Elliade

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCG03AB08
ProceduraDCP
SubstancjaDienogest, Estradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Elliade?

Elliade to nowoczesny złożony hormonalny lek antykoncepcyjny zawierający estradiolu walerianian i dienogest. Jest stosowany w celu zapobiegania ciąży u kobiet. Preparat działa poprzez zahamowanie owulacji oraz zmiany w śluzówce macicy i śluzie szyjkowym, co skutecznie zapobiega zapłodnieniu.

Elliade wyróżnia się unikalnym schematem dawkowania (26 tabletek zawierających substancje czynne i 2 tabletki placebo), zapewniającym skuteczną antykoncepcję podczas całego cyklu. Co istotne, lek zawiera estradiol – hormon identyczny z naturalnie wytwarzanym w organizmie kobiety, w przeciwieństwie do etynyloestradiolu stosowanego w wielu innych tabletkach antykoncepcyjnych. Elliade jest przeznaczony dla kobiet, które poszukują niezawodnej metody antykoncepcji przy jednoczesnym zachowaniu regularnych cykli miesiączkowych. Krwawienie miesiączkowe zazwyczaj rozpoczyna się w 26. dniu cyklu lub w ciągu kilku kolejnych dni, co czyni ten lek przewidywalnym rozwiązaniem dla kobiet ceniących regularność.

Przed rozpoczęciem stosowania Elliade należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy jest to odpowiednia metoda antykoncepcji w indywidualnym przypadku, szczególnie biorąc pod uwagę czynniki ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Reklama

Jaki jest skład Elliade, jakie substancje zawiera?

Elliade zawiera dwie substancje czynne: estradiolu walerianian (estrogen) oraz dienogest (progestagen) w zróżnicowanych dawkach, w zależności od fazy cyklu. Każde opakowanie zawiera 28 tabletek powlekanych, w tym 26 tabletek z substancjami czynnymi i 2 tabletki placebo.

  • Ciemnożółte tabletki (2 sztuki): zawierają 3 mg estradiolu walerianianu
  • Różowe tabletki (5 sztuk): zawierają 2 mg estradiolu walerianianu i 2 mg dienogestu
  • Jasnożółte tabletki (17 sztuk): zawierają 2 mg estradiolu walerianianu i 3 mg dienogestu
  • Brązowe tabletki (2 sztuki): zawierają 1 mg estradiolu walerianianu
  • Białe tabletki (2 sztuki): nie zawierają substancji czynnych (tabletki placebo)

Pozostałe składniki tabletek z substancjami czynnymi to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K25, krzemionka koloidalna bezwodna oraz magnezu stearynian. Otoczka tabletek zawiera: hypromelozę, makrogol 6000, żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171), talk oraz żelaza tlenek żółty (E172).

Tabletki placebo (białe) zawierają: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian, a ich otoczka składa się z: alkoholu poliwinylowego częściowo hydrolizowanego, tytanu dwutlenku (E171), makrogolu 3350 oraz talku.

Należy pamiętać, że osoby z nietolerancją laktozy powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Elliade, ponieważ zawiera on laktozę jednowodną.

Dawkowanie preparatu Elliade – jak stosować ten lek?

Prawidłowe stosowanie leku Elliade jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej antykoncepcji. Lek należy przyjmować dokładnie według zaleceń lekarza i zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce.

  • Schemat dawkowania: Jedna tabletka dziennie, przyjmowana o stałej porze, najlepiej w podobnym czasie każdego dnia.
  • Kolejność przyjmowania: Tabletki należy przyjmować w kolejności wskazanej na blistrze, zgodnie z numeracją i kierunkiem strzałek.
  • Sposób podania: Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Każdy blister zawiera 28 tabletek: 26 kolorowych tabletek z substancjami czynnymi oraz 2 białe tabletki placebo. Po zakończeniu jednego blistra należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania, bez robienia przerwy, nawet jeśli krwawienie nie ustało.

Rozpoczęcie stosowania leku Elliade:

  • Jeśli wcześniej nie stosowano hormonalnej antykoncepcji: Należy rozpocząć przyjmowanie leku w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego (pierwszy dzień krwawienia).
  • Zmiana z innego złożonego hormonalnego leku antykoncepcyjnego: Należy rozpocząć przyjmowanie Elliade w dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu.
  • Zmiana z metody zawierającej tylko progestagen: Można zmienić metodę w dowolnym dniu, ale przez pierwszych 9 dni stosowania Elliade należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy).
  • Po poronieniu: Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Po porodzie: Można rozpocząć stosowanie między 21. a 28. dniem po porodzie. Przy późniejszym rozpoczęciu należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwsze 9 dni.

Pominięcie tabletki może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. Postępowanie zależy od rodzaju pominiętej tabletki i dnia cyklu:

  • Tabletki białe (placebo): Można je pominąć, nie wpływa to na skuteczność antykoncepcji.
  • Tabletki kolorowe (z substancją czynną):
    • Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od planowanej pory przyjęcia – należy przyjąć tabletkę jak najszybciej, a następną o zwykłej porze.
    • Jeśli minęło więcej niż 12 godzin – należy przyjąć tabletkę jak najszybciej i stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez 9 dni.

W przypadku wymiotów lub ciężkiej biegunki w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki z substancją czynną, istnieje ryzyko niecałkowitego wchłonięcia substancji aktywnych. Należy wtedy postępować jak w przypadku pominięcia tabletki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych następstwach przedawkowania leku Elliade. W przypadku jednorazowego przyjęcia kilku tabletek zawierających substancje czynne mogą wystąpić objawy takie jak:

  • Nudności
  • Wymioty
  • U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy

Przy przedawkowaniu nie są znane żadne specyficzne antidota, a leczenie powinno być objawowe. W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek lub zauważenia, że dziecko przyjęło lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletki zawierające substancje czynne jednego dnia, nawet w przypadku pominięcia dawki w poprzednich dniach.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elliade – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Elliade można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących diety podczas stosowania tego preparatu. W ulotce leku nie ma bezpośrednich przeciwwskazań dotyczących spożywania alkoholu, jednak warto pamiętać, że alkohol może w niektórych przypadkach wpływać na metabolizm leków w organizmie.

Należy jednak zwrócić uwagę na możliwe interakcje leku Elliade z innymi lekami, w tym z preparatami ziołowymi. Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu:

  • Leków stosowanych w leczeniu padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbamazepina, topiramat, felbamat)
  • Leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna)
  • Leków stosowanych w leczeniu zakażeń HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C
  • Leków przeciwgrzybiczych (gryzeofulwina, ketokonazol)
  • Preparatów ziołowych zawierających dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Powyższe leki mogą wpływać na stężenie leku Elliade we krwi, powodować, że będzie on mniej skuteczny w zapobieganiu ciąży lub wywoływać nieoczekiwane krwawienia. W przypadku konieczności zastosowania któregokolwiek z tych leków, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Warto również pamiętać, że lek Elliade może wpływać na działanie innych leków, takich jak cyklosporyna czy leki przeciwpadaczkowe zawierające lamotryginę (może to prowadzić do zwiększenia częstości napadów drgawkowych).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elliade w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża:

Kobietom w ciąży nie wolno przyjmować leku Elliade. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego preparatu, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Lek Elliade jest przeciwwskazany w okresie ciąży, ponieważ stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych w tym czasie nie jest wskazane.

Jeśli kobieta planuje ciążę, może w dowolnym momencie przerwać stosowanie leku Elliade. Zaleca się wtedy odczekanie do wystąpienia pierwszej naturalnej miesiączki przed rozpoczęciem starań o ciążę, co ułatwi dokładniejsze określenie terminu porodu.

Karmienie piersią:

Na ogół nie zaleca się stosowania leku Elliade w okresie karmienia piersią. Hormony zawarte w preparacie mogą przenikać do mleka matki i potencjalnie wpływać na dziecko. Jeżeli pacjentka chce przyjmować lek Elliade podczas karmienia piersią, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyka oraz doradzi najlepsze rozwiązanie.

W przypadku konieczności stosowania antykoncepcji w okresie karmienia piersią, lekarz może zaproponować alternatywne metody antykoncepcji, które są bezpieczniejsze podczas laktacji.

Przed rozpoczęciem lub przerwaniem stosowania jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skutki uboczne Elliade, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Elliade może powodować działania niepożądane, choć nie u każdej osoby one wystąpią. Pacjentki powinny być świadome potencjalnych skutków ubocznych i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy.

