Paradontoza – rozpoznanie, objawy, leczenie

Paradontoza – rozpoznanie, objawy, leczenie

Paradontoza (zapalenie przyzębia) – co to jest i jakie są jej przyczyny?

Na początek omówmy sobie, czym właściwie jest przyzębie. To zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Składa się z dziąseł, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego i kości zębodołu, a także ozębnej. Odpowiada za odżywienie zębów, gojenie, utrzymanie zębów, amortyzację sił mechanicznych w trakcie żucia oraz pośredniczy w odczuwaniu dotyku, ucisku i bólu. Dlatego właśnie przyzębie jest takie ważne. Czasami dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wokół wymienionych tkanek, czyli tzw. zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego paradontozą1.

Wystąpienie paradontozy wiąże się się nieprawidłową higieną jamy ustnej, niezdrową dietą i zaburzoną odpornością. Dodatkowo powstawaniu paradontozy sprzyja przyjmowanie niektórych leków, oddychanie przez usta, palenie tytoniu, nawisające wypełnienia, stałe uzupełnienia protetyczne (np. mosty), implanty i stłoczenie zębów1.

Paradontoza

Charakterystyczne objawy paradontozy

Początkowe objawy choroby nie są zauważane przez pacjentów, ponieważ nie są zbyt widoczne. Czasami występuje jedynie wrażliwość na dotyk pomiędzy zębami. Pierwsze objawy paradontozy to krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu lub gryzieniu oraz gnilny zapach z ust. Następuje zmiana kształtu i koloru dziąsła – pojawia się zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Z powodu zapalenia przyzębia dochodzi do utraty kości wyrostka zębodołowego i związanego z nim „cofania się dziąsła”. Zęby mogą się chwiać i przemieszczać, widoczne są odsłonięte szyjki zębowe. W zaawansowanej chorobie ma miejsce zanik kości i utrata zębów1.

Reklama

Zapalenie przyzębia – jak wygląda leczenie? Domowe sposoby

Paradontoza jest chorobą, której leczenie wymaga dużego zaangażowania pacjenta. Podjęte leczenie periodontologiczne i profesjonalne czyszczenie zębów przyniesie bowiem skutek dopiero wtedy, gdy pacjent będzie każdego dnia właściwie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.  Pacjent musi więc dbać o swoje uzębienie m.in. poprzez mycie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Wszystko po to, by zapobiec gromadzeniu się płytki bakteryjnej i nasilaniu objawów choroby przyzębia1. Na przykre objawy ze strony jamy ustnej można stosować Sachol żel. Jest to stomatologiczny o przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antyseptycznym działaniu2.

W mało zaawansowanej chorobie najczęściej wystarczy oczyszczanie zębów polegające na usuwaniu kamienia nazębnego, nalotu i osadu z powierzchni zębów. Dodatkowym wsparciem jest terapia farmakologiczna z zastosowaniem antybiotyków i chemioterapeutyków. Podaje się antybiotyki na bakterie bytujące w kieszeniach dziąsłowych. Kolejnym elementem leczenia zapaleń dziąseł i przyzębia jest profesjonalne usunięcie złogów nazębnych. Zaawansowana paradontoza może wymagać interwencji chirurgicznej1.

Pamiętajmy, że nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zębów, ale też ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Dlatego leczenie zapalenia przyzębia jest tak ważne.

Jak zapobiegać paradontozie? Profilaktyka

Jedynym sposobem uchronienia się przed zachorowaniem na paradontozę jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Zwalczanie płytki nazębnej stanowi nie tylko podstawę zapobiegania zapaleniu i chorobom przyzębia, ale też próchnicy zębów. W profilaktyce paradontozy kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór szczoteczki i pasty, sposób szczotkowania zębów oraz częstotliwość tego zabiegu. Oprócz mycia zębów ważne jest też szczotkowanie języka, nitkowanie zębów i płukanie ust płynem do płukania1,3.

Prowadzenie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne, ponieważ jej brak jest główną przyczyną paradontozy. Pamiętajmy jednak również o tym, by regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Stomatolog jest w stanie szybko zauważyć rozwój paradontozy i podjąć odpowiednie kroki, aby go zahamować1,3.

Bibliografia:

  1. Tomaszewska I., Zapalenia przyzębia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia (dostęp: 2023.03.01.)).
  2. Tomaszewska I., Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow (dostęp: 2023.03.01.)).

Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.

Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).

Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.

Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.

Podmiot odpowiedzialny: Bach + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.