Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | R06AX27 |
Procedura | DCP |
Substancja | Desloratadyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Delortan?
Delortan zawiera desloratydynę, która jest lekiem przeciwhistaminowym.
Delortan roztwór doustny jest lekiem przeciwalergicznym, który nie wywołuje senności. Ułatwia kontrolę reakcji alergicznej oraz jej objawów.
Delortan roztwór doustny łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład katarem siennym lub uczuleniem na roztocza) u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. Do objawów należą: kichanie, wodnista wydzielina lub swędzenie nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
Delortan roztwór doustny jest również stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z pokrzywką (stan skóry wywołany uczuleniem). Do objawów tego stanu zalicza się: świąd skóry i wysypkę.
Złagodzenie tych objawów utrzymuje się przez cały dzień, co ułatwia powrót do normalnych codziennych czynności oraz normalnego snu.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Delortan, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Delortan – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Delortan – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Delortan w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Delortan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Delortan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest desloratadyna.
Każdy ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny.
Pozostałe składniki to: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420); glikol propylenowy; kwas cytrynowy jednowodny; sodu cytrynian; hypromeloza 2910; sukraloza; disodu edetynian; aromat Tutti frutti; woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Delortan – jak stosować ten lek?
Dzieci
Dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat:
Zalecana dawka to 2,5 ml (½ łyżki miarowej o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat:
Zalecana dawka to 5 ml (1 łyżka miarowa o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i więcej
Zalecana dawka to 10 ml (2 łyżki miarowe o pojemności 5 ml) roztworu doustnego raz na dobę.
Jeśli do butelki roztworu doustnego dołączona jest strzykawka doustna, można zamiennie jej używać do odmierzania odpowiedniej ilości roztworu doustnego.
Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Dawkę roztworu doustnego należy połknąć i następnie popić wodą. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Czas trwania leczenia lekiem Delortan, roztwór doustny określi lekarz prowadzący po ustaleniu rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, które występuje u pacjenta.
Jeśli u pacjenta występuje okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie), lekarz prowadzący zaleci schemat leczenia, biorąc pod uwagę wcześniejszy przebieg choroby.
Jeśli u pacjenta występuje przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i przez dłużej niż 4 tygodnie), lekarz prowadzący może zalecić dłuższe stosowanie leku.
W pokrzywce czas trwania leczenia może się różnić u poszczególnych pacjentów. Z tego powodu pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Delortan, roztwór doustny, należy przyjmować tylko tak, jak jest przepisany. Po przypadkowym przedawkowaniu leku nie powinny wystąpić ciężkie zaburzenia. Jednak w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Delortan, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Delortan – czy mogę spożywać alkohol?
Delortan można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku Delortan z alkoholem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Delortan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Delortan w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Płodność
Brak dostępnych danych dotyczących wpływu na płodność mężczyzn i kobiet.
Ulotka Delortan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Delortan - 5 mg, Tabletki powlekane (Desloratadinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Delortan - 5 mg, Tabletki powlekane (Desloratadinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałbym podzielić się swoją pozytywną opinią na temat leku Delortan. Jest to wyjątkowy preparat antyhistaminowy, który wyróżnia się brakiem efektu sedacji, tak często występującego przy innych lekach przeciwalergicznych. Jest to dla mnie szczególnie istotne, ponieważ mogę prowadzić normalne, aktywne życie podczas terapii. Co ważne, podczas stosowania nie zaobserwowałem żadnych innych skutków ubocznych. Jedyną zauważalną różnicą w porównaniu z cetyryzyną jest nieco mniejsza siła działania przeciwalergicznego. Mimo to, Delortan skutecznie łagodzi objawy alergii i spełnia swoją funkcję terapeutyczną. Dla osób wrażliwych na działanie sedacyjne innych leków przeciwhistaminowych może być idealną alternatywą.
Na podstawie mojego doświadczenia z lekiem przeciwalergicznym Delortan muszę przyznać, że jego działanie przeciwhistaminowe pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej zauważalnym efektem ubocznym jest wyjątkowo silna senność, która pojawia się krótko po zażyciu tabletki. Intensywność tego działania sedatywnego jest na tyle znacząca, że lek mógłby z powodzeniem konkurować ze standardowymi preparatami nasennymi dostępnymi na rynku. Oprócz senności odczuwałam również ogólne zmęczenie organizmu, choć trudno jednoznacznie stwierdzić, czy był to bezpośredni skutek uboczny leku, czy też następstwo przewlekłej senności. Jeśli chodzi o główne działanie przeciwalergiczne, to niestety nie spełnił moich oczekiwań – skuteczność w łagodzeniu objawów alergii była w moim przypadku niezadowalająca. Zdecydowanie rozważę zmianę na inny preparat przeciwalergiczny.