Momester

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCR01AD09
ProceduraDCP
SubstancjaMometazon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Momester?

Momester zawiera mometazonu furoinian, który należy do jednej z grup leków nazywanych kortykosteroidami. Mometazonu furoinianu nie należy mylić ze steroidami anabolicznymi w postaci tabletek lub zastrzyków, które są używane niezgodnie z przeznaczeniem przez niektórych sportowców.

Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa wywołanego uczuleniem na pyłki traw lub drzew (sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa zwane także katarem siennym) lub wywołanego uczuleniem na zwierzęta, roztocza lub grzyby (całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa). Małe dawki substancji czynnej leku rozpylone do nosa pomagają zwalczyć stan zapalny, kichanie, swędzenie, zapchany nos i katar.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa lek Momester jest stosowany u pacjentów dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.

Lek Momester jest także stosowany w objawowym leczeniu polipów nosa (niewielkich zmian w nosie) u osób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat). Poprzez zmniejszenie stanu zapalnego polipy nosa ulegają stopniowemu zmniejszeniu.

Jaki jest skład Momester, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. Jedna dawka leku zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu co odpowiada 52 mikrogramom mometazonu furoinianu jednowodnego.

– Pozostałe składniki leku to: benzalkoniowy chlorek, glicerol, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna i karmeloza sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Momester – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Aerozolu do nosa nie należy stosować częściej, przez dłuższy czas lub w większych dawkach niż zalecił to lekarz.

Zwykle zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zalecić stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
Jeżeli pacjent nie odczuwa poprawy, należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej dawki dobowej, tj. czterech dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zalecić zmniejszenie dawki, tj. stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku powyżej 12 lat
Zwykle zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zalecić stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.
Jeżeli pacjent nie odczuwa poprawy, należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej dawki dobowej, tj. czterech dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz może zalecić zmniejszenie dawki, tj. stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 11 roku życia
Zwykle zaleca się stosowanie jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Katar sienny o ciężkim przebiegu
Jeśli pacjent cierpi na nasilone objawy kataru siennego, lekarz może zalecić rozpoczęcie stosowania leku Momester od 2 do 4 tygodni przed rozpoczęciem sezonu pylenia, pomoże to zapobiec wystąpieniu objawów kataru siennego. Lekarz może zalecić zastosowanie innych leków razem z lekiem Momester, w szczególności gdy występuje swędzenie lub podrażnienie oczu. Pod koniec okresu pylenia może nastąpić poprawa i leczenie może nie być już konieczne.

Polipy nosa
Leczenie rozpoczyna się zwykle od dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeżeli po 5 do 6 tygodniach stosowania leku nie nastąpi poprawa, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę. Po uzyskaniu poprawy lekarz zaleci zmniejszenie dawki leku. Jeżeli po 5 do 6 tygodniach stosowania leku dwa razy na dobę nie nastąpi poprawa, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który może zmienić sposób leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy stosować lek zgodnie z zaleceniami wymienionymi w tej ulotce lub zaleceniami lekarza. Zastosowanie większej lub mniejszej dawki niż zalecana może spowodować nasilenie objawów choroby. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą niż zalecaną dawkę leku. Jeśli kortykosteroidy stosowane są przez długi okres lub w dużych dawkach, w rzadkich przypadkach mogą wywoływać niekorzystny wpływ na hormony pacjenta. U dzieci mogą wpływać na wzrost i rozwój.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Momester – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania MOMESTER z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Momester w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować tego leku w ciąży, chyba że lekarz zaleci takie leczenie. Nie należy karmić piersią w czasie stosowania tego leku.

Ulotka Momester – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Momester przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Momester - 50 mcg/dawkę, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Momester m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Momester - 50 mcg/dawkę, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Momester w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Momester - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Momester? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

20 komentarzy do “Momester”

  1. Idealny na przewlekłe zapalenie zatok. Stosowany przeze mnie wielokrotnie. Po drugim aplikowaniu prawie całkowicie odtyka nos. Moim skutkiem ubocznym stosowania jest kichanie, ale trudno – efekty po leku są najważniejsze.

    Odpowiedz
  2. Ja po pierwszej dawce dostałem ataku kataru. Wszystko, co zalegało w zatokach, spłynęło i poczułem ulgę, jakiej nie czułem od miesiąca. Wcześniej tygodniami brałem jakieś sterydy, ale nic nie pomagało, a ten lek zadziałał od razu. Fakt, ulotka straszy mocno, zobaczymy, czy nie będzie żadnych złych działań. Na razie jest ok.

    Odpowiedz
  3. Mnie po tym leku boli gardło… nie kojarzyłam bólu z zażywaniem tego leku. Ciężko się wystraszyłam , bo co ból gardła to wizyta u lekarza rodzinnego i stwierdzenie , że wirusówka. Ja nie choruję co 2 tyg. na zapalenie wirusowe gardła! jak mnie coś takiego złapie to raz na 2 lata… a tu co 2 tyg ból gardła przez tydzień , potem przerwa i znowu. Żadne leki do gardła , do ssania nie pomagały. W końcu sama odstawiłam lek po przeczytaniu ulotki ze może wystąpić ból gardła.. i jak ręka odjął. Nie wiem co na to mój laryngolog za 2 tyg będzie w pracy po urlopie. Niestety objawy ucisku w nosie powróciły wiec nie wiem co gorsze… chyba sama zacznę się leczyć może zioła? Homeopatia czy co… ? No i nie wiem czy jeśli wystąpiły takie objawy uboczne można odstawić lek, ale ból gardła tak uciążliwy że doprowadził mnie do codziennego niepokoju … i dyskomfortu .

    Odpowiedz
  4. Ja to stosowałam przeszło rok i odstawiłam sama bo doprowadziła się do zaniku śluzówki ! Katastrofa od grudnia mam ciągle problem

    Odpowiedz
  5. a ja dostałem ten lek od laryngolog bo ogłuchłem i nie wiem co on ma wspólnego z tym że zacząłem słabiej słyszeć ,i nie wiem czy go brać czy nie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz