Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | G03AA07 |
Procedura | MRP |
Substancja | Etynyloestradiol, Lewonorgestrel |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Orlifique?
Są różne metody antykoncepcji, a ich wybór najczęściej podpowiada lekarz-ginekolog, biorąc pod uwagę predyspozycje zdrowotne pacjentki. Niewłaściwie dopasowane mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Jedną z form zabezpieczenia przed ciążą są tabletki antykoncepcyjne, takie jak np. Orlifique, które mogą różnić się zastosowanymi substancjami czynnymi i sposobem przyjmowania, ale są podobne pod względem zasady działania. Wydawane są wyłącznie na receptę i przed ich pierwszym zażyciem warto odbyć wizytę ginekologiczną, aby wiedzieć, jak je poprawnie stosować.
Tabletki antykoncepcyjne uznawane są za wysoce skuteczne i chronią przed niechcianą ciążą. Przy ich wyborze decydujący jest m.in. wiek oraz potrzeby kobiety. Ważne jest regularne przyjmowanie dziennej dawki hormonów. Najczęściej lekarz zaleca zażywanie pigułek w cyklu 21 + 7, czyli przez 3 tygodnie. Systematyczne dostarczanie organizmowi hormonów w określonych dawkach, dodatkowo zmniejsza dolegliwości związane z menstruacją oraz normuje rozregulowany cykl.
W naszej bazie tabletek antykoncepcyjnych znajdują się różne pigułki. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przyjmować Orlifique, jaka jest jego cena czy poznać opinie innych pacjentek, zapraszamy do przeczytania znajdujących się poniżej informacji.
Doustne tabletki antykoncepcyjne Orlifique przyjmuje się w celu zapobiegania ciąży. W każdej pigułce zawarta jest niewielka ilość dwóch różnych hormonów żeńskich: lewonorgestrelu i etynyloestradiolu. Dlatego zaliczane są do grupy tabletek antykoncepcyjnych „złożonych”. Z kolei w białych tabletkach nie ma substancji czynnej i są nazwane tabletkami placebo.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Orlifique, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Orlifique – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orlifique – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Orlifique w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Orlifique – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Orlifique, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są lewonorgestrel i etynyloestradiol.
Każda tabletka powlekana różowa zawiera 0,10 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian;
Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, czerwień Allura AC
(E129) lak, lecytyna sojowa, żelaza tlenek czerwony (E172), indygotyna (E132) lak.
Tabletki powlekane placebo (białe):
Każda tabletka powlekana biała zawiera tylko substancje pomocnicze (nie zawiera substancji czynnych).
Rdzeń: laktoza bezwodna, powidon K-30, magnezu stearynian;
Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350.
Dawkowanie preparatu Orlifique – jak stosować ten lek?
Lek Orlifique powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjentka powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Schemat stosowania leku Orlifique 28 polega na przyjęciu najpierw 21 różowych tabletek (po jednej dziennie), a potem – w celu kontynuacji stosowania leku – 7 tabletek placebo. W ten sposób nie występuje przerwa w zażywaniu Orlifique.
Pigułki są celowo w dwóch różnych kolorach i mają określoną na blistrze kolejność (należy przyjmować je zgodnie z kierunkiem zaznaczonych strzałek). Każdy z nich zawiera 28 tabletek i w takim też cyklu przyjmuje się je (codziennie o tej samej porze). W razie potrzeby można popić tabletkę niewielką ilością wody. Nie stosuje się także żadnej przerwy między blistrami. Do nich dołączone są naklejki z nadrukiem dni tygodnia. W miejscu opisanym: „Tu należy umieścić naklejkę z nazwą dnia”, umieszcza się tę, gdzie widnieje dzień tygodnia, od którego zaczyna się stosowanie leku.
W czasie 7 dni przyjmowania białych tabletek placebo (tzw. dni placebo) powinno wystąpić krwawienie. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia i z reguły jego początek ma miejsce 2. lub 3. dnia od przyjęcia ostatniej różowej tabletki leku Orlifique, w której znajdują się substancje czynne.
Bez względu na to, czy krwawienie jeszcze trwa, czy nie, po przyjęciu ostatniej białej tabletki należy rozpocząć kolejny blister. Tym samym zachowana jest pewna cykliczność pod względem rozpoczynania się w tym samym dniu tygodnia nowego blistra oraz krwawień, jakie powinny występować w podobnych dniach każdego miesiąca.
Przestrzegając wszystkich zaleceń związanych ze stosowaniem leku Orlifique, pacjentka zabezpiecza się przed ciążą również w ciągu 7 dni przyjmowania tabletek placebo.
Bardzo ważne jest to, aby nie mylić tabletek.
Pierwszy blister należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego) – jeśli pacjentka nie stosowała żadnego środka antykoncepcyjnego zawierającego hormony w poprzednim miesiącu. Wówczas jest już automatycznie chroniona przed ciążą.
Gdy następuje zmiana leku antykoncepcyjnego, przyjmowanie leku Orlifique najlepiej przyjąć następnego dnia po zażyciu ostatniej czynnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) z poprzedniego opakowania. Dobrze jednak, aby nie miało to miejsca później niż następnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek wynikającego z zażywania wcześniejszego leku antykoncepcyjnego. Tabletki Orlifique można też zacząć przyjmować po ostatniej tabletce poprzedniego środka antykoncepcyjnego niezawierającej substancji czynnych.
Do działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić w związku ze stosowaniem leku Orlifique, zalicza się m.in. wahania nastroju, bóle głowy, brzucha, piersi, zwiększenie/zmniejszenie masy ciała, nudności, wymioty, obrzęk piersi.
Szczegółowy sposób dawkowania znajduje się w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie ma żadnych informacji na temat tego, czy przyjęcie zbyt wielu tabletek leku Orlifique może wywołać szkodliwe skutki. Po jednorazowym zażyciu większej ilości tabletek możliwe są nudności i wymioty. W przypadku młodych dziewcząt może pojawić się krwawienie z pochwy.
Jeśli pacjentka zastosuje większą ilość tabletek Orlifique lub połknie je dziecko, należy skonsultować tę sytuację z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orlifique – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma żadnych informacji na ten temat.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Orlifique w okresie ciąży i karmienia piersią?
W sytuacji, gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, bądź też ma podejrzenie, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko, stosowanie leku Orlifique powinna skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Ciąża
Pacjentka, która jest w ciąży, nie może przyjmować leku Orlifique. Jeśli zajdzie w ciąże w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, powinna natychmiast przerwać ich zażywanie i skontaktować się z lekarzem.
Jeśli natomiast pacjentka planuje ciążę, to ma możliwość przerwania stosowania leku Orlifique w każdym momencie.
Karmienie piersią
Z reguły kobietom karmiącym piersią nie zaleca się przyjmowania leku Orlifique. Jeśli jednak pacjentka chce przyjmować środek antykoncepcyjny w tym czasie, to powinna skonsultować to z lekarzem.
Ulotka Orlifique – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Orlifique - 0,1 mg + 0,02 mg, Tabletki powlekane (Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Orlifique - 0,1 mg + 0,02 mg, Tabletki powlekane (Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Przez ponad dwa lata stosowałam te tabletki antykoncepcyjne, które były moim pierwszym doświadczeniem z antykoncepcją hormonalną. W momencie rozpoczęcia kuracji był to stosunkowo nowy preparat na rynku, co utrudniało znalezienie szczegółowych informacji na jego temat w internecie. Zdecydowałam się na jego przyjmowanie z powodu bardzo intensywnych i niezwykle bolesnych miesiączek, które znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Początki terapii nie należały do najłatwiejszych – doświadczałam silnych migren połączonych z epizodami wymiotów. Na szczęście po około dwóch miesiącach stosowania, organizm zaadaptował się do leku, a nieprzyjemne dolegliwości ustąpiły. Od tego czasu bóle menstruacyjne pojawiają się sporadycznie, a cykle są regularne i przewidywalne. Przez cały okres stosowania tabletki skutecznie zapobiegały ciąży. Niestety, zaobserwowałam też pewne niepokojące skutki uboczne – znaczące wahania nastroju manifestujące się zwiększoną drażliwością i skłonnością do płaczu, a także nawrót problemów z trądzikiem. Te właśnie dolegliwości skłoniły mnie do rozważenia zmiany preparatu antykoncepcyjnego.
