Emerpand

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaRywastygmina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Emerpand?

Substancją czynną leku Emerpand jest rywastygmina.

Rywastygmina należy do grupy substancji zwanych inhibitorami cholinesterazy. U pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego pewne komórki nerwowe w mózgu obumierają, przez co dochodzi do zmniejszenia stężenia acetylocholiny będącej neuroprzekaźnikiem (substancją umożliwiającą komunikowanie się komórek nerwowych między sobą). Działanie rywastygminy polega na blokowaniu enzymów powodujących rozpad acetylocholiny: acetylocholinesterazy i butyrylocholinesterazy. Blokując działanie tych enzymów lek Emerpand umożliwia zwiększenie stężenia acetylocholiny w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Lek Emerpand jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego, postępującą chorobą mózgu, która stopniowo zaburza pamięć, zdolności intelektualne i zachowanie.

Reklama

Jaki jest skład Emerpand, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest rywastygmina.

Emerpand 4,6 mg/24 h, system transdrmalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 4,6 mg rywastygminy w ciągu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9 mg rywastygminy.
Emerpand 9,5 mg/24 h, system transdermalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 9,5 mg rywastygminy w ciągu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera 18 mg rywastygminy.
Emerpand 13,3 mg/24 h system transdermalny, plaster: z każdego plastra uwalniane jest 13,3 mg rywastygminy w ciagu 24 godzin. Plaster ma powierzchnię 15 cm2 i zawiera 27 mg rywastygminy.

˗ Pozostałe składniki to: butylu akrylan, metylu metakrylan, kopolimer styren alfa metylostyren, adypinian ditridecylu, butylohydroksytoluen, 2-etyloheksylu akrylan i t-Oktyloakrylamid.

Dawkowanie preparatu Emerpand – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przez przypadek przyklei więcej niż jeden plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym zastosowaniu więcej niż jednego plastra. Pacjent może wymagać pomocy lekarskiej. U niektórych pacjentów, którzy przez przypadek przyjęli zbyt dużo leku Emerpand wystąpiły nudności, wymioty, biegunka, wysokie ciśnienie krwi i omamy. Może również dojść do spowolnienia czynności serca i omdleń.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Emerpand – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Emerpand w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy dokonać oceny korzyści ze stosowania leku Emerpand w postaci systemu transdermalnego względem możliwego wpływu leku na nienarodzone dziecko. Lek Emerpand nie powienien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Podczas stosowania leku Emerpand w postaci systemu transdermalnego nie należy karmić piersią.

Ulotka Emerpand – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz