Podmiot odpowiedzialny | Senju Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | S01BC09 |
Procedura | NAR |
Substancja | Pranoprofen |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Prattack?
Lek PRATTACK to krople do oczu w formie roztworu, zawierające pranoprofen – substancję o działaniu przeciwzapalnym. PRATTACK jest przeznaczony do leczenia podostrych i przewlekłych niezakaźnych stanów zapalnych oczu, takich jak zapalenie powiek, spojówek, powiek i spojówek oraz błony naczyniowej przedniego odcinka oka. Jest również stosowany w leczeniu przeciwzapalnym po operacjach w przednim odcinku oka, na przykład po usunięciu zaćmy.
Jaki jest skład Prattack, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest pranoprofen (1 ml leku zawiera 1 mg pranoprofenu).
Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, kwas borowy, polisorbat 80, boraks, disodu edetynian, woda oczyszczona do objętości 1 ml.
Dawkowanie preparatu Prattack – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Lek Prattack należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Zazwyczaj stosuje się 2 krople do chorego oka (oczu), co 6 godzin. Czas trwania leczenia określa lekarz.
Sposób stosowania:
1. Przygotować butelkę z lekiem i lusterko.
2. Umyć ręce.
3. Odkręcić zakrętkę.
4. Wziąć butelkę w rękę i skierować ją do góry dnem, trzymając kciukiem i palcem środkowym.
5. Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi, tak by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”; do niej powinna trafić kropla.
6. Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lusterkiem.
7. Nie dotykać zakraplaczem do oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni. To może spowodować zakażenie kropli. Stosowanie zakażonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.
8. Aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku należy lekko nacisnąć dno butelki.
9. Jeżeli kropla nie wpadnie do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.
10. Po zakropleniu leku delikatnie zamknąć oko i ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przez co najmniej minutę. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
11. W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć postępowanie opisane powyżej w celu zakroplenia do drugiego oka.
12. Bezpośrednio po użyciu leku zakręcić butelkę.
Produkt nie powinien być stosowany przez więcej niż jedną osobę. Powinien być podawany przy zachowaniu jak najlepszych warunków higienicznych. Jakikolwiek inny lek do oczu można podać dopiero po odczekaniu, co najmniej 5 minut od podania leku Prattack.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ze względu na charakter leku, którego przeznaczeniem jest podawanie miejscowe do oczu, nie należy spodziewać się wystąpienia działań toksycznych związanych z jego stosowaniem w zalecanych dawkach, ani w przypadku spożycia zawartości butelki. Mimo to, w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub jego przypadkowego spożycia należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prattack – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Prattack w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku Prattack w okresie ciąży. Stosowanie leku Prattack przez kobiety ciężarne może odbywać się tylko pod ścisłym nadzorem lekarza i tylko wtedy, gdy w opinii lekarza takie leczenie jest niezbędne.
Karmienie piersią
Nie prowadzono kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania leku Prattack u kobiet karmiących piersią. Stosowanie leku Prattack przez kobiety karmiące może odbywać się tylko pod ścisłym nadzorem lekarza i tylko wtedy, gdy w opinii lekarza takie leczenie jest niezbędne.
Skutki uboczne Prattack, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta się one pojawią. U niektórych osób podczas stosowania leku występowały: przekrwienie spojówek, świąd, obrzęk powiek, uczucie ciała obcego, podrażnienie lub łzawienie. Częstość występowania tych działań niepożądanych jest nieznana, ponieważ nie można jej określić na podstawie dostępnych danych.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Prattack, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Senju Poland Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Prattack z innymi lekami
Do tej pory nie zaobserwowano negatywnych interakcji leku PRATTACK z innymi lekami. Niemniej jednak, należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub niedawno stosowanych lekach, a także o tych, które pacjent zamierza stosować w przyszłości.
Ulotka Prattack – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Prattack przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Prattack - 1 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Pranoprofenum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Prattack m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Prattack - 1 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Pranoprofenum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Prattack w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Prattack - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Prattack? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.