Ciężkie działania niepożądane:

Najpoważniejsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Elliade dotyczą ryzyka zakrzepów krwi. U wszystkich kobiet przyjmujących złożone hormonalne leki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).

Szkodliwe zakrzepy krwi mogą powstać:

  • w nodze lub stopie (zakrzepica żył głębokich)
  • w płucach (zatorowość płucna)
  • prowadzić do zawału serca
  • prowadzić do udaru mózgu
  • w innych narządach, jak wątroba, żołądek, jelita, nerki lub oko

Częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 100 użytkowniczek):

  • Ból głowy
  • Ból brzucha, wymioty
  • Trądzik
  • Brak miesiączki, bolesność piersi, bolesne miesiączki, nieregularne krwawienia
  • Zwiększenie masy ciała

Niezbyt częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 1000 użytkowniczek):

  • Zakażenia grzybicze, zakażenia pochwy
  • Zwiększenie apetytu
  • Depresja, obniżenie nastroju, zaburzenia emocjonalne, trudności z zasypianiem, zmniejszone zainteresowanie współżyciem
  • Zawroty głowy, migrena
  • Uderzenia gorąca, wysokie ciśnienie tętnicze krwi
  • Biegunka, wymioty
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Problemy skórne (nadmierne wypadanie włosów, nadmierne pocenie się, świąd, wysypka)
  • Problemy związane z cyklem miesiączkowym i układem rozrodczym
  • Zmęczenie, drażliwość, obrzęki

Rzadkie działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 10 000 użytkowniczek):

  • Różne rodzaje infekcji
  • Zaburzenia metaboliczne i emocjonalne
  • Zaburzenia krążenia i pracy serca
  • Problemy okulistyczne
  • Problemy dermatologiczne
  • Inne dolegliwości, w tym ból pleców, problemy z układem moczowym

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej, zakrzepu krwi, problemów wątrobowych, znacznego wzrostu ciśnienia krwi lub jeśli pojawią się myśli samobójcze. W przypadku depresji lub obniżenia nastroju podczas stosowania leku Elliade, należy również jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Elliade z innymi lekami

Interakcje lekowe mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjną leku Elliade lub zwiększyć ryzyko działań niepożądanych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, włączając leki dostępne bez recepty i preparaty ziołowe.

Leki, które mogą zmniejszać skuteczność leku Elliade:

  • Leki przeciwpadaczkowe:
    • Prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbamazepina, topiramat, felbamat
  • Leki przeciwgruźlicze:
    • Ryfampicyna
  • Leki stosowane w leczeniu HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C:
    • Inhibitory proteazy (np. rytonawir)
    • Nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (np. newirapina, efawirenz)
    • Leki stosowane w leczeniu HCV (takie jak ombitaswir/parytaprewir/rytonawir z dazabuwirem lub bez, glekaprewir/pibrentaswir)
  • Leki przeciwgrzybicze:
    • Gryzeofulwina, ketokonazol
  • Preparaty ziołowe:
    • Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)

Leki, na które może wpływać Elliade:

  • Cyklosporyna (lek immunosupresyjny) – Elliade może zwiększać stężenie cyklosporyny we krwi
  • Lamotrygina (lek przeciwpadaczkowy) – Elliade może zmniejszać skuteczność lamotryginy, co może prowadzić do zwiększenia częstości napadów drgawkowych

W przypadku konieczności stosowania któregokolwiek z wymienionych leków równocześnie z lekiem Elliade, lekarz może zalecić stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych (np. prezerwatywy) przez określony czas. Niektóre interakcje mogą utrzymywać się przez pewien czas po zakończeniu leczenia danym lekiem, dlatego konieczne może być stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez odpowiednio dłuższy okres.

Jeżeli pacjentka przyjmuje jakiekolwiek leki, przed rozpoczęciem stosowania leku Elliade powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Podobnie, przed rozpoczęciem przyjmowania nowego leku podczas stosowania leku Elliade, należy poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowaniu tego środka antykoncepcyjnego.

Ulotka Elliade – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Elliade - 3 mg, 2 mg + 2 mg, 2 mg + 3 mg, 1 mg, Tabletki powlekane (Estradioli valeras + Dienogestum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Elliade - 3 mg, 2 mg + 2 mg, 2 mg + 3 mg, 1 mg, Tabletki powlekane (Estradioli valeras + Dienogestum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz