Podmiot odpowiedzialny | Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | N03AX18 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lakozamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lacosamide Fresenius Kabi?
Co to jest Lacosamide Fresenius Kabi
Lacosamide Fresenius Kabi zawiera lakozamid. Należy on do grupy leków nazywanych „lekami przeciwpadaczkowymi”, które są stosowane w leczeniu padaczki.
Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.
W jakim celu stosuje się Lacosamide Fresenius Kabi
Lacosamide Fresenius Kabi jest stosowany:
− w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat w leczeniu typu padaczki charakteryzującej się występowaniem napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych. W tym rodzaju padaczki, gdzie napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
− w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych (dużych napadów obejmujących utratę przytomności) u pacjentów z uogólnioną samoistną padaczką (rodzajem padaczki, który uważa się za mający podłoże genetyczne).
Jaki jest skład Lacosamide Fresenius Kabi, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lakozamid.
1 ml roztworu do infuzji zawiera 10 mg lakozamidu.
1 fiolka zawiera 20 ml roztworu do infuzji co odpowiada 200 mg lakozamidu.
Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas solny 0,86%, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Lacosamide Fresenius Kabi – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie leku Lacosamide Fresenius Kabi
Leczenie lekiem Lacosamide Fresenius Kabi można rozpocząć od:
– podania doustnego lub
– podania w infuzji dożylnej (iv.), podczas której lekarz lub pielęgniarka podaje lek do żyły pacjenta. Czas infuzji wynosi od 15 do 60 minut.
Infuzję dożylną na ogół stosuje się przez krótki czas, kiedy leku nie można podawać doustnie.
Lekarz zadecyduje, przez ile dni pacjent będzie otrzymywał infuzje. Istnieją dane dotyczące stosowania lakozamidu w infuzji dwa razy na dobę przez okres do 5 dni. W długotrwałym leczeniu stosuje się lakozamid w tabletkach i syropie.
Przy zmianie sposobu podania leku z infuzji na podanie doustne (i odwrotnie) łączna dawka dobowa i częstość podawania pozostają niezmienione.
Lakozamid należy stosować dwa razy na dobę (mniej więcej co 12 godzin).
Lek należy stosować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
Jaką dawkę stosować
Poniżej przedstawiono zazwyczaj zalecane dawki lakozamidu dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
Młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg i dorośli
Stosowanie samego leku Lacosamide Fresenius Kabi
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa lakozamidu wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
Leczenie można również rozpocząć się od dawki 100 mg lakozamidu dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę podawaną dwa razy na dobę o 50 mg co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, która wynosi od 100 mg do 300 mg dwa razy na dobę.
Stosowanie leku Lacosamide Fresenius Kabi z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa lakozamidu wynosi 50 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę podawaną dwa razy na dobę o 50 mg co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, która wynosi od 100 mg do 200 mg dwa razy na dobę.
U pacjentów o masie ciała co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania lakozamidu od pojedynczej dawki nasycającej, wynoszącej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie stosować stałą dawkę podtrzymującą.
Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Stosowanie w leczeniu napadów częściowych: należy pamiętać, że lakozamid nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Stosowanie w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych: należy pamiętać, że lakozamid nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Stosowanie samego leku Lacosamide Fresenius Kabi
Lekarz wyznaczy dawkę lakozamidu na podstawie masy ciała pacjenta.
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa lakozamidu wynosi 1 mg (0,1 ml) na każdy kilogram (kg) masy ciała, dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę podawaną dwa razy na dobę o 1 mg (0,1 ml) na każdy kilogram (kg) masy ciała co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej.
Tabele dawkowania zawierające także zalecaną dawkę maksymalną przedstawiono poniżej wyłącznie w celu informacyjnym. Odpowiednią dawkę dla pacjenta wyliczy lekarz.
Stosowanie Lacosamide Fresenius Kabi z innymi lekami przeciwpadaczkowymi
Lekarz wyznaczy odpowiednią dawkę lakozamidu na podstawie masy ciała pacjenta.
W przypadku dzieci i młodzieży o masie ciała od 10 kg do poniżej 50 kg, zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 1 mg (0,1 ml) na każdy kilogram (kg) masy ciała dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę podawaną dwa razy na dobę o 1 mg (0,1 ml) na każdy kilogram (kg) masy ciała co tydzień, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej.
Tabele dawkowania, w tym zalecaną dawkę maksymalną, przedstawiono poniżej wyłącznie w celu informacyjnym. Odpowiednią dawkę dla pacjenta wyliczy lekarz.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy
Objawy obserwowane po przypadkowym lub zamierzonym przedawkowaniu lakozamidu związane są głównie z ośrodkowym układem nerwowym i układem pokarmowym.
− Rodzaje działań niepożądanych występujące u pacjentów, którym podano dawki większe niż 400 mg do 800 mg, nie różniły się klinicznie od zdarzeń występujących u pacjentów po podaniu zalecanych dawek lakozamidu.
− Obserwowane działania niepożądane po podaniu dawki większej niż 800 mg to: zawroty głowy, nudności, wymioty, napady padaczkowe (napady toniczno-kloniczne uogólnione, stan padaczkowy). Stwierdzano również: zaburzenia przewodzenia serca, wstrząs i śpiączkę. Zgłaszano zakończone zgonem przypadki po ostrym przedawkowaniu polegającym na jednorazowym przyjęciu kilku gramów lakozamidu.
Postępowanie
Nie istnieje swoiste antidotum w razie przedawkowania lakozamidu. Leczenie przedawkowania lakozamidu powinno obejmować ogólne środki podtrzymujące i w razie konieczności hemodializę.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lacosamide Fresenius Kabi – czy mogę spożywać alkohol?
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Lacosamide Fresenius Kabi.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lacosamide Fresenius Kabi w okresie ciąży i karmienia piersią?
Kobiety w wieku rozrodczym powinny omówić z lekarzem kwestię stosowania antykoncepcji.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Lacosamide Fresenius Kabi w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ tego leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Nie wiadomo także, czy Lacosamide Fresenius Kabi przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czy można stosować Lacosamide Fresenius Kabi.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.
Ulotka Lacosamide Fresenius Kabi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lacosamide Fresenius Kabi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lacosamide Fresenius Kabi - 10 mg/ml, Roztwór do infuzji (Lacosamidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lacosamide Fresenius Kabi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lacosamide Fresenius Kabi - 10 mg/ml, Roztwór do infuzji (Lacosamidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lacosamide Fresenius Kabi w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lacosamide Fresenius Kabi - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lacosamide Fresenius Kabi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.