Nacecis

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAcetylocysteina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nacecis?

Tabletki musujące Nacecis zawierają substancję czynną acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie.

Wskazania do stosowania
Lek Nacecis stosuje się krótkotrwale jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z objawami zakażenia związanego z przeziębieniem.

Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Jaki jest skład Nacecis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest acetylocysteina.
1 tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, izomalt, sodu wodorowęglan, kwas askorbowy, aspartam (E 951), aromat cytrynowy.

Dawkowanie preparatu Nacecis – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to:

Dorośli
1 tabletka musująca raz na dobę (co odpowiada 600 mg acetylocysteiny raz na dobę).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania
Lek należy przyjmować po posiłku.
Tabletkę należy rozpuścić w ½ szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Przygotowanego roztworu doustnego leku Nacecis nie wolno mieszać z innymi lekami.

Nie stosować leku przed snem ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu. Ostatnią dawkę leku Nacecis należy przyjąć najpóźniej 4 godziny przed snem.

Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów.

Czas trwania leczenia
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku Nacecis dłużej niż 5 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku należy zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Możliwe jest wystąpienie objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty i biegunka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nacecis – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Nacecis z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nacecis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W okresie ciąży Nacecis może być podawany tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Lekarz podejmie decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku Nacecis biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Ulotka Nacecis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
0%
Fatalny
50%

3 komentarze do “Nacecis”

  1. ★☆☆☆☆

    W moim przypadku stosowanie tabletek musujących z tego preparatu wywołało nieoczekiwaną i dość intensywną reakcję organizmu. Krótko po zażyciu leku pojawiły się wyraźne i uciążliwe objawy niepożądane. Doświadczyłam przede wszystkim nasilonych zawrotów głowy, którym towarzyszyło znaczne pogorszenie samopoczucia oraz niepokojące uczucie dezorientacji. Co szczególnie problematyczne, objawy te nie ustępowały szybko – utrzymywały się przez dłuższy czas po przyjęciu preparatu, znacząco utrudniając mi codzienne funkcjonowanie. Stan ten był dla mnie bardzo niekomfortowy i wzbudzał uzasadniony niepokój. Intensywność tych objawów była na tyle znacząca, że wpłynęła na moją decyzję o zaprzestaniu stosowania tego leku. To doświadczenie pokazało mi, jak ważna jest indywidualna reakcja organizmu na dany preparat i uważna obserwacja skutków ubocznych podczas rozpoczynania nowej terapii.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Jestem bardzo zaniepokojony wpływem reklamy leku Nacecis na dzieci. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że wykorzystane w niej elementy wizualne są zdecydowanie zbyt intensywne i niepokojące dla młodszych widzów. Moja córka, podobnie jak dzieci innych rodziców, reaguje silnym stresem na pojawiające się w reklamie postaci, co skutkuje problemami z zasypianiem i występowaniem koszmarów nocnych. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ dzieci w tym wieku są bardzo wrażliwe na przekazy medialne. Uważam, że reklamy produktów farmaceutycznych powinny być tworzone z większą rozwagą i odpowiedzialnością społeczną, szczególnie biorąc pod uwagę ich potencjalny wpływ na najmłodszych widzów. Apeluję do twórców reklamy i nadawców telewizyjnych o zmianę godzin emisji na późniejsze lub modyfikację przekazu reklamowego, aby był bardziej przyjazny dla całej rodziny. Zdrowie psychiczne i dobrostan emocjonalny dzieci powinny być priorytetem przy tworzeniu wszelkich przekazów medialnych.

    Odpowiedz
  3. Mam poważne zastrzeżenia do reklamy tego preparatu, w której wykorzystano motyw diabła na plecach. Taka forma promocji jest według mnie niestosowna i zniechęcająca. Pomimo potencjalnej skuteczności leku Nacecis, sposób jego reklamowania sprawił, że nie zdecyduję się na jego zakup. Uważam, że kampania reklamowa powinna skupiać się na właściwościach leczniczych produktu, a nie na kontrowersyjnych elementach wizualnych, które mogą wywoływać negatywne skojarzenia u potencjalnych pacjentów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz