Panretin

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAlitretinoina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Panretin?

Panretin należy do grupy leków, które są pochodnymi witaminy A i są znane jako retinoidy.

Panretin stosuje się u pacjentów z mięsakiem Kaposiego (KS) w przebiegu AIDS, w celu leczenia następujących zmian skórnych występujących w KS:
– tylko na powierzchni skóry;
– opornych na leki stosowane w terapii przeciw wirusowi HIV;
– w miejscach gdzie skóra ani zmiana skórna nie wykazują pęknięć;
– w miejscach gdzie skóra w otoczeniu zmiany nie jest obrzmiała;
– lub jeśli lekarz prowadzący nie zaleca innego rodzaju terapii.

Leku Panretin nie stosuje się w leczeniu KS o umiejscowieniu w narządach wewnętrznych.

Jaki jest skład Panretin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest alitretinoina. 1 g żelu zawiera 1mg alitretinoiny.

Pozostałe składniki to etanol, makrogol 400, hydroksypropyloceluloza, butylohydroksytoluen.

Dawkowanie preparatu Panretin – jak stosować ten lek?

Lek Panretin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Aby otworzyć tubkę po raz pierwszy, należy użyć ostrej końcówki nakrętki w celu przebicia metalowego zamknięcia.

Jak stosować Panretin: do stosowania na skórę (na powierzchnię skóry)

Na początku terapii stosować Panretin dwa razy na dobę, jeden raz rano i jeden raz wieczorem. Następnie lekarz zadecyduje, jak często żel będzie stosowany – w zależności od indywidualnej skuteczności działania leku oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Panretin żel należy nakładać na zmiany skórne powstałe wskutek KS czystym palcem. Całą powierzchnię każdej zmiany obficie pokryć warstwą żelu. Należy uważać, aby nie nałożyć żelu na zdrową skórę w otoczeniu zmiany. Staranne i dokładne nałożenie żelu na zmianę skórną powstałą wskutek KS pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnego podrażnienia lub zaczerwienienia. Po właściwym nałożeniu na powierzchni zmiany skórnej widoczna będzie niewielka ilość żelu.

– Niezwłocznie po nałożeniu leku wytrzeć palec (palce), którym został nałożony żel, jak i każdy inny obszar zdrowej skóry, który miał kontakt z żelem, używając do tego celu jednorazowej chusteczki higienicznej. Umyć ręce mydłem z wodą oraz wytrzeć okolice zdrowej skóry, które miały kontakt z żelem.
– Przed założeniem luźnego ubrania warstwę żelu należy pozostawić odsłoniętą przez trzy do pięciu minut, w celu wyschnięcia. Nie zakrywać leczonych zmian skórnych bandażem ani innymi materiałami.
– Podczas brania kąpieli lub prysznica zaleca się stosowanie delikatnego mydła.
– Jeśli zdaniem pacjenta działanie leku Panretin jest zbyt silne lub za słabe, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
– Nie brać prysznica, kąpieli, ani nie pływać, przez co najmniej trzy godziny od nałożenia leku.
– Unikać drapania leczonych miejsc.
– Lek Panretin zawiera alkohol. Przechowywać z dala od otwartego ognia.

Lekarz udzieli informacji dotyczących okresu trwania leczenia.
– Nie należy się zniechęcać w przypadku braku natychmiastowej poprawy.
– Zanim pojawi się jakakolwiek poprawa, może upłynąć nawet 12 tygodni.
– Nie przerywać leczenia w przypadku pojawienia się pierwszych oznak poprawy.
– W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów skórnych może zajść potrzeba zmniejszenia dobowej liczby dawek lub zaprzestania stosowania leku Panretin na krótki czas.

Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który udzieli informacji dotyczących dalszego postępowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak jest doświadczenia dotyczącego przedawkowania leku Panretin.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panretin – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się, aby zawartość witaminy A w pożywieniu pacjenta nie była większa od ilości zalecanej przez lekarza.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Panretin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
NIE STOSOWAĆ leku Panretin u kobiet ciężarnych lub planujących ciążę. Więcej informacji można uzyskać u lekarza. Pacjentka musi stosować skuteczny środek zapobiegania ciąży, zarówno podczas leczenia preparatem Panretin, jak i w okresie do jednego miesiąca po zakończeniu terapii.

Karmienie piersią
Nie karmić piersią w trakcie stosowania leku Panretin. Należy zachować ostrożność, aby dziecko nie dotykało tych obszarów skóry, na które ostatnio nałożono Panretin.

Ulotka Panretin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Panretin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Panretin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Panretin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Panretin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Panretin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz