Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Zolpidem |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Edluar?
Edluar w tabletkach jest lekiem nasennym, którego działanie polega na wywoływaniu w mózgu uczucia senności. Lek może być stosowany w krótkotrwałym leczeniu ciężkich przypadków bezsenności, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie lub powoduje skrajne wyczerpanie.
Bezsenność to stan wywołany problemami z zasypianiem lub nieprawidłowym przebiegiem snu.
Jaki jest skład Edluar, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest zolpidemu winian.
Edluar, 5 mg:
Każda tabletka podjęzykowa zawiera 5 mg zolpidemu winianu.
Edluar, 10 mg:
Każda tabletka podjęzykowa zawiera 10 mg zolpidemu winianu.
Pozostałe składniki leku to mannitol, celuloza mikroksystaliczna krzemowana (celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna), krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sacharyna sodowa, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Edluar – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę należy umieścić pod językiem i zaczekać, aż całkowicie się rozpuści. Ze względu na szybkie działanie leku Edluar należy przyjmować tuż przed udaniem się na spoczynek albo leżąc w łóżku. Nie należy przyjmować leku Edluar podczas posiłku ani w krótkim czasie po spożyciu posiłku.
Dorośli: zalecana dawka wynosi 10 mg. Nie podawać dawki większej niż maksymalna, wynosząca 10 mg.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) lub osłabieni: zalecana dawka wynosi 5 mg.
Nie należy podawać dawki większej niż zalecana.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 5 mg.
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu tej dawki do 10 mg, jeśli uzna to za bezpieczne.
Osoby z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie powinny przyjmować leku Edluar.
Stosowanie u dzieci i młodzieży: Edluar nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia.
Jeśli po upływie kliku tygodni lek nie działa równie skutecznie jak na początku leczenia, należy zgłosić się do lekarza, gdyż konieczne może być dostosowanie dawki.
Czas trwania leczenia
Lek należy podawać możliwie najkrócej. Zazwyczaj czas leczenia waha się od kilku dni do dwóch tygodni. Leczenie trwa maksymalnie cztery tygodnie, włącznie z okresem stopniowego odstawiania leku.
Lekarz prowadzący wybierze odpowiedni schemat stopniowego odstawiania leku w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W pewnych sytuacjach może być konieczne przyjmowanie leku Edluar dłużej niż przez 4 tygodnie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia dużej ilości tabletek w tym samym czasie albo podejrzenia połknięcia przez dziecko jakichkolwiek tabletek należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub zgłosić do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pojemnik i wszelkie pozostałości tabletek. Pomocy medycznej należy szukać z osobą towarzyszącą. W przypadku przedawkowania leku bardzo szybko może nasilać się senność, przy czym po zażyciu dużych dawek istnieje prawdopodobieństwo śpiączki lub nawet zgonu.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Edluar – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Edluar ze względu na możliwość nasilenia działania uspokajającego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Edluar w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Edluar nie powinien być przyjmowany w ciąży, zwłaszcza w okresie pierwszych trzech miesięcy. Jeśli w nagłych przypadkach ze względów medycznych Edluar przyjmowany jest w późnym okresie ciąży lub w trakcie porodu, u dziecka można spodziewać się obniżenia temperatury ciała, wiotkości mięśni i problemów z oddychaniem. Po porodzie mogą też wystąpić u niego objawy odstawienne wynikające z uzależnienia fizycznego.
Nie należy karmić dziecka piersią, ponieważ niewielkie ilości zolpidemu mogą przenikać do pokarmu.
Ulotka Edluar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Edluar przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Edluar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Edluar w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Edluar - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Edluar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.