Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aenova IP GmbH |
Kod ATC | M01AB05 |
Procedura | MRP |
Substancja | Diklofenak |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Diclaner?
Lek ten to lek przeciwzapalny i przeciwreumatyczny (niesteroidowy lek przeciwzapalny – NLPZ).
Wskazania do stosowania:
U dorosłych objawowe leczenie bólu i stanu zapalnego w przebiegu:
• zapalenia stawów: reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, napadów dny moczanowej,
• ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak zapalenie okołostawowe, zapalenie ścięgna, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie kaletki maziowej,
• bolesnego obrzęku lub stanu zapalnego po urazie.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Diclaner, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Diclaner – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diclaner – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Diclaner w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Diclaner – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Diclaner, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum).
Jedna kapsułka dojelitowa twarda zawiera 75 mg diklofenaku sodowego.
Pozostałe składniki leku to:
Zawartość kapsułki: talk, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), typ B
Osłonka kapsułki:
Żelatyna, erytrozyna (E 127), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), sodu laurylosiarczan.
Dawkowanie preparatu Diclaner – jak stosować ten lek?
Dawka diklofenaku zależy od ciężkości choroby. Zaleca się stosowanie u dorosłych dawki od 50 mg do 150 mg diklofenaku sodowego na dobę.
Pojedyncza dawka nie powinna wynosić więcej niż 75 mg diklofenaku sodu.
O ile lekarz nie zaleci innego dawkowania, należy stosować się do poniższych wskazówek:
Pojedyncza dawka: 75 mg diklofenaku sodowego (jedna kapsułka leku)
Całkowita dawka dobowa: 150 mg diklofenaku sodowego (dwie kapsułki leku)
Droga i sposób podania
Produkt Diclaner 75 mg kapsułki dojelitowe twarde odporne na działanie soku żołądkowego przeznaczony jest do podawania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości (bez żucia), popijając dużą ilością płynu (np. szklanką wody), od jednej do dwóch godzin przed posiłkiem (na czczo).
Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia zależy od decyzji lekarza. W leczeniu chorób reumatycznych może być konieczne stosowanie leku Diclaner przez dłuższy okres czasu. Podczas długotrwałego stosowania należy – o ile to możliwe – zmniejszyć całkowitą dawkę dobową do 1 kapsułki (75 mg diklofenaku sodowego), w zależności od odpowiedzi na leczenie.
Działanie niepożądane można zminimalizować stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres czasu niezbędny do kontroli objawów.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Lek Diclaner należy stosować według zaleceń lekarza lub zgodnie ze wskazówkami podanymi w ulotce. Jeżeli pacjent odnosi wrażenie, że ulga w bólu jest niewystarczająca, nie powinien zwiększać dawki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Objawy przedawkowania mogą obejmować zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak ból głowy, zawroty głowy, senność, dzwonienie w uszach, drgawki (u dzieci także drgawki miokloniczne) i utrata przytomności, jak również ból brzucha, nudności wymioty i biegunka. Może również wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia czynności wątroby i nerek. Może pojawić się spadek ciśnienia krwi, wolniejszy lub płytszy oddech (depresja oddechowa) oraz sine zabarwienie skóry i błon śluzowych (sinica).
Nie ma specyficznej odtrutki (antidotum).
W przypadku podejrzenia przedawkowania leku Diclaner należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania w zależności od ciężkości zatrucia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diclaner – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku Diclaner należy unikać picia alkoholu. Alkohol może nasilać działania niepożądane leku Diclaner, zwłaszcza te dotyczące przewodu pokarmowego lub ośrodkowego układu nerwowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Diclaner w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku Diclaner należy poinformować o tym lekarza. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży leku Diclaner nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Leku Diclaner nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży.
Karmienie piersią
W okresie karmienia piersią nie należy przyjmować diklofenaku, aby uniknąć działań niepożądanych u dziecka, ponieważ diklofenak i produkty jego rozkładu są w niewielkich ilościach wydzielane z mlekiem matki.
Prowadzenie pojazdów
Ponieważ u pacjentów stosujących lek Diclaner, zwłaszcza w dużych dawkach, mogą wystąpić objawy dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy, u niektórych pacjentów zdolność do prowadzenia pojazdów i (lub) obsługiwania maszyn może być upośledzona. Zastrzeżenie to dotyczy zwłaszcza pacjentów spożywających równocześnie alkohol. Pacjent może nie być w stanie reagować dostatecznie szybko i w sposób odpowiednio kontrolowany na nagłe i nieprzewidziane zdarzenia. W takich przypadkach należy powstrzymać się od prowadzenia samochodu i innych pojazdów oraz nie używać narzędzi ani maszyn. Należy powstrzymać się od potencjalnie niebezpiecznych działań i nie pracować bez zapewnienia odpowiednio bezpiecznych warunków.
Ulotka Diclaner – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Diclaner - 75 mg, Kapsułki dojelitowe, twarde (Diclofenacum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Diclaner - 75 mg, Kapsułki dojelitowe, twarde (Diclofenacum natricum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?