Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Pantoprazol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Panglen?
Lek Panglen jest stosowany w leczeniu refluksu (cofania się) kwasu z żołądka (rodzaj zgagi) oraz w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i górnego odcinka jelit (wrzód dwunastnicy).
Lek Panglen jest stosowany w długotrwałym leczeniu stanów chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak zespół Zollingera-Ellisona.
Lek Panglen może być również stosowany w skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Zakażenie tą bakterią może powodować stany zapalne w żołądku oraz może przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wyleczenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori zapobiega również nawrotom owrzodzeń.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Panglen, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Panglen – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panglen – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Panglen w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Panglen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Panglen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego). Każda tabletka zawiera 40 mg pantoprazolu.
Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Mannitol (E421)
Sodu węglan bezwodny
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Kopolimer metakrylanu butylu zasadowy
Wapnia stearynian
Otoczka:
Opadry white OY-D-7233 (hypromeloza, tytanu dwutlenek E171, talk, makrogol 400, sodu laurylosiarczan)
Otoczka dojelitowa:
Kollicoat MAE 30 DP, żółta (kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, glikol propylenowy, żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (171), talk).
Dawkowanie preparatu Panglen – jak stosować ten lek?
Lek Panglen należy przyjmować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tabletki nie należy żuć, rozgryzać ani dzielić. Tabletkę należy przyjąć godzinę przed posiłkiem, połykając w całości i popijając wodą.
Zazwyczaj stosowana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza:
Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu refluksu (cofania się) kwasu z żołądka oraz leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy to jedna tabletka, którą należy przyjąć rano popijając wodą.
Dorośli:
• Zazwyczaj stosowana dawka początkowa w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona to jedna tabletka dwa razy na dobę. Pierwszą tabletkę należy przyjąć rano a drugą przed kolacją. Lekarz może dostosować dawkowanie leku, w zależności od tego ile tabletek jest potrzebnych w trakcie leczenia.
• Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu zakażenia Helicobacter pylori to jedna tabletka dwa razy na dobę. Pierwszą tabletkę należy przyjąć rano a drugą przed kolacją. Lekarz może również zalecić dodatkowo stosowanie antybiotyków, takich jak amoksycylina, metronidazol lub klarytromycyna. Leki należy przyjmować dokładnie według zaleceń lekarza.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pacjenci w podeszłym wieku
Dostosowanie dawki nie jest konieczne. Jednak dawka dobowa nie powinna być większa niż 40 mg leku. Wyjątek stanowi skojarzone leczenie zakażenia Helicobacter pylori, gdy pacjenci powinni przyjmować przez tydzień zwykle stosowaną dawkę (dwa razy po 40 mg leku/dobę).
Pacjenci z chorobami nerek
Dostosowanie dawki nie jest konieczne. Jednak dawka dobowa nie powinna być większa niż 40 mg leku. Dlatego u tych pacjentów terapia trójlekowa zakażenia Helicobacter pylori nie jest wskazana.
Pacjenci z marskością wątroby
Dawkę należy zmniejszyć do jednej tabletki co drugi dzień. Dlatego u tych pacjentów terapia trójlekowa zakażenia Helicobacter pylori nie jest wskazana.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeżeli pacjent zastosuje dawkę większą niż zapisana w ulotce dla pacjenta lub większą niż przepisał lekarz, należy skontaktować się z lekarzem, z najbliższym szpitalem gdzie pełniony jest ostry dyżur lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panglen – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Panglen należy przyjmować godzinę przed posiłkiem, popijając wodą. Tabletki nie należy rozgryzać, dzielić ani żuć. Tabletkę należy połknąć w całości.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Panglen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek może być stosowany w ciąży lub w okresie karmienia piersią tylko jeżeli lekarz go zaleci.
Ulotka Panglen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?