Metfogamma 850

Co to jest lek Metfogamma
Metfogamma zawiera metforminę, lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Należy do grupy leków zwanych biguanidami.

Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, który ułatwia organizmowi pobierać glukozę (cukier) z krwi do komórek. Organizm wykorzystuje glukozę do wytwarzania energii lub magazynuje ją na przyszłość.

U chorych na cukrzycę trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie potrafi odpowiednio wykorzystać wytwarzanej insuliny.

Prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Lek Metfogamma pomaga w obniżeniu stężenia glukozy we krwi do prawidłowego poziomu.

U dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie leku Metfogamma pozwala uniknąć powikłań związanych z cukrzycą. Przyjmowanie leku Metfogamma łączy się ze stabilizacją lub umiarkowanym zmniejszeniem masy ciała.

W jakim celu stosuje się lek Metfogamma
Lek Metfogamma stosowany jest u pacjentów z cukrzycą typu 2. (nazywaną również cukrzyca insulinoniezależną), u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi, szczególnie u pacjentów z nadwagą.

Dorośli pacjenci mogą przyjmować lek Metfogamma jako jedyny lek lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną).

Dzieci w wieku od 10 lat i młodzież mogą przyjmować lek Metfogamma jako jedyny lek lub z insuliną.

Jaki jest skład Metfogamma 850, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest metforminy chlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 663 mg metforminy.

– Substancje pomocnicze to: hypromeloza, powidon K25, magnezu stearynian, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Metfogamma 850 – jak stosować?

Lek Metfogamma należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Metfogamma nie zastąpi zdrowego stylu życia. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i aktywności fizycznej.

Dawkowanie
Dorośli
Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku dwa lub trzy razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg w trzech dawkach podzielonych.

Dzieci od 10 lat i młodzież
Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku raz na dobę.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.
Stosowanie u dzieci od 10 do 12 lat zalecane jest jedynie w szczególnych przypadkach, ponieważ doświadczenie w tej grupie wiekowej jest ograniczone.

Jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie insulinę, lekarz poinformuje jak zacząć stosowanie leku Metfogamma.

Kontrola leczenia
– Lekarz zaleci regularne badanie stężenia glukozy we krwi i dostosuje dawkę leku Metfogamma w zależności od wyników testów. Należy regularnie konsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne u dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku.
– Lekarz zaleci również co najmniej raz w roku badanie nerek. W przypadku osób starszych lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, badania te mogą być zlecane częściej.

Sposób podawania
Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub po posiłku. Pozwoli to uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem.
Tabletek nie należy rozkruszać, ani żuć. Każdą tabletkę należy popić szklanką wody.
– W przypadku przyjmowania jednej dawki na dobę, należy przyjąć ją rano podczas śniadania.
– W przypadku przyjmowania dwóch dawek podzielonych na dobę, należy przyjąć pierwszą dawkę rano (śniadanie), a drugą wieczorem (kolacja).
– W przypadku przyjmowania trzech dawek podzielonych na dobę, należy przyjąć pierwszą dawkę rano (śniadanie), drugą w południe (obiad), a trzecią wieczorem (kolacja).

Jeśli, po pewnym czasie, pacjent odniesie wrażenie, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, powinien zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Metfogamma może wystąpić kwasica mleczanowa. Objawy kwasicy mleczanowej to wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, ogólne złe samopoczucie z uczuciem silnego zmęczenia oraz trudności w oddychaniu. Inne objawy to obniżenie temperatury ciała i zwolnienie czynności serca. Jeśli u pacjenta wystąpią powyższe objawy, może on wymagać natychmiastowego leczenia szpitalnego, ponieważ kwasica mleczanowa może powodować śpiączkę. Należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metfogamma 850 – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Metfogamma 850 nie należy pić alkoholu. Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub jeśli pacjent jest niedożywiony. Dotyczy to również leków zawierających alkohol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metfogamma 850 w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży, w leczeniu cukrzycy należy stosować insulinę.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poinformować o tym lekarza, by mógł odpowiednio zmienić leczenie.

Lek ten nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią lub jeśli planuje karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metfogamma 850

Ulotka Metfogamma 850 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Metfogamma 850 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metfogamma 850 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Metfogamma 850 w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Metfogamma 850

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metfogamma 850? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Metfogamma 850. Podziel się doświadczeniami na forum.