Ocrevus

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyRoche Registration GmbH
Kod ATCL04AA36
ProceduraCEN
SubstancjaOkrelizumab

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ocrevus?

Ocrevus zawiera substancję czynną „okrelizumab”. Jest to rodzaj białka zwanego „przeciwciałem monoklonalnym”. Przeciwciała działają poprzez przyłączanie się do konkretnych celów terapeutycznych w organizmie pacjenta.

Ocrevus jest stosowany w celu leczenia osób dorosłych z:
• rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego (RMS)
• wczesną pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (PPMS)

Reklama

Jaki jest skład Ocrevus, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest okrelizumab. Każda fiolka zawiera 300 mg okrelizumabu w 10 ml w stężeniu 30 mg/ml.

Pozostałe składniki to: sodu octan trójwodny, lodowaty kwas octowy, trehaloza dwuwodna, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Ocrevus – jak stosować ten lek?

Leki podawane pacjentowi przed podaniem leku Ocrevus
Przed podaniem leku Ocrevus pacjent otrzyma inne leki zapobiegające lub zmniejszające nasilenie możliwych działań niepożądanych takich, jak reakcje związane z wlewem.

Przed każdym wlewem pacjent otrzyma kortykosteroid i lek przeciwuczuleniowy, a także może otrzymać leki obniżające gorączkę.

Jak lek Ocrevus jest podawany
• Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek będzie podawany we wlewie do żyły (wlew dożylny lub infuzja – iv.).
• Pacjent będzie ściśle monitorowany podczas podawania leku i przez co najmniej 1 godzinę po zakończeniu wlewu. Ta obserwacja jest prowadzona na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane takie, jak reakcje związane z wlewem. Wlew może zostać spowolniony, czasowo wstrzymany lub trwale zakończony, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja związana z wlewem, w zależności od stopnia jej ciężkości.

Ile leku Ocrevus zostanie podane i jak często lek będzie podawany
Pacjent będzie otrzymywać łączną dawkę 600 mg leku co 6 miesięcy.
• Pierwsza dawka 600 mg leku Ocrevus będzie podana w 2 oddzielnych wlewach (po 300 mg), w odstępie 2 tygodni. Każdy wlew potrwa około 2 godzin i 30 minut.
• Następne dawki 600 mg leku Ocrevus będą podawane w pojedynczym wlewie. Każdy wlew potrwa około 3 godzin i 30 minut.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ocrevus będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę, posiadających doświadczenie w stosowaniu tego leczenia. Będą oni ściśle obserwować pacjenta podczas podawania tego leku. Jest to spowodowane możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Ocrevus będzie zawsze podawany w kroplówce (wlewie dożylnym).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ocrevus – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ocrevus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
• Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed przyjęciem leku Ocrevus. Jest to ważne, ponieważ lek może przenikać przez łożysko i wpływać na dziecko.
• Nie stosować leku w ciąży, chyba, że pacjentka omówiła to z lekarzem prowadzącym. Lekarz prowadzący rozważy korzyści ze stosowania leku względem ryzyka dla dziecka.

Antykoncepcja u kobiet
Jeśli pacjentka jest zdolna do zajścia w ciążę (poczęcia dziecka), musi stosować antykoncepcję:
• podczas leczenia lekiem Ocrevus i
• przez 12 miesięcy po ostatnim podaniu wlewu.

Karmienie piersią
Nie karmić piersią podczas leczenia lekiem Ocrevus, ponieważ lek ten może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ulotka Ocrevus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Ocrevus dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Ocrevus dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.1 na 5 gwiazdek (na podstawie 7 opinii)

Znakomity
14%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
71%
Słaby
14%
Fatalny
0%

8 komentarzy do “Ocrevus”

  1. ★★★☆☆

    Po otrzymaniu pierwszej porcji leku Ocrevus w dwóch dawkach mogę podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii. Jest to zdecydowanie najskuteczniejsza forma leczenia, jaką dotychczas zastosowano w moim przypadku, choć nie jest pozbawiona działań ubocznych, głównie w postaci ogólnego osłabienia organizmu. Mimo skuteczności samego leku, ze względu na rzutowo-remisyjny charakter mojej choroby, nadal obserwuję jej postęp. Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są również inne, nowsze terapie o potencjalnie większej skuteczności.

    Odpowiedz
  2. Dzień dobry! Zbliża się termin mojej pierwszej dawki Ocrevusu (2 lipca) i mam wiele obaw związanych z tą terapią, szczególnie że zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane w postaci pierwotnie postępującej (SM PP). Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby mogła Pani podzielić się swoimi doświadczeniami po kilku miesiącach stosowania leku. Jak się Pani obecnie czuje? Czy pojawiły się jakieś skutki uboczne? Bardzo zależy mi na poznaniu opinii osoby, która ma już za sobą pierwsze doświadczenia z tym lekiem.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Po dwóch dawkach leku Ocrevus po 300 mg każda, odczuwam jedynie lekkie osłabienie organizmu. Obecnie jestem w fazie oczekiwania na efekty terapeutyczne, a kolejna dawka została zaplanowana na 27 września. Mimo niewielkiego osłabienia, pozostaję pod stałą obserwacją i z nadzieją oczekuję na poprawę stanu zdrowia. Ta terapia wymaga cierpliwości, ale systematyczne przyjmowanie leku zgodnie z harmonogramem jest kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

      Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Przechodzę obecnie terapię lekiem Ocrevus i chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami. Do tej pory otrzymałem dwie dawki preparatu. Po podaniu leku odczuwam wyraźne osłabienie organizmu, mimo że regularnie się ćwiczę i staram się utrzymywać dobrą formę fizyczną. Kolejną dawkę leku mam zaplanowaną na wrzesień. Pomimo odczuwanego osłabienia, kontynuuję terapię zgodnie z zaleceniami, mając nadzieję na poprawę stanu zdrowia. Regularnie wykonywane ćwiczenia pomagają mi utrzymać sprawność podczas leczenia.

    Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    Przeszłam leczenie preparatem Ocrevus 7 grudnia 2020 roku i chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Obecnie odczuwam wyraźne osłabienie organizmu, które szczególnie manifestuje się w lewej nodze – występuje tam zauważalne osłabienie siły mięśniowej. Mam jednak nadzieję i wierzę, że te objawy mają charakter przejściowy. Obserwuję swój stan i dostrzegam powolną, ale systematyczną poprawę z każdym kolejnym dniem.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z terapią Ocrevus, które niestety nie były pozytywne. Po pierwszym wlewie zaobserwowałam znaczne ogólne osłabienie organizmu, a szczególnie niepokojące było pogorszenie sprawności lewej nogi, która zaczęła wykazywać zaburzenia w funkcjonowaniu podczas chodzenia. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej po drugim, większym wlewie, który był częścią kompleksowego schematu leczenia (pierwszy mniejszy, drugi większy wlew). Pojawiły się wtedy dokuczliwe bóle głowy, jeszcze silniejsze osłabienie całego organizmu oraz nasilenie problemów z poruszaniem się. Obecnie skupiam się na rehabilitacji i ćwiczeniach, które planuję zintensyfikować, gdy tylko mój stan zdrowia na to pozwoli. W moim przypadku reakcja na lek była na tyle niekomfortowa, że wymaga szczególnej uwagi podczas dalszego procesu leczenia.

    Odpowiedz
  6. ★★★★★

    W dniu 18 marca otrzymałam drugą dawkę Ocrevusa w ilości 300 ml i podobnie jak po pierwszym podaniu, moja reakcja na lek była bardzo pozytywna. Zgodnie z protokołem leczenia, kolejnym etapem terapii ma być zwiększona dawka 600 ml, zaplanowana za pół roku. Jednakże, ze względu na wyjątkową sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem, mój lekarz prowadzący poinformował mnie o czasowym wstrzymaniu terapii Ocrevusem. Jest to uzasadnione działaniem leku, który znacząco obniża odporność organizmu, co w obecnej sytuacji mogłoby stanowić dodatkowe ryzyko dla pacjentów. Mimo to pozostaję optymistycznie nastawiona i przewiduję, że do września sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, co pozwoli na bezpieczną kontynuację leczenia w zwiększonej dawce.

    Odpowiedz
  7. ★★★☆☆

    W najbliższym czasie rozpoczynam terapię lekiem Ocrevus i chciałabym poznać realne doświadczenia pacjentów. Dostępne opinie są niezwykle pozytywne i zachęcające, jednak zastanawiam się, jak faktycznie wygląda skuteczność tego leku w codziennym życiu. Szczególnie interesują mnie informacje o potencjalnych skutkach ubocznych i negatywnych reakcjach na lek. Czy ktoś z pacjentów doświadczył niepożądanych efektów podczas terapii? Jak przebiegał proces adaptacji organizmu do leku? Będę wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza w kontekście pierwszych tygodni stosowania leku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz