Cincol

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaNafazolina, Siarczan cynku siedmiowodny

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cincol?

Lek Cincol jest lekiem złożonym, zawierającym cynku siarczan i nafazoliny azotan. Cynku siarczan działa ściągająco, przeciwzapalnie i słabo odkażająco. Nafazolina – pochodna imidazoliny, zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek.

Lek stosuje się: – miejscowo, doraźnie w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek o różnej etiologii i umiarkowanym nasileniu.

Jaki jest skład Cincol, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi lekami są cynku siarczan siedmiowodny i nafazoliny azotan. 1 ml roztworu zawiera 2,5 mg cynku siarczanu siedmiowodnego i 1 mg nafazoliny azotanu.

Pozostałe składniki to: kwas borowy; benzalkoniowy chlorek, roztwór; trolamina; kwas solny rozcieńczony (do ustalenia pH); woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Cincol – jak stosować ten lek?

Lek przeznaczony do stosowania do oczu. Zakraplać po 1 kropli do worka spojówkowego oka (oczu) 4 razy na dobę. UWAGA: bez porozumienia z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni.

Sposób podawania
Lek jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego – miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy dotykać końcówki kroplomierza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.
1. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce.
2. Odkręcić zakrętkę znajdującą się na butelce.
3. Przechylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką i gałką oczną.
4. Odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wyciśnięcia jednej kropli leku do oka. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, ani powiek. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy zakroplić następną.
5. Po zakropleniu leku Cincol należy przez około 2 minuty delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka. Pomoże to zahamować wchłanianie leku do organizmu.
6. Jeśli lekarz zalecił zakraplanie leku także do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktów 3., 4. i 5.
7. Kroplomierz jest tak zaprojektowany, aby dokładnie odmierzać krople, dlatego nie należy powiększać otworu w kroplomierzu.
8. Po zakropleniu należy zakręcić butelkę. Nie należy jednak zakręcać jej zbyt mocno.

Zaleca się regularne zakraplanie leku przez cały okres leczenia zalecony przez lekarza, nawet jeśli objawy zakażenia oka (oczu) ustąpią wcześniej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie po podaniu do worka spojówkowego, a także po przypadkowym połknięciu leku, z powodu niewielkiej zawartości substancji czynnych jest mało prawdopodobne. W przypadku zakroplenia zbyt dużej ilości leku, nadmiar można usunąć przepłukując oko 0,9% roztworem chlorku sodu lub przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. W przypadku długotrwałego lub zbyt częstego podawania leku u małych dzieci może wystąpić zahamowanie ośrodkowego układu nerwowego, hipotermia, śpiączka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cincol – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cincol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek można stosować u kobiet w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu. Stosowanie leku u kobiety karmiącej piersią wymaga zachowania ostrożności.

Ulotka Cincol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cincol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cincol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Cincol w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Cincol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Cincol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz