Furocef

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCJ01DC02
ProceduraDCP
SubstancjaCefuroksym

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Furocef?

Furocef jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Furocef należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Furocef jest stosowany do leczenia zakażeń:
– gardła,
– zatok,
– ucha środkowego,
– płuc lub klatki piersiowej,
– układu moczowego,
– skóry i tkanek miękkich.

Furocef może być również stosowany:
– w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Reklama

Jaki jest skład Furocef, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest cefuroksym.
250 mg: każda tabletka powlekana zawiera 250 mg cefuroksymu, co odpowiada 300,715 mg cefuroksymu aksetylu.
500 mg: każda tabletka powlekana zawiera 500 mg cefuroksymu, co odpowiada 601,43 mg cefuroksymu aksetylu.

– Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia stearynian, wapnia węglan i krospowidon (typ A) w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6cp, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy i błękit brylantynowy FCF (E 133) w otoczce tabletki.

Dawkowanie preparatu Furocef – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Furocef należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia. Tabletki należy połknąć popijając wodą.
Tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Zwykle stosowana dawka
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku Furocef wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Stosowanie u dzieci
Furocef nie jest odpowiedni do stosowania u małych dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.

Zwykle stosowana dawka leku Furocef wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od:
– ciężkości i rodzaju zakażenia.

W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z chorobami nerek
Jeżeli u pacjenta występuje choroba nerek, lekarz może zmienić dawkowanie leku.

Jeśli dotyczy to pacjenta, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Furocef, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Furocef.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Furocef – czy mogę spożywać alkohol?

Furocef należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Furocef w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza przed przyjęciem leku Furocef:
– jeżeli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę,
– jeżeli pacjentka karmi piersią.

Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Furocef podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.

Ulotka Furocef – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Furocef - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Furocef - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 11 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
55%
Słaby
45%
Fatalny
0%

11 komentarzy do “Furocef”

  1. ★★☆☆☆

    Podczas dwudniowej kuracji Furocefem doświadczyłam poważnych skutków ubocznych w postaci wysokiej gorączki, która pojawiała się za każdym razem po zażyciu leku. Ta reakcja organizmu była na tyle niepokojąca i uciążliwa, że musiałam przerwać terapię. Na podstawie moich doświadczeń nie mogę zarekomendować tego antybiotyku ze względu na wystąpienie tak intensywnych działań niepożądanych i dyskomfortu podczas stosowania.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Po pięciodniowej terapii antybiotykiem Furocef zaobserwowałam nawrót objawów anginy. Pomimo początkowo skutecznego działania leku i ustąpienia dolegliwości, infekcja bakteryjna powróciła niedługo po zakończeniu kuracji. Wystąpiły ponownie charakterystyczne objawy zapalenia gardła i migdałków, co świadczy o niepełnym wyleczeniu pierwszego epizodu choroby lub możliwej reinfekcji.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Rozpoczęłam terapię lekiem Furocef, którą stosowałam przez trzy dni. Niestety, czwartego dnia pojawiły się uciążliwe zawroty głowy, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ten niepokojący objaw wystąpił dość nagle i był na tyle dokuczliwy, że zmusiło mnie to do przemyślenia dalszej terapii tym antybiotykiem.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Po trzech dniach przyjmowania Furocefu doświadczam niezwykle intensywnego bólu w okolicy wątroby, który uniemożliwia mi sen. Dolegliwości bólowe są tak silne, że można je porównać do uczucia przypalania rozżarzonym ostrzem. Stoję przed trudną decyzją dotyczącą kontynuacji terapii, ponieważ obawiam się o stan mojej wątroby. Intensywność bólu sprawia, że leczenie stało się prawdziwym koszmarem.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie ze stosowaniem Furocefu w leczeniu zapalenia oskrzeli nie jest satysfakcjonujące. Zauważyłem, że proces ustępowania infekcji jest stosunkowo powolny – pierwsze znaczące efekty pojawiły się dopiero po 4-5 dniach terapii. Co szczególnie niepokojące, lek wywołał u mnie silne reakcje alergiczne. Jako osoba wcześniej nie doświadczająca problemów astmatycznych, byłem zaskoczony intensywnością objawów – pojawiło się duszące uczucie w gardle i tchawicy, znacznie utrudniające oddychanie. Te niepożądane efekty były dla mnie bardzo niekomfortowe i stresujące.

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Po kilku tygodniach stosowania Furocefu nie zauważyłem żadnej poprawy stanu zdrowia. Wręcz przeciwnie – moje samopoczucie systematycznie się pogarszało, a dotychczasowe dolegliwości nie ustępowały. W związku z brakiem oczekiwanych efektów terapeutycznych i pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, zdecydowałem się na zaprzestanie przyjmowania tego antybiotyku i poszukanie alternatywnego rozwiązania.

    Odpowiedz
  7. ★★☆☆☆

    Jako osoba zmagająca się z astmą, chciałabym przestrzec innych pacjentów przed potencjalnym zagrożeniem związanym ze stosowaniem leku Furocef. W moim przypadku barwnik zawarty w otoczce tabletki (błękit brylantynowy) wywołał poważne zaostrzenie objawów astmatycznych. Reakcja była na tyle silna, że musiałam natychmiast przerwać terapię. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób ze skłonnościami alergicznymi lub chorujących na astmę. Zdecydowanie zalecam dokładne przeanalizowanie składu leku i konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji, zwłaszcza jeśli ma się historię reakcji alergicznych.

    Odpowiedz
  8. ★★★☆☆

    Przeszedłem pełne dwie serie leczenia Furocefem, wykonując dokładnie zalecenia dotyczące dawkowania. Niestety, w moim przypadku terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości pozostały na tym samym poziomie co przed rozpoczęciem kuracji. Moje osobiste doświadczenie z tym antybiotykiem nie spełniło moich nadziei na poprawę stanu zdrowia, mimo sumiennego przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Objawy chorobowe utrzymują się na niezmienionym poziomie, co jest dla mnie rozczarowującym rezultatem po ukończeniu pełnego cyklu leczenia.

    Odpowiedz
  9. ★★★☆☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z terapią Furocefem w leczeniu anginy. Początkowa faza choroby przebiegała stosunkowo łagodnie, z niewielkimi objawami infekcji. Jednak po sześciu dniach przyjmowania leku zaobserwowałem znaczące pogorszenie samopoczucia i nasilenie objawów chorobowych. W moim przypadku terapia tym antybiotykiem nie przyniosła oczekiwanej poprawy stanu zdrowia, a proces zdrowienia znacznie się wydłużył, trwając kilka tygodni. Z mojego doświadczenia wynika, że w przypadku anginy warto rozważyć również inne opcje terapeutyczne, gdyż efektywność leczenia może być różna u poszczególnych pacjentów.

    Odpowiedz
  10. ★★★☆☆

    Po siedmiu dniach przyjmowania leku Furocef nadal doświadczam wysokiej gorączki, która okresowo wzrasta nawet do 39,5°C. Stan ten może wskazywać na niewystarczającą skuteczność terapii lub potrzebę weryfikacji diagnozy. Utrzymująca się wysoka temperatura jest niepokojącym objawem, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji leczenia lub zmiany antybiotyku na bardziej odpowiedni w moim przypadku.

    Odpowiedz
  11. ★★★☆☆

    Po mojej kuracji tym lekiem nie zaobserwowałam żadnej poprawy stanu zdrowia ani ustąpienia objawów choroby. Mimo regularnego stosowania preparatu zgodnie z zaleconym dawkowaniem, nie odczułam oczekiwanego działania terapeutycznego. Przez cały okres przyjmowania leku dolegliwości utrzymywały się na tym samym poziomie, co było dla mnie rozczarowującym doświadczeniem. Być może w moim konkretnym przypadku organizm nie zareagował odpowiednio na substancję czynną zawartą w tym preparacie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz