Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Accord Healthcare Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | A10BA02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Metformina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Meladine SR?
Metforminy chlorowodorek, substancja czynna leku Meladine SR, tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy do grupy leków zwanych biguanidami, stosowanymi w celu leczenia cukrzycy.
Lek Meladine SR jest stosowany u pacjentów z cukrzycą niezależną od insuliny (typu 2), gdy za pomocą przestrzegania diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy (cukru) we krwi. Insulina to hormon, który pozwala organizmowi pobierać glukozę z krwi, którą wykorzystuje do wytwarzania energii lub magazynuje ją do późniejszego wykorzystania. U chorych na cukrzycę typu 2 trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wytworzonej insuliny. Prowadzi to do nadmiernego zwiększenia stężenia glukozy we krwi, co może spowodować szereg poważnych i długotrwałych problemów, w związku z tym ważne jest kontynuowanie przyjmowania leku nawet, jeśli nie ma żadnych wyraźnych objawów. Lek Meladine SR powoduje większą wrażliwość organizmu na działanie insuliny i pomaga powrócić organizmowi do właściwego wykorzystywania glukozy.
Przyjmowanie leku Meladine SR jest związane z utrzymaniem stałej masy ciała lub jej umiarkowanym zmniejszeniem. Lek Meladine SR został specjalnie opracowany w taki sposób, aby lek wolno uwalniał się z tabletki do organizmu i to odróżnia go od wielu innych rodzajów tabletek zawierających metforminę.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Meladine SR, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Meladine SR – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Meladine SR – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Meladine SR w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Meladine SR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Meladine SR, jakie substancje zawiera?
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg substancji czynnej – metforminy chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza K 100M, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Meladine SR – jak stosować ten lek?
Zalecane dawkowanie
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 500 mg leku Meladine SR raz na dobę. Po około dwóch tygodniach przyjmowania leku, lekarz może, na podstawie pomiaru stężenia glukozy we krwi, dostosować dawkę leku. Maksymalna dawka leku Meladine SR to 2000 mg na dobę.
Jeśli pacjent ma zaburzoną czynność nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę.
Zwykle należy przyjmować tabletki jeden raz na dobę z wieczornym posiłkiem.
W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić przyjmowanie tabletek dwa razy na dobę.
Tabletki należy zawsze przyjmować z posiłkiem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia przez przypadek dodatkowych tabletek leku nie należy się niepokoić, ale jeśli wystąpią nietypowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku znacznego przedawkowania bardziej prawdopodobne jest wystapienie kwasicy mleczanowej.
Objawy kwasicy mleczanowej obejmują wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, ogólne złe samopoczucie z silnym zmęczeniem oraz trudności w oddychaniu. Inne objawy to obniżenie temperatury ciała i zwolnienie czynności serca.
W przypadku wystąpienia takich objawów, konieczne jest natychmiastowe leczenie szpitalne, gdyż może wystąpić śpiączka. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Meladine SR i zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Meladine SR – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Meladnie SR, bowiem może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej ulotce).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Meladine SR w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie stosować leku Meladine SR jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów
Sam lek Meladine SR nie powoduje hipoglikemii (objawy zbyt małego stężenia glukozy we krwi, takie jak: omdlenie, dezorientacja i wzmożone pocenie się) i dlatego też nie wpływa na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Należy pamiętać, że lek Meladine SR przyjmowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może powodować hipoglikemię, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka Meladine SR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Meladine SR - 1000 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Meladine SR - 1000 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?