Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation |
Kod ATC | C08CA13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lerkanidypina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Karnidin?
Karnidin należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (z grupy dihydropirydyny). Karnidin jest stosowany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Karnidin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Karnidin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Karnidin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Karnidin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Karnidin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Karnidin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lerkanidypiny chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana o mocy 10 mg zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.
Inne składniki leku to:
Rdzeń:
Skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna (PH 113), poloksamer 188, sodu stearylofumaran, makrogol 6000.
Otoczka:
Hypromeloza 6cps, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).
Jedna tabletka powlekana o mocy 20 mg zawiera 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 18,8 mg lerkanidypiny.
Inne składniki leku to:
Rdzeń:
Celuloza mikrokrystaliczna (PH 112), celuloza mikrokrystaliczna (PH 113), skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon (K-30), sodu stearylofumaran.
Otoczka:
Hypromeloza 6cps, makrogol 6000, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Karnidin – jak stosować ten lek?
Lek Karnidin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli: Zazwyczaj stosowana dawka leku Karnidin to 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku na dobę, przyjmowana codziennie o tej samej porze, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem, gdyż posiłek o dużej zawartości tłuszczu znacząco zwiększa stężenie substancji czynnej we krwi. Aby uzyskać dawkę 10 mg należy stosować lek Karnidin o mocy 10 mg, ponieważ tabletki o mocy 20 mg nie można podzielić na dwie równe dawki. W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku na dobę (2 tabletki leku Karnidin o mocy 10 mg lub 1 tabletka leku Karnidin o mocy 20 mg).
Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością płynu (np. jedną szklanką wody).
Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczne dostosowanie dawki dobowej. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek: Należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia oraz podczas zwiększania dawki dobowej do 20 mg.
Dzieci i młodzież:
Nie należy stosować leku Karnidin u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana lub w przypadku przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki i (lub) opakowanie.
Zażycie większej niż zalecana dawka może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego i nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Ponadto mogą wystąpić wymioty lub utrata przytomności.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Karnidin – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia lekiem Karnidin, ponieważ może on nasilać działanie leku Karnidin.
Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Karnidin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy przyjmować leku Karnidin podczas ciąży i karmienia piersią, jak również w przypadku planowania ciąży albo nie stosowania żadnej metody antykoncepcji.
W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę podczas stosowania leku Karnidin, należy skonsultować się z lekarzem.
Ulotka Karnidin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Karnidin - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Karnidin - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim niezbyt pozytywnym doświadczeniem związanym ze zmianą leczenia z nitrendypiny na Karnidin w maksymalnej dawce 20 mg. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania nowego leku zaobserwowałam znaczące i niepokojące zmiany w funkcjonowaniu mojego układu krążenia. Jako osoba, która zawsze charakteryzowała się niskim tętnem oscylującym w okolicach 60 uderzeń na minutę lub mniej, jestem zaniepokojona nagłym wzrostem do około 80 uderzeń, a w sytuacjach minimalnego wysiłku, jak wejście po schodach we własnym domu, tętno gwałtownie wzrasta do 98-99 uderzeń.
Szczególnie niepokojące są odczuwalne palpitacje serca – czuję bardzo mocne, wręcz gwałtowne bicie, któremu towarzyszy dudnienie w uszach. Co więcej, po takich epizodach organizm potrzebuje wydłużonego czasu na powrót do względnego spokoju. Te objawy znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia i budzą uzasadniony niepokój o moje zdrowie.
W najbliższym czasie mam zaplanowaną wizytę u kardiologa i mam nadzieję na weryfikację obecnej terapii. Być może konieczna będzie zmiana leku na inny, lepiej tolerowany przez mój organizm. Uważam, że warto dzielić się takimi doświadczeniami, ponieważ reakcje na leki mogą być bardzo indywidualne.