Lumobry

Podmiot odpowiedzialnyBausch+Lomb Ireland Ltd.
Kod ATCS01GA07
ProceduraDCP
SubstancjaBrymonidyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lumobry?

Lek Lumobry jest stosowany miejscowo do oka (oczu). Lek zawiera brymonidyny winian jako substancję czynną. Brymonidyny winian jest agonistą receptorów α2-adrenergicznych (sympatykomimetyk), wykazującym silne właściwości zwężające naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się przekrwienie (zaczerwienienie) oka.

Wskazania do stosowania
Lek Lumobry jest wskazany do stosowania u dorosłych, w miejscowym, krótkotrwałym leczeniu izolowanego przekrwienia spojówek, spowodowanego nieznacznym podrażnieniem oka.

Jaki jest skład Lumobry, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest brymonidyny winian.

– Pozostałe składniki to: glicerol (E422), boraks, kwas borowy, potasu chlorek, wapnia chlorek dwuwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.
Benzalkoniowy chlorek 0,01% jest dodawany jako środek konserwujący.
Sodu wodorotlenek i kwas solny dodawane są w celu wyrównania pH.

Dawkowanie preparatu Lumobry – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy stosować dłużej niż zalecił to lekarz.

Lek należy stosować miejscowo do oka (oczu).

Nie należy stosować leku Lumobry jednocześnie z innymi lekami okulistycznymi stosowanymi miejscowo. Jeśli pacjent stosuje inne leki okulistyczne do stosowania miejscowego, należy zachować
15-minutową przerwę między podaniem tych leków.

Należy umyć ręce i zdjąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku.

Nakrętkę butelki należy wcisnąć podczas przekręcania, a następnie ją zdjąć.

Głowę należy odchylić do tyłu i delikatnie odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć małą kieszonkę między powieką a okiem.

Butelkę należy odwrócić i ścisnąć, aż do wpuszczenia do oka jednej kropli.

Należy podać jedną kroplę do podrażnionego oka (oczu), co 6-8 godzin, nie więcej niż cztery razy na dobę. Końcówka pojemnika dozującego nie powinna stykać się z okiem ani otaczającymi go strukturami, aby zapobiec jego zanieczyszczeniu.

Leku Lumobry nie należy stosować dłużej niż 3 dni (72 godziny). Zmniejszenie przekrwienia oka powinno nastąpić w ciągu 5-15 minut. Jeżeli zaczerwienienie się nasila lub utrzymuje przez okres dłuższy niż 72 godziny, należy przerwać stosowanie leku Lumobry, a pacjent powinien zgłosić się do okulisty w celu ponownego badania.

Po aplikacji kropli do oczu leku Lumobry do podrażnionego oka (oczu), należy ucisnąć wewnętrzny kącik (kąciki) oka (oczu) w pobliżu nosa i zamknąć powieki na 2 minuty.

Nakrętkę należy założyć z powrotem, a butelkę szczelnie zamknąć zaraz po użyciu.

Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce.

Zaburzenia czynności nerek/wątroby
Brymonidyny nie badano u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Lumobry nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po długotrwałym stosowaniu zbyt dużej dawki kropli do oczu Lumobry lub po przypadkowym przyjęciu doustnym, mogą wystąpić następujące objawy: obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie, wymioty, letarg, uspokojenie, spowolniony lub nieregularny rytm serca, nadmierne zwężenie źrenic, trudności z oddychaniem lub brak oddechu, zmniejszone napięcie mięśni, obniżona temperatura ciała lub drgawki. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lumobry – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lumobry w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Lumobry – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lumobry przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lumobry - 0,25 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Brimonidini tartras)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lumobry m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lumobry - 0,25 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Brimonidini tartras)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Lumobry w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lumobry - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Lumobry? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz