Podmiot odpowiedzialny | Endoceutics S.A. |
Kod ATC | G03XX01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Prasteron |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Intrarosa?
Intrarosa zawiera substancję czynną prasteron.
Lek Intrarosa jest stosowany w leczeniu kobiet po menopauzie z objawami zaniku sromu i pochwy o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Stosuje się go w celu złagodzenia objawów menopauzy, takich jak suchość lub podrażnienie pochwy. Objawy te są spowodowane spadkiem stężenia estrogenów w organizmie, który jest zjawiskiem naturalnym po menopauzie.
Prasteron koryguje przedmiotowe i podmiotowe objawy zaniku sromu i pochwy zastępując estrogeny, które zwykle wytwarzane są w jajnikach u kobiet przed menopauzą. Lek jest umieszczany w pochwie, a hormon uwalniany jest w zależności od potrzeb. Może to złagodzić uczucie dyskomfortu w pochwie.
Jaki jest skład Intrarosa, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest prasteron. Każda globulka zawiera 6,5 mg prasteronu.
Jedynym innym składnikiem jest utwardzony tłuszcz (tłuszcz stały (adeps solidus)).
Dawkowanie preparatu Intrarosa – jak stosować ten lek?
Jaką ilość leku stosować
Stosować jedną globulkę na dobę przed snem.
Jak stosować lek
Globulkę należy umieścić w pochwie używając palca lub aplikatora dołączonego do opakowania. Przed zastosowaniem leku należy uważnie przeczytać instrukcję stosowania globulek Intrarosa znajdującą się na końcu ulotki.
Jak długo stosować lek
Po rozpoczęciu stosowania leku Intrarosa należy zgłaszać się do lekarza przynajmniej co 6 miesięcy aby sprawdzić, czy dalsze leczenie jest konieczne.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zaleca się irygacje pochwy.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Intrarosa – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Intrarosa w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Intrarosa przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u kobiet po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę, należy zaprzestać stosowania leku Intrarosa i zgłosić się do lekarza.
Prowadzenie pojazdów
Lek Intrarosa nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka Intrarosa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Intrarosa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Intrarosa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Intrarosa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Intrarosa dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Intrarosa w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Intrarosa - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Intrarosa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jakie panie mają skutki uboczne po tym leku?
Cierpię na podrażnienie śluzówki sromu i odbytu oraz na infekcję dolnych dróg moczowych. Pieczenie i irytacja. Odstawiam!
Wytrzymałam trzy tygodnie. Koszmarnie dokuczliwe pieczenie sromu i okolic odbytu, a w pochwie odczuwam uczucie podobne do zakażenia grzybiczego. Do tego przez podrażnienie cewki moczowej od razu nastąpiło zakażenie dróg moczowych.
Czy jeżeli nie mogę brać hormonów, nawet dopochwowych, to Intrarosa mogę brać bezpiecznie?
Brałam Intrarosę przez trzy miesiące i czułam się świetnie. Nie próbowałam współżycia, ponieważ było dla mnie zbyt bolesne. Zrobiłam trzy miesiące przerwy i szybko wracam do Intrarosy, ponieważ bardzo poprawia jakość mojego życia. Towarzyszący czasem świąd mija. Chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat dawki przypominającej raz w tygodniu. Ten lek ratuje też mój nadreaktywny i wiecznie bolący pęcherz. Nie wiem, jak długo można go brać. Mam 67 lat.
Intrarosa dostałam, bo miałam brak ochoty na seks. Mam teraz 40 lat i dostałam prawie udaru. Porażka, nie widzę na prawe oko.
Dostałam to, bo miałam brak ochoty na seks. Mam 40 lat i dostałam prawie udaru. Porażka, nie widzę na prawe oko.
Po trzech tygodniach stosowania zwiększyła się wydzielina z pochwy, swędząca, i okazało się, że mam infekcję.
Stosuję lek od 12 dni (mam 67 lat) i uważam, że jest bardzo skuteczny, bo nasilenie moich objawów było już nie do wytrzymania. Poprzednia pani ginekolog usilnie próbowała mi wmówić, że „tak to już musi być”. Stosowałam krem z estrogenami przez 2 lata nieskutecznie. Wszelkie próby nawilżania miejsc intymnych nie przynosiły poprawy. Po tygodniu poczułam się wręcz szczęśliwa. Teraz zaczynam dawkę podtrzymującą 1 raz w tygodniu. Docelowo zamierzam do odnowy pochwy poprzez zabieg laserem, bo nie wiem, jak wpłynie na moje zdrowie w tym wieku poddawanie się hormonom. Ulga obejmuje także pęcherz, który po menopauzie stał się nadaktywny. Ileż my kobiety musimy cierpieć! Może któraś z Was podzieli się podobnymi doświadczeniami w stosowaniu prasteronu? Pozdrawiam!
Mnie ginekolog leczy femostonem mini, po roku leczenia mam mniejsze pieczenie, ale nie znika, bardzo mi utrudniało to życie, nawilżam srom, ale to i tak jest przykre. Lekarz mówi, że minie, ale kiedy? Zaznaczam, że nie mam infekcji.
Serdecznie witam. Wzięłam już 21 globulek. Nie odczuwam świądu, znikło pieczenie. Działanie oceniam bardzo pozytywnie. Pozdrawiam.
Chciałabym zobaczyć opinie na temat tego leku. Stosuję Intrarosa, nie jest złe, nic nie wycieka, ale dokuczliwy jest świąd. Czy któraś z pań też tak miała?