Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | C03BA11 |
Procedura | NAR |
Substancja | Indapamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Indapen?
Są to tabletki powlekane, zawierające indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki.
Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.
Lek Indapen jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego samoistnego).
Jaki jest skład Indapen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 2,5 mg indapamidu.
Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian;
– otoczka: hypromeloza, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Indapen – jak stosować ten lek?
Zwykle stosuje się 1 tabletkę (2,5 mg) na dobę, rano.
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W wyniku ostrego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (zmniejszone stężenie sodu i potasu we krwi), nudności, wymioty, niedociśnienie tętnicze, skurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność, splątanie, wielomocz lub skąpomocz, aż do bezmoczu (w wyniku zmniejszenia objętości krwi krążącej).
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż może być konieczne płukanie żołądka lub podjęcie innych działań w warunkach szpitalnych.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Indapen – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Indapen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy unikać stosowania leków moczopędnych u kobiet w ciąży. Leki moczopędne mogą powodować niedokrwienie płodowo-łożyskowe z ryzykiem zaburzenia wzrostu płodu. Indapamid może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Indapamid przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.
Ulotka Indapen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Indapen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Indapen - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Indapamidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Indapen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Indapen - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Indapamidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Indapen w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Indapen - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Indapen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Lekarz przepisał Diuresin SR. Po krótkim czasie pojawił się częstomocz, uciążliwe, nieustające parcie na pęcherz. Po oddaniu moczu za parę minut znów parcie na pęcherz. I tak całymi dniami, w nocy trochę ulgi, budziłam się dwa razy do toalety. Myślałam, że to zapalenie pęcherza, nie podejrzewając, że jest to skutek działania indapamidu. Ten sam lekarz, który doskonale wiedział, jakie jest działanie tej substancji, przepisał mi antybiotyki, trzy, ponieważ żaden nie działał. Po antybiotykoterapii miałam straszliwe bóle żołądkowe, które sama wyleczyłam, pijąc rozpuszczony w wodzie miód i rumianek. Lek brałam rok. Dopiero kilka dni temu wyczytałam, że diuretyki powodują te uciążliwe skutki parcia na pęcherz. Unikajcie tego specyfiku, można się wykończyć psychicznie. Przez rok cierpiałam i żaden lekarz nic nie powiedział, że jest to skutek indapamidu.
Niestety, moja mama jest teraz w opłakanym stanie po zastosowaniu tego leku. Sód spadł na 123, jest neurologiczny dramat. Była splątana, gubiła się, skurcze mięśni, a lekarz dalej pakował w nią ten lek.