Furocef

Furocef to antybiotyk beta-laktamowy, cefalosporyna II generacji, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest cefuroksym. Lek jest dostępny na receptę. Furocef jest wskazany w leczeniu zakażeń u dorosłych i u dzieci o masie ciała powyżej 40 kg, takich jak ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i gardła, ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanki miękkiej oraz leczenie wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy). Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Furocef. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Furocef jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Furocef należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Furocef jest stosowany do leczenia zakażeń:
– gardła,
– zatok,
– ucha środkowego,
– płuc lub klatki piersiowej,
– układu moczowego,
– skóry i tkanek miękkich.

Furocef może być również stosowany:
– w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Jaki jest skład Furocef, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest cefuroksym.
250 mg: każda tabletka powlekana zawiera 250 mg cefuroksymu, co odpowiada 300,715 mg cefuroksymu aksetylu.
500 mg: każda tabletka powlekana zawiera 500 mg cefuroksymu, co odpowiada 601,43 mg cefuroksymu aksetylu.

– Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia stearynian, wapnia węglan i krospowidon (typ A) w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6cp, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy i błękit brylantynowy FCF (E 133) w otoczce tabletki.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Furocef – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Furocef należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia. Tabletki należy połknąć popijając wodą.
Tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Zwykle stosowana dawka
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku Furocef wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Stosowanie u dzieci
Furocef nie jest odpowiedni do stosowania u małych dzieci o masie ciała poniżej 40 kg.

Zwykle stosowana dawka leku Furocef wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od:
– ciężkości i rodzaju zakażenia.

W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z chorobami nerek
Jeżeli u pacjenta występuje choroba nerek, lekarz może zmienić dawkowanie leku.

Jeśli dotyczy to pacjenta, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Furocef, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Furocef.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Furocef – czy mogę spożywać alkohol?

Furocef należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Furocef w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza przed przyjęciem leku Furocef:
– jeżeli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę,
– jeżeli pacjentka karmi piersią.

Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Furocef podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Furocef

Ulotka Furocef – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Furocef przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Furocef m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Furocef w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Furocef

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Furocef? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

11 komentarzy do “Furocef”

  1. Biorę go 3 dzień i cala noc nie zmruzylem oka tak boli mnie watroba jak by ktoś nożem nacinal rozrzazonym,teraz nie wiem czy dalej brać ,czy wątroba mi wybuchnie ,koszmar

    Odpowiedz
  2. Zapalenie oskrzeli. P.zapalnie lek ten działa słabo infekcja ustępuje po 4-5dniach . Natomiast bardzo alergizuje , do tej pory nigdy nie miałem takich mocnych objawów astmatycznych- duszenie w gardle i tchawicy.

    Odpowiedz
  3. Skład otoczki – błękit brylantynowy, wywołał u mnie poważne nasilenie astmy, musiałam przerwać stosowanie leku. Odradzam alergikom!

    Odpowiedz
  4. Poczatek anginy stadium takie ze ptawie nie czulem choroby, po 6 dniach natomiast stosowania tego wspanialego specyfiku ledwo zyje.odradzam z calego serca osobom ktore chca wyzdrowiec szybciej niz w miesiac.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Furocef. Podziel się doświadczeniami na forum.