Stosuję lek Orlifique od pięciu miesięcy i chciałabym podzielić się swoimi obserwacjami. Pod względem skuteczności terapeutycznej oraz braku fizycznych skutków ubocznych preparat spełnia swoje zadanie. Niestety, po około trzech-czterech miesiącach stosowania zaczęłam obserwować znaczące zmiany w sferze emocjonalnej. Doświadczam bardzo intensywnych wahań nastroju, nadmiernej wrażliwości emocjonalnej oraz nieuzasadnionej płaczliwości. Nawet drobne, codzienne sytuacje, które wcześniej nie stanowiły problemu, obecnie wywołują u mnie nieproporcjonalnie silne reakcje emocjonalne. Te psychiczne skutki uboczne są na tyle uciążliwe, że rozważam zmianę leku, mimo jego dobrej skuteczności w pierwotnym zastosowaniu.
Mieszkam w niewielkiej miejscowości i jestem bardzo zadowolona z dostępności leku Orlifique. W mojej lokalnej aptece bez problemu zrealizowałam receptę na trzy opakowania. Po kilku tygodniach stosowania mogę z satysfakcją stwierdzić, że lek nie wywołuje u mnie żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Co szczególnie istotne, moja waga utrzymuje się na stabilnym poziomie, bez tendencji wzrostowych. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to skuteczny preparat wspomagający kontrolę masy ciała.
Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami po dwumiesięcznym stosowaniu tabletek, będąc obecnie po drugiej serii leczenia. Moja ogólna ocena jest zdecydowanie pozytywna, szczególnie w porównaniu z wcześniej stosowanymi preparatami, które wywoływały u mnie intensywne, trudne do zniesienia bóle głowy. Podczas obecnej terapii moje samopoczucie jest znacznie lepsze. Sporadycznie występują wahania nastroju, jednak są one łagodne i całkowicie możliwe do zaakceptowania. Co szczególnie istotne, nie zaobserwowałam żadnych zmian w masie ciała – waga utrzymuje się na stałym poziomie. Preparat nie zwiększa apetytu ani nie powoduje retencji wody w organizmie, co stanowiło poważny problem przy poprzednich lekach, gdy doświadczałam znacznego przyrostu masy ciała. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty działania leku oraz porównując go z wcześniejszymi doświadczeniami, oceniam ten preparat bardzo wysoko, przyznając mu ocenę 4+.
Aby nie było nudności podczas dnia, lekarz zalecił mi brać tabletki przed snem, a nie rano.
Sama skuteczność leku jest bardzo dobra, jednak pojawia się poważny problem z jego dostępnością. Od momentu otrzymania recepty mam ogromne trudności z realizacją nawet podstawowego zapotrzebowania, nie wspominając już o większych ilościach (3-6 opakowań), które zwykle przepisuje mi lekarz. Sytuacja w ostatnim czasie stała się wręcz dramatyczna – w Gdańsku, dużym mieście, objechałam 9 aptek i nigdzie nie mogłam dostać leku. Farmaceuci tłumaczą to problemami po stronie producenta. Ze względu na tak ograniczoną dostępność, która uniemożliwia zachowanie ciągłości leczenia, radzę poprosić lekarza o przepisanie alternatywnego preparatu.
Całkowicie się zgadzam. Wczoraj byłam u lekarza po zamiennik, ponieważ trudno dostać te tabletki. Apteki próbujące zamówić je w hurtowni otrzymują informację o braku dostępności. Mimo to mój lekarz wczoraj upierał się, że lek jest dostępny, ale ja i tak nie zamierzam jeździć i go szukać.