trzy miesiące i dostrzegam pewną poprawę w moim stanie zdrowia. Niestety, wraz z czasem pojawiły się też niepokojące skutki uboczne, które znacząco wpływają na mój komfort życia. Szczególnie uciążliwe są uporczywe bóle gardła oraz dolegliwości bólowe w okolicy pleców. Chociaż lek wykazuje pewną skuteczność w leczeniu mojego podstawowego schorzenia, to występowanie tych dodatkowych dolegliwości sprawia, że zastanawiam się nad kontynuacją terapii. Czy inni pacjenci również doświadczają podobnych efektów ubocznych podczas stosowania tego preparatu?
Po rozpoczęciu terapii Prokitem zauważyłam dość niepokojące dolegliwości bólowe w okolicy nerek, które wymagają uwagi. Co ciekawe, wcześniejsze problemy z nadbrzuszem znacznie się zmniejszyły i odczuwam wyraźną poprawę w tym obszarze. Chciałabym jednak lepiej zrozumieć, czy ból w okolicy nerek może być bezpośrednio związany z przyjmowaniem tego leku, gdyż jest to dla mnie nowe i niepokojące odczucie.
Na podstawie mojego doświadczenia mogę z przekonaniem stwierdzić, że Prokit jest skutecznym preparatem w leczeniu refluksu żołądkowego. W moim przypadku lek przyniósł wyraźną ulgę i znacząco zmniejszył uciążliwe objawy choroby refluksowej. Zauważyłam znaczną poprawę komfortu życia – ustąpienie nieprzyjemnego uczucia cofania się treści żołądkowej oraz związanego z tym pieczenia i dyskomfortu. Stosowanie leku pozwoliło mi wrócić do normalnego funkcjonowania i spokojnego snu, bez obawy o nocne epizody refluksu. Jest to preparat, który w moim przypadku spełnił swoje zadanie terapeutyczne.
Po rozpoczęciu stosowania leku zaobserwowałam dwa znaczące skutki uboczne, które istotnie wpływają na moje codzienne samopoczucie. Przede wszystkim borykam się z uporczywymi zaparciami, które znacząco utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatkowo odczuwam wyraźne osłabienie organizmu, które objawia się zmniejszoną energią i ogólnym spadkiem wydolności. Te dolegliwości są na tyle uciążliwe, że znacząco wpływają na jakość mojego życia i codzienne funkcjonowanie. Zauważyłam, że problemy te utrzymują się przez cały okres przyjmowania preparatu.
Stosuję ten lek regularnie i zauważam jego wyraźne działanie terapeutyczne. Preparat skutecznie łagodzi moje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania. Na podstawie mojego doświadczenia mogę potwierdzić jego efektywność w leczeniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
Po rozpoczęciu terapii lekiem Prokit zauważyłam umiarkowaną poprawę w zakresie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Lek wykazuje pewną skuteczność w łagodzeniu dolegliwości, choć nie jest to efekt spektakularny. Podczas stosowania preparatu apetyt pozostaje na normalnym poziomie, co jest pozytywnym aspektem terapii. Niestety, odkąd przyjmuję lek, obserwuję u siebie pogorszenie nastroju, co wpływa na ogólne samopoczucie. Choć nie można mówić o rewelacyjnych efektach, to jednak lek przynosi pewną ulgę w dolegliwościach związanych z refluksem.
Po ponad trzech dekadach zmagań z poważnymi problemami żołądkowo-jelitowymi, które rozpoczęły się po resekcji jelita cienkiego i zatruciu eterem, wreszcie znalazłem lek przynoszący znaczącą ulgę. Jako 64-latek, z wieloletnim doświadczeniem narastających dolegliwości gastrycznych, mogę podzielić się moją pozytywną oceną działania leku Prokit, który stosuję od miesiąca po szczegółowej diagnostyce obejmującej pasaż jelit i gastroskopię.
Przed rozpoczęciem terapii Prokitem cierpiałem na szereg uciążliwych objawów, takich jak: chroniczne uczucie ciężkości i pełności w żołądku, uporczywy refluks, ciągłe odbijanie, nieprzyjemne rozpieranie połączone z bólem w klatce piersiowej, całkowity brak apetytu oraz nawracające wrzody. Te dolegliwości znacząco pogarszały się wraz z upływem lat.
Po miesięcznej kuracji Prokitem zauważyłem spektakularną poprawę. Co istotne, nie doświadczyłem żadnych niepożądanych skutków ubocznych, o których wspominali inni pacjenci w swoich opiniach. Obecnie mogę spożywać posiłki w sposób znacznie bardziej komfortowy, oczywiście z zachowaniem zasad diety lekkostrawnej i unikaniem potraw tłustych, ciężkich czy smażonych. Nawet lżejsze potrawy, które wcześniej sprawiały mi problemy, teraz są dobrze tolerowane przez mój organizm.
Jakość mojego życia znacząco się poprawiła – sen wrócił do normy, mogę swobodnie się poruszać, nie doświadczam zawrotów głowy ani innych nieprzyjemnych dolegliwości. Mimo mojego zaawansowanego wieku, lek działa skutecznie i jest dobrze tolerowany. Ta pozytywna reakcja na Prokit potwierdza, że każdy organizm może inaczej reagować na terapię, a w moim przypadku efekty są wyjątkowo korzystne.
Dla mnie Prokit to tragedia. Całkowicie zatrzymały się procesy trawienne, przestałam oddawać gazy, wystąpiła niedrożność jelitowa z cofaniem treści z dwunastnicy do żołądka. Dostałam silnego zapalenia żołądka z nieznośnym bólem. Konieczne było płukanie jelit w szpitalu. Absolutnie nie polecam.
Z mojego doświadczenia wynika, że Prokit wykazuje dobrą skuteczność w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego. Lek skutecznie łagodzi objawy choroby i przynosi ulgę w dolegliwościach związanych z nadkwaśnością. Niestety, podczas stosowania preparatu zaobserwowałam niepożądany wpływ na samopoczucie psychiczne – lek wyraźnie oddziałuje na nastrój, powodując jego wahania. Jest to istotny skutek uboczny, który należy wziąć pod uwagę przy długotrwałej terapii. Zalecam omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji leczenia lub rozważenia alternatywnych preparatów.
Z ogromną satysfakcją dzielę się moimi pozytywnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Prokit. Przed rozpoczęciem terapii zmagałam się z poważnymi problemami gastrycznymi, które znacząco wpływały na jakość mojego życia – praktycznie każdy posiłek wywoływał nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego. Dzięki regularnemu przyjmowaniu Prokitu nastąpiła zdecydowana poprawa mojego stanu zdrowia. Obecnie mogę bez obaw spożywać posiłki, nie martwiąc się o późniejsze konsekwencje i dyskomfort. Ten lek okazał się przełomowym rozwiązaniem w moim przypadku, przywracając mi komfort i radość z jedzenia. Polecam konsultację z lekarzem osobom borykającym się z podobnymi problemami gastrycznymi.
Moje doświadczenie z lekiem Prokit było bardzo trudne. Wystąpiły u mnie intensywne zawroty głowy, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Mimo próby kontynuowania terapii, nasilenie objawów było na tyle poważne, że w konsultacji z lekarzem prowadzącym podjęłam decyzję o przerwaniu leczenia. Uważam, że bardzo ważne jest monitorowanie swojej reakcji na lek i pozostawanie w stałym kontakcie ze specjalistą, szczególnie gdy pojawiają się tak intensywne skutki uboczne.
Z przykrością muszę podzielić się moimi negatywnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem leku Prokit. Od początku terapii doświadczam bardzo uciążliwych skutków ubocznych, które znacząco wpływają na jakość mojego życia. Po każdej przyjętej dawce występują u mnie intensywne zawroty głowy, które poważnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Te dolegliwości są na tyle silne, że mają wpływ zarówno na moją pracę zawodową, jak i życie prywatne. Czuję się zdezorientowana i niestabilna, co sprawia, że nawet proste zadania stają się prawdziwym wyzwaniem. Zastanawiam się nad konsultacją z lekarzem w sprawie możliwości modyfikacji dawkowania lub rozważenia alternatywnej terapii. Być może inni pacjenci mieli podobne doświadczenia i mogliby podzielić się swoimi sposobami na złagodzenie tych nieprzyjemnych objawów lub doradzić w kwestii dalszego postępowania z leczeniem.
