Mybracin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCS02CA06
ProceduraNAR
SubstancjaDeksametazon, Tobramycyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Mybracin?

Lek Mybracin stosuje się do leczenia chorób zapalnych oczu, którym może towarzyszyć zakażenie. Stan zapalny oka może być wynikiem zabiegu okulistycznego, zakażenia oraz działania innych czynników wnikających do oka lub urazów oka.

Lek Mybracin jest preparatem skojarzonym zawierającym składnik przeciwbakteryjny i kortykosteroid. Kortykosteroidy (w tym przypadku deksametazon) są przydatne w zapobieganiu i zmniejszaniu stanów zapalnych oka. Lek przeciwbakteryjny zawarty w preparacie (tobramycyna) działa na wiele gatunków bakterii chorobotwórczych zakażających oko.

Wskazaniem do stosowania leku Mybracin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

Reklama

Jaki jest skład Mybracin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są tobramycyna i deksametazon. Jeden ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu.

Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, disodu edetynian, tyloksapol, sodu chlorek, sodu siarczan bezwodny (E 514), kwas siarkowy i (lub) sodu wodorotlenek do korekty pH, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Mybracin – jak stosować ten lek?

Lek Mybracin przeznaczony jest wyłącznie do podawania do oczu.

Dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku
Zwykle stosuje się jedną do dwóch kropli leku do worka spojówkowego zakażonego oka co 4 – 6 godzin. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek może być stosowany u dzieci w wieku 2 lat i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 2 lat nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat.

Sposób podawania:
1. Przed zastosowaniem kropli należy umyć ręce.
2. Wstrząsnąć butelką i następnie odkręcić zakrętkę.
3. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka ani innych powierzchni, ponieważ mogłoby to spowodować zanieczyszczenie leku.
4. Za pomocą palca wskazującego delikatnie odciągnąć dolną powiekę chorego oka.
5. Przysunąć koniec zakraplacza jak najbliżej oka nie dotykając go, lekko ścisnąć butelkę tak, aby tylko jedna lub dwie krople dostały się do oka.
6. Uwolnić dolną powiekę i mrugnąć kilkakrotnie, aby upewnić się, że cała powierzchnia oka pokryta jest płynem.
7. Powtórzyć opisane powyżej czynności 4 – 6 w przypadku konieczności zakroplenia do drugiego oka.
8. Po użyciu leku dokładnie zakręcić butelkę.

Jeżeli kropla nie trafi do oka, próbę zakroplenia należy powtórzyć.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy wypłukać oko letnią bieżącą wodą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mybracin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mybracin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek nie był badany u kobiet w ciąży. Dlatego może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści dla matki, wynikające ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla zarodka i płodu.

Brak jest danych dotyczących przenikania leku Mybracin do mleka kobiecego. Ponieważ wiele leków przechodzi do mleka, w przypadku konieczności zastosowania kropli do oczu Mybracin, lekarz rozważy okresowe przerwanie karmienia piersią przez pacjentkę.

Ulotka Mybracin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Mybracin - (3 mg + 1 mg)/ml, Krople do oczu, zawiesina (Tobramycinum + Dexamethasonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Mybracin - (3 mg + 1 mg)/ml, Krople do oczu, zawiesina (Tobramycinum + Dexamethasonum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Mybracin”

  1. ★★☆☆☆

    Od czwartku stosuję u mojego syna krople Mybracin, jednak reakcja na lek budzi mój niepokój. Syn nieustannie uskarża się na dotkliwy ból oka, któremu towarzyszy dyskomfort w okolicy powiek oraz czoła. Te utrzymujące się dolegliwości są bardzo niepokojące, szczególnie że spodziewaliśmy się, że lek przyniesie ulgę. Zastanawiam się nad czasem potrzebnym do uzyskania oczekiwanego efektu terapeutycznego, gdyż obecne objawy znacząco wpływają na komfort dziecka. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że dolegliwości nie ustępują mimo regularnego stosowania kropli.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz