Leverette mini

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaEtynyloestradiol, Lewonorgestrel

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Leverette mini?

Leverette mini to tabletka antykoncepcyjna stosowana w celu zapobiegania ciąży.

Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich: lewonorgestrel i etynyloestradiol. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony i są nazwane tabletkami „złożonymi”.

Reklama

Jaki jest skład Leverette mini, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są lewonorgestrel i etynyloestradiol.

Lek Leverette mini:
· Każda różowa tabletka zawiera 0,10 mg lewonorgestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

Pozostałe składniki to: laktoza bezwodna, powidon K30, magnezu stearynian, otoczka opadry II różowy: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, czerwień allura AC, lak (E129), lecytyna sojowa, żelaza tlenek czerwony (E172), indygotyna, lak (E132).

Dawkowanie preparatu Leverette mini – jak stosować ten lek?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Leverette mini na dobę, w razie potrzeby popijając niewielką ilością wody. Należy przyjmować tabletki codziennie o tej samej porze.

Blister zawiera 21 tabletek.
Pasek z dniami tygodnia nie jest naklejony na blister. Należy wybrać naklejkę z nazwą dnia na początku, od którego będzie rozpoczęte stosowanie leku. Należy umieścić etykietę na blistrze na tekście „Tutaj należy umieścić naklejkę z dniami tygodnia”. Pod każdym dniem tygodnia będzie widniał rząd tabletek. Ważne jest, aby tabletki przyjmować codziennie. Należy przyjąć pierwszą tabletkę z pierwszego rzędu, gdzie wskazane jest słowo „START”.

Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż wszystkie 21 tabletek zostanie przyjętych. Następnie nie należy przyjmować tabletek przez 7 dni. Podczas tej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (zwanej tygodniową przerwą) powinno wystąpić krwawienie. Krwawienie, zwane również „krwawieniem z odstawienia”, zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy.

W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Leverette mini (to znaczy po 7-dniowej przerwie), należy rozpocząć kolejny blister, nawet jeśli krwawienie nie zakończyło się. Oznacza to, że należy rozpocząć kolejny blister w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie powinno występować tego samego dnia każdego miesiąca.

Stosowanie leku Leverette mini zgodnie z tymi zaleceniami zabezpiecza przed ciążą również w ciągu 7 dni przyjmowania tabletek placebo.

Więcej

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień, aby przyjęcie zbyt wielu tabletek leku Leverette mini powodowało poważne szkodliwe skutki.

W przypadku zastosowania dużej ilości tabletek na raz mogą wystąpić nudności lub wymioty.

U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.

Jeśli pacjentka przyjęła zbyt wiele tabletek Leverette mini lub zorientowała się, że dziecko połknęło kilka tabletek, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Leverette mini – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Leverette mini w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Kobietom w ciąży nie wolno stosować leku Leverette mini. Jeśli w okresie stosowania leku Leverette mini pacjentka zajdzie w ciążę powinna natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli pacjentka planuje ciążę, może w dowolnym momencie przerwać stosowanie leku Leverette mini (patrz także „Przerwanie stosowania leku Leverette mini”). Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
W okresie karmienia piersią na ogół nie zaleca się stosowania leku Leverette mini. Jeśli pacjentka chce przyjmować środek antykoncepcyjny w okresie karmienia piersią, powinna skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Leverette mini – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz