Nurofen Express Forte Mini

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyReckitt Benckiser (Poland) S.A.
Kod ATCM01AE01
ProceduraDCP
SubstancjaIbuprofen

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nurofen Express Forte Mini?

Nurofen Express Forte Mini to lek zawierający ibuprofen – substancję należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego, bólu i gorączki.

Wskazaniami do stosowania leku są: bóle głowy, bóle zębów, bóle menstruacyjne, gorączka i bóle związane z przeziębieniem. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku 12 lat i starszych). Jeśli po upływie 3 dni stosowania nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Jaki jest skład Nurofen Express Forte Mini, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen w dawce 400 mg w jednej kapsułce miękkiej. Pozostałe składniki to:

  • Zawartość kapsułki: makrogol 600, potasu wodorotlenek (czystość co najmniej 85%), woda oczyszczona
  • Otoczka kapsułki miękkiej: sorbitol ciekły (częściowo odwodniony), żelatyna, czerwień koszenilowa (E 124)
  • Tusz biały do nadruku oraz lecytyna sojowa jako substancja pomocnicza w procesie przetwarzania

Dawkowanie preparatu Nurofen Express Forte Mini – jak stosować ten lek?

Lek należy stosować doustnie, według następującego schematu dawkowania:

  • Dawka początkowa: 1 kapsułka (400 mg ibuprofenu), popijając wodą
  • W razie potrzeby można przyjąć dodatkowo 1 kapsułkę (400 mg ibuprofenu)
  • Maksymalna dawka dobowa: 3 kapsułki (1200 mg ibuprofenu) w ciągu 24 godzin
  • Odstęp między dawkami nie powinien być krótszy niż 6 godzin
  • Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, nie należy ich żuć

Zaleca się przyjmowanie leku z posiłkiem w przypadku wrażliwego żołądka. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe: nudności, ból brzucha, wymioty (mogą zawierać ślady krwi), biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Zaburzenia neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, senność, dezorientacja, splątanie
  • Zaburzenia kardiologiczne: niskie ciśnienie krwi, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej
  • Inne objawy: zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, problemy z oddychaniem

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nurofen Express Forte Mini – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania tego leku. Alkohol może nasilać działania niepożądane, szczególnie te związane z przewodem pokarmowym i układem nerwowym. U osób z wrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłku. Jeśli lek jest przyjmowany krótko po jedzeniu, początek jego działania może być opóźniony – w takiej sytuacji nie należy zwiększać dawki, lecz poczekać na efekt działania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nurofen Express Forte Mini w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności:

  • Ciąża: Nie stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. W pierwszych 6 miesiącach stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Przyjmowanie leku przez okres dłuższy niż kilka dni po 20. tygodniu ciąży może powodować problemy z nerkami u nienarodzonego dziecka
  • Karmienie piersią: Lek może być stosowany podczas karmienia piersią, gdyż tylko niewielkie ilości ibuprofenu przenikają do mleka. Należy przyjmować go w zalecanych dawkach przez możliwie najkrótszy czas

Skutki uboczne Nurofen Express Forte Mini, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Często występujące (u 1 na 10 osób): dolegliwości żołądkowe (zgaga, ból brzucha, nudności, niestrawność), biegunka, wzdęcia
  • Niezbyt często występujące (u 1 na 100 osób): bóle i zawroty głowy, wysypki skórne, zaburzenia widzenia
  • Rzadko występujące (u 1 na 1000 osób): szumy uszne, problemy z nerkami
  • Bardzo rzadko występujące (u 1 na 10000 osób): ciężkie reakcje skórne, problemy z krwią, zaburzenia pracy serca i nerek

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Reckitt Benckiser (Poland) S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Nurofen Express Forte Mini z innymi lekami

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek jednocześnie z:

  • Innymi lekami z grupy NLPZ i kwasem acetylosalicylowym – zwiększone ryzyko działań niepożądanych
  • Lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna) – zwiększone ryzyko krwawień
  • Lekami na nadciśnienie – możliwe osłabienie ich działania
  • Metotreksatem – zwiększone stężenie metotreksatu we krwi
  • Glikokortykosteroidami – zwiększone ryzyko owrzodzeń i krwawień

Ulotka Nurofen Express Forte Mini – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Nurofen Express Forte Mini - 400 mg, Kapsułki miękkie (Ibuprofenum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nurofen Express Forte Mini - 400 mg, Kapsułki miękkie (Ibuprofenum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz