Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Metoprolol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Orimet?
Orimet zawiera metoprolol, który należy do grupy leków nazywanych beta-adrenolitykami. Metoprolol zmniejsza wpływ hormonów stresu na serce podczas wysiłku fizycznego i umysłowego. Powoduje to zwolnienie czynności serca (zmniejszenie częstości tętna).
Orimet stosuje się u osób dorosłych w leczeniu:
– wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego),
– dławicy piersiowej (ból w klatce piersiowej spowodowany niedostatecznym zaopatrzeniem serca w tlen),
– niektórych zaburzeń rytmu serca (arytmii).
Orimet stosuje się u osób dorosłych w zapobieganiu:
– wystąpieniu kolejnego zawału mięśnia sercowego lub nagłego zgonu po ostrej fazie zawału serca,
– napadom migreny
Jaki jest skład Orimet, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest metoprololu winian. Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg lub 100 mg metoprololu winianu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, krzemionka koloidalna, bezwodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana, kukurydziana, magnezu stearynian;
Otoczka tabletki:
50 mg: hypromeloza 15 cps, tytanu dwutlenek, talk, makrogol, żelaza tlenek czerwony (E 172).
100 mg: hypromeloza 15 cps, tytanu dwutlenek, talk, makrogol.
Dawkowanie preparatu Orimet – jak stosować ten lek?
Tabletki leku Orimet można podzielić na równe dawki wzdłuż linii podziału. Tabletki należy połykać na czczo, popijając co najmniej ½ szklanki wody.
Lekarz określi dawkę odpowiednią dla pacjenta. Zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie:
Nadciśnienie tętnicze
100 mg do 200 mg na dobę, w dawce pojedynczej lub w dwóch dawkach podzielonych. Dawkę pojedynczą należy przyjmować rano. Jeśli podanie dawki 200 mg nie jest wystarczające, lekarz może zalecić większą dawkę lub zastosować dodatkowy lek.
Dławica piersiowa
100 mg do 200 mg na dobę, w dwóch dawkach podzielonych. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę lub zastosować dodatkowy lek.
Zaburzenia rytmu serca
100 mg do 200 mg na dobę, w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. W razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę.
Zapobieganie wystąpieniu kolejnego zawału mięśnia sercowego lub nagłego zgonu po ostrej fazie zawału serca
100 mg dwa razy na dobę, rano i wieczorem.
Zapobieganie napadom migreny
100 mg do 200 mg na dobę, w 2 dawkach podzielonych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przyjęcia jakiejkolwiek ilości leku przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby personel medyczny wiedział, jaki lek został zażyty.
W przypadku znacznego przedawkowania leku mogą wystąpić następujące objawy: wolna lub niemiarowa czynność serca, duszność, obrzęk okolicy kostek, odczucie mocnego bicia serca (kołatanie serca), zawroty głowy, omdlenie, ból lub ucisk w klatce piersiowej, chłodna skóra, słabo wyczuwalne tętno, splątanie, stany lękowe, zatrzymanie akcji serca, częściowa lub całkowita utrata przytomności/śpiączka, nudności, wymioty oraz sinica.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orimet – czy mogę spożywać alkohol?
Orimet należy przyjmować na czczo. Przyjmowanie alkoholu podczas stosowania metoprololu może nasilać jego działanie.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Orimet w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Leku Orimet nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że korzyści wynikające z jego zastosowania są większe niż ryzyko dla płodu. Ogólnie, leki beta adrenolityczne, w tym metoprolol, mogą powodować uszkodzenie płodu i przedwczesny poród. Jeśli podczas stosowania leku Orimet pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Karmienie piersią
Leku Orimet nie należy stosować w okresie karmienia piersią, chyba że korzyści wynikające z jego zastosowania są większe niż ryzyko dla dziecka karmionego piersią.
Prowadzenie pojazdów
U niektórych pacjentów lek Orimet może powodować zawroty głowy lub zmęczenie, zaburzające zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka Orimet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Orimet przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Orimet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Orimet w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Orimet - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Orimet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.