Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH |
Kod ATC | G03AA16 |
Procedura | MRP |
Substancja | Dienogest, Etynyloestradiol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dionelle?
Dionelle jest produktem leczniczym
– stosowanym do zapobiegania ciąży (tabletka antykoncepcyjna).
– w celu leczenia kobiet z trądzikiem o umiarkowanym nasileniu, które zdecydowały się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, i u których nie powiodło się odpowiednie leczenie miejscowe lub leczenie antybiotykami doustnymi.
Każda z 21 tabletek zawiera niewielką ilość żeńskich hormonów o nazwie etynyloestradiol i dienogest. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony nazywane są „tabletkami złożonymi” lub „złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi”.
U kobiet, u których trądzik występuje w wyniku nasilonego działania męskich hormonów płciowych (tzw. androgenów), badania kliniczne wykazały, że lek Dionelle łagodzi objawy tej choroby.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Dionelle, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Dionelle – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dionelle – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Dionelle w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Dionelle – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Dionelle, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i dienogest. Jedna tabletka powlekana zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu.
Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K 30, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian;
– skład otoczki: AquaPolish white 014.17 MS, o składzie: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, talk, uwodorniony olej bawełniany, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Dionelle – jak stosować ten lek?
Dokładny sposób dawkowania lekiem Dionelle zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak doniesień o wystąpieniu ciężkich działań niepożądanych po jednoczesnym zażyciu wielu tabletek leku Dionelle.
W przypadku zażycia kilku tabletek jednocześnie mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy. Tego rodzaju krwawienie może wystąpić nawet u dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować, ale omyłkowo przyjęły ten lek. W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek leku Dionelle lub stwierdzenia, że dziecko zażyło tabletki, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dionelle – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Dionelle można przyjmować z posiłkiem lub bez, popijając w razie potrzeby niewielką ilością wody.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dionelle w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie należy przyjmować leku Dionelle. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku Dionelle, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka planuje mieć dziecko, może przerwać przyjmowanie leku Dionelle w dowolnym momencie.
Karmienie piersią
Ogólnie leku Dionelle nie należy przyjmować podczas karmienia piersią, ponieważ może nastąpić zmniejszenie wytwarzania mleka i niewielkie ilości substancji czynnej mogą przenikać do mleka kobiecego.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Dionelle – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Dionelle - 0,03 mg + 2 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Dienogestum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Dionelle - 0,03 mg + 2 mg, Tabletki powlekane (Ethinylestradiolum + Dienogestum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosowałam tabletki Dionelle przez okres 8 miesięcy w związku ze zdiagnozowaną torbielą endometrialną na jajniku. Zostały mi przepisane przez ginekologa jako leczenie pierwszego rzutu, co jest standardowym postępowaniem w takich przypadkach. Choć sama torbiel ostatecznie wymagała interwencji chirurgicznej i została usunięta laparoskopowo, to moje doświadczenia z lekiem były bardzo pozytywne.
W początkowej fazie terapii, przez pierwsze dwa miesiące, występowały sporadyczne plamienia i niewielkie wahania nastroju, jednak z czasem wszystkie te objawy ustąpiły. Największym pozytywnym zaskoczeniem była znacząca poprawa stanu mojej cery. Wcześniej zmagałam się z uporczywym trądzikiem hormonalnym wieku dorosłego, który mimo terapii antybiotykowej zaleconej przez dermatologa, dawał średnie rezultaty. Dionelle całkowicie rozwiązało ten problem, przynosząc widoczną i trwałą poprawę stanu skóry.
Obecnie, planując ślub w przyszłym roku, ponownie zdecydowałam się na powrót do Dionelle, tym razem jako metody antykoncepcji. Mając tak dobre doświadczenia z tym preparatem, nie widzę potrzeby eksperymentowania z innymi środkami hormonalnymi. Doceniam szczególnie przewidywalność działania i brak istotnych skutków ubocznych, które zaobserwowałam podczas wcześniejszego stosowania.
Po głębokiej analizie swojego doświadczenia z tym lekiem, muszę podzielić się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami jego stosowania. Z jednej strony zauważyłam znaczącą poprawę stanu mojej cery – trądzik, który wcześniej był dla mnie uciążliwym problemem, całkowicie ustąpił. Dodatkowo ogólna kondycja skóry uległa widocznej poprawie. Niestety, pojawiły się też niepokojące skutki uboczne: nieregularne plamienia, okresowe dolegliwości w okolicy jajników oraz zauważalny obrzęk piersi. Te objawy są dla mnie bardzo uciążliwe i znacząco wpływają na moje samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Zastanawiam się, czy korzyści płynące z poprawy stanu cery równoważą pozostałe dolegliwości?
Niedawno rozpoczęłam stosowanie tabletek Dionelle i mam niepokojące objawy – krwawienie utrzymuje się już 24 dni, choć jego intensywność jest zmienna. Właśnie skończyłam pierwsze opakowanie i rozpoczęłam tygodniową przerwę. Martwię się, czy tak długotrwałe krwawienie nie świadczy o tym, że ten preparat jest dla mnie nieodpowiedni. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
W moim przypadku dolegliwości związane z krwawieniem ustąpiły dopiero po rozpoczęciu drugiego opakowania Dionelle. Jest to istotna informacja dla osób rozpoczynających terapię tym lekiem, ponieważ pokazuje, że niektóre efekty terapeutyczne mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie stosowania preparatu. Cierpliwość i systematyczność w przyjmowaniu leku są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem ze stosowania tych tabletek antykoncepcyjnych. Niestety, w moim przypadku pojawiły się liczne skutki uboczne, które znacząco wpłynęły na moje samopoczucie i jakość życia. Najbardziej niepokojące było nasilone wypadanie włosów oraz uporczywe mdłości połączone z wyraźnym spadkiem apetytu. Na mojej twarzy pojawił się rozległy trądzik, którego wcześniej nie miałam. Dodatkowo przez cały okres przyjmowania leku występowały regularne plamienia, przypominające skąpe krwawienie. Zauważyłam też stopniowy przyrost masy ciała.
Ze względu na te uciążliwe dolegliwości zdecydowałam się powrócić do wcześniej stosowanych tabletek MYWA, przy których nie doświadczałam żadnych z wymienionych skutków ubocznych. Jest to jednak moje subiektywne doświadczenie – reakcja organizmu na środki antykoncepcyjne jest kwestią indywidualną i u innych osób efekty stosowania mogą być zupełnie odmienne. Każda kobieta może inaczej reagować na poszczególne preparaty hormonalne.