Prokit okazał się być niezwykle skutecznym lekiem w moim przypadku. Po rozpoczęciu terapii zauważyłam znaczącą poprawę swojego stanu zdrowia. Jest to preparat, który rzeczywiście spełnia swoje zadanie terapeutyczne i przynosi oczekiwane rezultaty. W trakcie stosowania nie zaobserwowałam żadnych niepokojących skutków ubocznych, co jest dodatkowym atutem tego leku. Jego łatwa forma przyjmowania i dobra tolerancja przez organizm sprawiają, że terapia przebiega komfortowo. Warto podkreślić, że systematyczne stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów leczenia.
Przez wiele lat zmagałam się z poważnymi problemami żołądkowymi. Mimo wykonanej gastroskopii, która nie wykazała nieprawidłowości, dolegliwości nadal mi dokuczały. Wypróbowałam wiele różnych leków i preparatów, jednak żaden z nich nie przyniósł oczekiwanej ulgi. Dopiero zastosowanie Prokitu okazało się przełomowe w moim leczeniu. To rewelacyjny lek, który skutecznie wyeliminował wszystkie nieprzyjemne objawy. Już po kilku dniach stosowania zauważyłam znaczną poprawę. Obecnie mogę normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem bez uporczywych dolegliwości żołądkowych. Z całego serca polecam ten preparat osobom borykającym się z podobnymi problemami. To naprawdę skuteczne rozwiązanie, które może przynieść upragnioną ulgę.
Chciałabym podzielić się ważną informacją dotyczącą leku Prokit. Z mojego doświadczenia wynika, że należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania ze względu na możliwość wystąpienia pozytywnego wyniku testu na obecność amfetaminy w moczu. Jest to istotna informacja szczególnie dla osób, które mogą być poddawane rutynowym testom, na przykład w miejscu pracy. Zalecam dokładną konsultację z lekarzem prowadzącym w celu omówienia alternatywnych opcji terapeutycznych lub uzyskania odpowiedniego zaświadczenia medycznego o stosowanym leczeniu.
Rozważam rozpoczęcie terapii lekiem Prokit i chciałbym uzyskać szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania. Szczególnie interesuje mnie kwestia potencjalnych interakcji z alkoholem – czy podczas kuracji tym lekiem należy całkowicie wykluczyć spożywanie alkoholu? Będę wdzięczny za informacje o ewentualnych zagrożeniach i zaleceniach dotyczących tej kwestii.
Jako 63-letni pacjent, chciałbym podzielić się swoimi pozytywnymi doświadczeniami ze stosowaniem leku Prokit. Preparat ten okazał się bardzo skuteczny w leczeniu refluksu, szczególnie w połączeniu z Emanerą. Taka kombinacja leków przynosi znakomite efekty terapeutyczne i znacząco poprawia komfort życia. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że to skuteczne rozwiązanie dla osób zmagających się z dolegliwościami refluksowymi.
Moja córka rozpoczęła przyjmowanie leku Prokit, jednak niestety wystąpiło u niej niepokojące działanie niepożądane w postaci obrzęku gardła. Jest to poważny objaw, który może świadczyć o reakcji alergicznej na składniki preparatu. W takiej sytuacji bezwzględnie należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Obrzęk gardła może być niebezpiecznym objawem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej.
W odpowiedzi na zgłaszane dolegliwości podczas stosowania leku Prokit, rekomenduję tymczasowe wstrzymanie terapii i niezwłoczną konsultację z lekarzem prowadzącym. Wystąpienie niepokojących objawów wymaga profesjonalnej oceny medycznej w celu ustalenia najlepszego sposobu dalszego postępowania. Lekarz może zaproponować modyfikację dawkowania lub rozważyć alternatywne metody leczenia.