Lucetam

Podmiot odpowiedzialnyEgis Pharmaceuticals PLC
Kod ATCN06BX03
ProceduraNAR
SubstancjaPiracetam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lucetam?

Piracetam, substancja czynna leku Lucetam, jest środkiem nootropowym. Wspomaga procesy poznawcze, takie jak: uczenie się, pamięć, koncentracja uwagi i świadomość. Piracetam chroni i przywraca zdolności poznawcze u człowieka z różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu, np.: wywołanymi niedotlenieniem czy zatruciem, zapobiega zmianom czynności i sprawności mózgu w wyniku niedotlenienia, co potwierdzają analizy zapisu EEG i badania sprawności psychicznej.

Zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu, bez działania rozszerzającego naczynia, zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej. Lucetam jest wskazany w leczeniu niedokrwiennego udaru mózgu.

Jaki jest skład Lucetam, jakie substancje zawiera?

Lucetam 1g/5 ml roztwór do wtrzykiwań
Substancja czynna: 1 g piracetamu w jednej ampułce.

Substancje pomocnicze:
Sodu octan (5 mg)
Kwas octowy lodowaty do pH 5,8
Woda do wstrzykiwań (do 5 ml)
Lucetam 3g/15 ml roztwór do wstrzykiwań
Substancja czynna: 3 g piracetamu w jednej ampułce.
Substancje pomocnicze:
Sodu octan (15 mg)
Kwas octowy lodowaty do pH 5,8
Woda do wstrzykiwań (15 ml)

Dawkowanie preparatu Lucetam – jak stosować ten lek?

Dorośli
W leczeniu wspomagającym następstw niedokrwienia mózgu stosuje się dożylnie (iniekcja lub infuzja) 3 g piracetamu na dobę. Dawka może być zwiększona do 12 g na dobę, szczególnie w przypadkach zagrożenia życia.

Leczenie piracetamem w postaci iniekcji stosuje się, gdy leczenie drogą doustną jest niemożliwe.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek Zalecany jest następujący schemat dawkowania.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
Zalecany jest następujący schemat dawkowania.

40-60 ml/min (klirens kreatyniny) 1,25-1,7 mg/100 ml (kreatynina w surowicy) 1/2 zwykle stosowanej dawki

20-40 ml/min (klirens kreatyniny) 1,7-3,0 mg/ 100 ml (kreatynina w surowicy) 1/4 zwykle stosowanej dawki

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek podawany jest przez wykwalifikowany personel. Ryzyko przedawkowania jest minimalne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lucetam – czy mogę spożywać alkohol?

Środki spożywcze, w tym alkohol, nie wpływają na działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lucetam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak jest danych klinicznych dotyczących stosowania piracetamu w czasie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka /płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku w ciąży.

Piracetam przenika do mleka kobiecego. Nie należy stosować leku Lucetam w czasie karmienia piersią lub na czas leczenia należy zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Lucetam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lucetam przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lucetam - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lucetam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lucetam - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Lucetam w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lucetam - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Lucetam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz