Opis substancji opracowany przez:

Spis leków zawierających substancję: Prasteron

DHEA Aflofarm

DHEA Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA). Jest to hormon steroidowy wytwarzany w nadnerczach i uwalnianym do krwi. Lek jest stosowany w celu uzupełnienia niedoborów DHEA u dorosłych powyżej 40 roku życia. DHEA działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów. Jego stężenie zmniejsza się z wiekiem. Najwyższe stężenie DHEA występuje u mężczyzn w przedziale między 20. a 30. rokiem życia; po 30. roku życia następuje stopniowe obniżanie stężenia tego hormonu.

Gynodian Depot

Gynodian Depot to lek stosowany w Hormonalnej Terapii Zastępczej (HTZ). Zawiera dwa różne rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Lek jest stosowany u kobiet, które doświadczają objawów niedoboru estrogenów, takich jak gwałtowne uczucie gorąca, wzmożona potliwość, nastroje depresyjne. Jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest hormonalna terapia zastępcza u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym.

Intrarosa

Lek Intrarosa jest stosowany w leczeniu kobiet po menopauzie z objawami zaniku sromu i pochwy o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Po wprowadzeniu do pochwy substancja czynna leku, prasteron, jest przekształcana w hormony płciowe – estrogeny i androgeny. W wyniku zwiększenia stężenia estrogenów wzrasta liczba komórek warstwy powierzchownej w tkankach znajdujących się w pochwie i wokół niej, co powoduje złagodzenie objawów atrofii pochwy. Intrarosa różni się od innych preparatów estrogenowych tym, że wywiera również działanie androgenne. Lek jest dostępny na receptę.

Novostella

Novostella

Novostella to lek dostępny bez recepty, zawierający substancję czynną prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA), który jest hormonem steroidowym. Jego ilość w organizmie zmniejsza się w trakcie starzenia. Lek Novostella stosuje się w stanach niedoboru prasteronu u kobiet po 40. roku życia. Prasteron działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów.

Prasteronum Aflofarm

Prasteronum Aflofarm to lek zawierający syntetyczny odpowiednik nadnerczowego hormonu płciowego – dehydroepiandrosteronu (DHEA). Jest stosowany w leczeniu potwierdzonego laboratoryjnie niedoboru dehydroepiandrosteronu, a także w terapii zaniku sromu i pochwy u kobiet po menopauzie. Preparaty z prasteronem dostępne są w aptece bez recepty – w postaci tabletek (np. Biosteron, Stymen) oraz na receptę np. Intrarosa.