Konsultacja merytoryczna:

DHEA Aflofarm

Dehydroepiandrosteron, substancja czynna leku DHEA Aflofarm, jest hormonem wytwarzanym w nadnerczach i wydzielanym do krwi. Wytwarzanie jest największe w 25. roku życia a następnie stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem (do 20% wartości maksymalnej ok. 70. roku życia).
W narządach i tkankach dehydroepiandrosteron ulega przemianom do hormonów płciowych: androgenów u mężczyzn, estrogenów u kobiet.

Wskazania do stosowania
Lek DHEA Aflofarm jest stosowany w uzupełnianiu niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA) u kobiet i mężczyzn z potwierdzonym laboratoryjnie niedoborem tego hormonu. Uzupełnianie niedoborów może korzystnie działać na niektóre schorzenia i objawy związane z procesem starzenia.

Jaki jest skład DHEA Aflofarm, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest prasteron (dehydroepiandrosteron).
– 1 tabletka zawiera 25 mg prasteronu.

– Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, sorbitol, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, makrogol 600, maltodekstryna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu DHEA Aflofarm – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza czy farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Rozpoczęcie przyjmowania leku DHEA Aflofarm należy omówić z lekarzem, który zleci wykonanie koniecznych badań i na ich podstawie zdecyduje o konieczności stosowania tego leku.

Zalecana dawka
1 tabletka (25 mg) raz na dobę.
Lek należy przyjmować rano, zgodnie z naturalnym rytmem wydzielania hormonu DHEA.
W osób stosujących lek DHEA Aflofarm konieczne jest monitorowanie terapii przez lekarza, podczas którego będzie sprawdzane u pacjenta wiele parametrów klinicznych i biochemicznych. (patrz punkt 2, Ostrzeżenia i środki ostrożności).

Maksymalna dawka dobowa dla kobiet to 25 mg (1 tabletka raz na dobę), a dla mężczyzn 50 mg (2 tabletki na dobę).
Lekarz dostosuje dawkę w zależności od płci, stężenia DHEA w surowicy, oraz skuteczności leczenia. W przypadku konieczności stosowania dawek większych niż 1 tabletka (25 mg) u kobiet i 2 tabletki (50 mg) u mężczyzn (tylko z przepisu lekarza) należy odpowiednio często wykonywać zlecone przez lekarza badanie oznaczania stężenie hormonu w surowicy i inne badania zlecone przez lekarza.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku występuje większy niedobór DHEA niż u pacjentów młodszych.
W tej grupie pacjentów lekarz odpowiednio dostosuje dawkę dobową leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania DHEA Aflofarm – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować DHEA Aflofarm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego DHEA Aflofarm

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Ulotka DHEA Aflofarm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

DHEA Aflofarm, 25 mg, tabletki powlekane (Prasteronum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 118.27 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat DHEA Aflofarm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

DHEA Aflofarm, 25 mg, tabletki powlekane (Prasteronum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 166.60 KB

Cena - ile kosztuje DHEA Aflofarm?

Cena DHEA Aflofarm i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę DHEA Aflofarm.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz DHEA Aflofarm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz